SOMIANKA: Medal Pro Patria dla szkoły w Kręgach (foto)

Powiat

SOMIANKA: Medal Pro Patria dla szkoły w Kręgach (foto)

12.09.2017
autor: Elżbieta Szczuka
Publiczna Szkoła Podstawowa im. por. pil. Stefana Okrzei oraz Elżbieta Walaszczyk i Bożena Bajorek (obecna i była dyrektorka szkoły) zostały 12 września 2017 r., podczas święta szkoły, wyróżnione Medalem „Pro Patria”. O jedenaste drzewko wydłużyła się przyszkolna aleja modrzewiowa.
Szkolną uroczystość poprzedziło złożenie kwiatów na grobie patrona szkoły na wyszkowskim cmentarzu parafialnym oraz przy pomniku w Kręgach (wybudowanego w 1961 r. niedaleko od miejsca, w którym 5 września 1939 roku spadł samolot S. Okrzei).
Imię por. pil. Stefana Okrzei (1907-1939) PSP w Kręgach nosi od grudnia 2005 r. Oficjalne nadanie imienia szkole odbyło się 12 września 2006 r., tego też dnia szkoła otrzymała sztandar. W rocznicę tego wydarzenia jest obchodzone święto szkoły.
Gości: wójta Andrzeja Żołyńskiego, reprezentującego Urząd do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych Tomasza Stachurskiego, przedstawicieli Warszawsko-Mazowieckiego Oddziału Stowarzyszenia Seniorów Lotnictwa Wojskowego RP, delegacje szkół z Woli Mystkowskiej, Ulasku i Olszanki, prezes Stowarzyszenia Społeczno-Oświatowego „Przyjazny Krąg” Annę Kmoch, radną Beatę Polak, sołtys Barbarę Szczerbę, nauczycieli i uczniów powitała dyrektor Elżbieta Walaszczyk. - Czas wrześniowy to czas szczególny, kiedy pochylamy nasze głowy, kiedy staramy się pamiętać o tych, którzy odeszli - podkreśliła.
Tomasz Stachurski udekorował Medalem „Pro Patria” (nadawanym osobom fizycznym i prawnym zasłużonym kultywowaniu pamięci o walce o niepodległość Rzeczypospolitej Polskiej) sztandar szkoły w Kręgach oraz Bożenę Bajorek i Elżbietę Walaszczyk. 
W części artystycznej uczniowie zaprezentowali montaż słowno-muzyczny, który przygotowali pod kierunkiem nauczycielek: Danuty Piątek i Elżbiety Końskiej. M.in. przypomnieli sylwetkę patrona szkoły, który 5 września 1939 roku, dowodząc eskadrą pościgową, stoczył bój z niemieckim bombowcem, w którym zginął ugodzony śmiertelnie serią pocisków broni pokładowej nieprzyjaciela. Pochowany w żołnierskiej mogile, po kilkunastu tygodniach przeniesiony na wyszkowski cmentarz do grobowca Leskich (zginął na terenie ich majątku w Kręgach). W 1947 roku odznaczony Srebrnym Krzyżem Virtuti Militari.
Ostatnim oficjalnym elementem uroczystości było posadzenie przez Tomasza Stachurskiego i Beatę Polak pamiątkowego modrzewia w alejce na szkolnym boisku. Ma ona wskazywać, ile lat minęło od nadania szkole imienia.
Więcej na ten temat w kolejnym wydaniu Nowego Wyszkowiaka, w sklepach i kioskach od 19 września.
MajsterPlus728x240
Komentuj, logując się przez Facebooka, Google+, Twittera, Disqus LUB pisz jako gość

Najczęściej komentowane

Zitcom