SOMIANKA: #NowaPiątka - bus informacyjny w Somiance (foto)

Powiat

SOMIANKA: #NowaPiątka - bus informacyjny w Somiance (foto)

06.05.2019
autor: Elżbieta Borzymek
Akcja informacyjna związana z programem #NowaPiątka na Mazowszu ruszyła 18 marca. Do powiatu wyszkowskiego dotarła 29 kwietnia. Z wojewodą Zdzisławem Sipierą i wicemarszałek Marią Koc mieli okazję spotkać się mieszkańcy gmin Somianka, Brańszczyk i Wyszków. 
 
Gości w Somiance przedstawił Waldemar Sobczak, szef powiatowych struktur PiS. Na spotkanie o godz. 10, na placu przy ośrodku zdrowia, przyszła niewielka grupa mieszkańców, wśród nich radni, wójt Andrzej Żołyński i jego zastępca Agnieszka Salwin. 
– Są ustalane szczegóły programu reaktywacji publicznego transportu – wymieniał wojewoda Zdzisław Sipiera. – Przegłosowane już przez sejm i senat bardzo ważne rzeczy związane z 13. emeryturą, którą w najbliższym czasie będą otrzymywać emeryci i renciści. I wreszcie problem fundamentalny dla każdego młodego Polaka, który ma swoją rodzinę, dzieci, czyli 500+ na każde dziecko. I to są już konkrety; ogromnych pieniędzy, decyzji, które lokują środki finansowe w polskie rodziny, w polskie dzieci. Do tego w najbliższym czasie, po wakacjach, wejście bardzo potężnych zmian przepisów podatkowych: zmniejszenia PIT-u  z 18 na 17% dla wszystkich obywateli w Polsce oraz zwolnienie wszystkich ludzi do 26. roku, którzy wchodzą w życie zawodowe, w ogóle z PIT-u. To jest taka klamra 5 nowych elementów, które wprowadzamy w życie.
- Jest to diagnoza, staramy się patrzeć, gdzie są problemy, i później jak najszerzej odpowiadać – kontynuował wojewoda, podkreślając, że PiS ma świadomość, iż „potrzeb w polskim państwie jest więcej”, ale ich realizacja jest uzależniona od „możliwości finansowych, budżetowych, jak również akceptacji społecznej”.
Wicemarszałek senatu Maria Koc, która startuje z 2. miejsca z listy PiS do Parlamentu Europejskiego, zapowiedziała, że ponad 10 mld zł trafi do 9,8 mln emerytów i rencistów: – ZUS zaczął wypłacać pieniądze z jednorazowego świadczenia w ramach "Emerytury Plus", czyli tzw. trzynastki dla emerytów. Pierwsi beneficjenci powinni już w poniedziałek otrzymać 1100 zł brutto dodatku.
Jak podała, dotychczasowe wydatki na program 500+, który działa od 3 lat, wyniosły 60 mld zł, w tym na Mazowszu prawie 10 mld zł. – Te pieniądze z budżetu państwa trafiły do polskich rodzin, także w gminie Somianka. Zostały zainwestowane w dzieci – zaznaczyła. – I to nas wszystkich bardzo cieszy, bo to jest inwestycja w naszą wspólną przyszłość. Ustawa bardzo szybko przeszła przez polski sejm, 8 maja będzie w senacie. 
Dzięki rozszerzeniu programu 500+ na pierwsze dziecko ponad 6 mln dzieci otrzyma to świadczenie od lipca. – Trzeba podkreślić, że jest to program na ogromną skalę – zauważyła pani marszałek. Wyraziła nadzieję, że także opozycja zagłosuje za rozszerzeniem 500+, mimo że nie wszyscy w razie sukcesu wyborczego zamierzają go kontynuować.
- Mam nadzieję, że takiego eksperymentu nie będziemy musieli przeżywać – nie kryje marszałek Koc. – Jestem przekonana, że jesienią PiS wygra wybory i będziemy mogli normalnie te programy realizować.
W gm. Somianka na świadczenia 500+ średnio miesięcznie wydawano 29.184 zł, w sumie przez 3 lata prawie 15 mln zł trafiło do 485 rodzin i 810 dzieci.
- To są ogromne pieniądze, które zmieniają też naszą rzeczywistość – podsumował program wojewoda. – Uważam, że ta decyzja spowodowała, że rodziny mają łatwiej, ale również i gospodarka napędzana jest poprzez ten element. To bardzo ważny program. Nie dajcie, państwo, się zwieść, że to rozdawnictwo. To jest inwestycja. Mimo że mamy niż demograficzny w Polsce, współczynnik dzietności zwiększył się z 1,27 do 1,45. 
Maria Koc zapowiedziała, że przywracanie połączeń lokalnych pojawi się w sejmie w maju, trwają rozmowy na ten temat z samorządowcami.  
- Staramy się, kiedy coś deklarujemy, wprowadzać to w życie. Jesteśmy, jako PiS, partią wiarygodną – zaznaczyła.
Radna Beata Polak, matka osoby niepełnosprawnej, zapytała, dlaczego niepełnosprawnym odmawia się prawa do dysponowania, według ich potrzeb, dodatkiem w wys. 520 zł: - Mówi się o 500+ dla wszystkich dzieci. Jakiś czas temu mieliśmy hasło 520 zł dla niepełnosprawnych i jakoś to umarło. Chciałabym zapytać, co się z tym stało. Nie boimy się dać 500 zł dla dzieci we wszystkich rodzinach, a boimy się dać 500 zł, które niepełnosprawni chcieli, dzięki hojności rządu zostało to podniesione do 520 zł, im do ręki, bo co? Bo źle spożytkują?
Marszałek Koc odpowiedziała, że za rządów PiS pomoc dla niepełnosprawnych znacznie wzrosła, a jeśli chodzi o 520 zł, nie było deklaracji ze strony PiS, że będą przekazywane jako środki finansowe. – Może w przyszłości, kiedy budżet jeszcze się powiększy, ale wszystkich potrzeb nie zaspokoimy. Ogromne środki są przekazywany z budżetu, gdzie kiedyś ten budżet był rozkradany, 250 mld zł przez 8 lat zostało wyprowadzone. Gdyby wtedy zadbano o sytuację polskich rodzin i niepełnosprawnych, sytuacja dzisiaj byłaby zupełnie inna.
Nie do końca zgodziła się z tym pani Polak, jej zdaniem radykalnie środki dla niepełnosprawnych podniósł poprzedni rząd.
AK Finanse 728x90 (23.10.2019)
Komentuj, logując się przez Facebooka, Google+, Twittera, Disqus LUB pisz jako gość
Odwiedź naszą stronę www Odwiedź nas na facebooku
Zitcom