SOMIANKA: Kręgi zamiast Wólki

Powiat

SOMIANKA: Kręgi zamiast Wólki

30.11.-0001
autor: Elżbieta Borzymek
Ostania sesja zwyczajna rady gminy odbyła się w remizie OSP w  Somiance. Radni przede wszystkim przegłosowali pakiet uchwał dotyczących czystości i porządku na terenie gminy. 
- Realizacja na ten rok jest niemożliwa – wójt mówił na sesji 29 czerwca o drodze w Wólce Somianowskiej, odpowiadając na zadane przez sołtys Grażynę Szczesną pytanie. – Zakładam, że ta inwestycja przejdzie dopiero na rok 2017 z racji tej, że przeciągają się podziały geodezyjne, dokumentacja się ślimaczy, niestety. To jedna mieszkanka opóźniła proces. Ten rok jest nierealny, ale przyszły jak najbardziej – zapewnił.
- Skoro została wyjaśniona sprawa z Wólką, czy można przenieść środki na drogę w Kręgach? – 
zapytała radna Beata Polak
- Kwota i długość planowana w Wólce jest praktycznie taka sama jak w Kręgach, ok. 600 m. Wystarczyłoby więc zmieć nazwę z Wólki Somiankowskiej na Kręgi – odpowiedział wójt – 
i wtedy można ogłaszać przetarg. To dosyć dobry rok, jeśli chodzi o ceny – dodał.
Przewodniczący zarządził głosowanie, proponowana zmiana przeszła przy 1 głosie wstrzym. się.
Dług gminy zmniejszył się o kwotę umorzonej pożyczki  z WFOŚiGW, czyli o 48.927 zł. Gmina otrzymała dotację na drogę w Jackowie Górnym w wys. 31.880 zł z tzw. schetynówki.
Zgonie z ustaleniami, gmina przekaże powiatowi 200 tys. zł na drogę Ostrowy-Nowe Kręgi. Uchwała w tej sprawie została podjęta na sesji nadzwyczajnej 19 lipca. 29.122 zł będzie kosztowało przygotowanie dokumentacji na drogę w Jankach. Po zmianach zatwierdzonych 19 lipca dochody gminy osiągnęły kwotę 22.373.534 zł, w tym bieżące 21.261.225 zł, majątkowe – 1.112.309 zł. 
Wydatki wynoszą 22.152.264 zł, w tym bieżące 19.507.079 zł, majątkowe – 2.645.185 zł.
Radni nadali jednej z ulic w Popowie- Parcelach nazwę Przytulna.
Przychylili się też do prośby starostwa, by gmina zrzekła się odszkodowania za drogę.
- Dotyczy to drogi wewnętrznej, która jest własnością gm. Somianka, a leży na terenie gm. Wyszków – wyjaśnił Andrzej Żołyński. – Gminy dokonywały zamiany gruntów; tzw. działki gulczewskie. Ta droga wtedy (w 2000 r.) umknęła. Starosta prosi o zrzeczenie się odszkodowania (pow. 0,0113 ha).
Elżbieta Kuchta przypomniała, że gmina miała 18 miesięcy na uchwalenie jednolitego regulaminu utrzymania porządku i czystości w gminie, a czas na podjecie stosownej uchwały mija 31 lipca. 
Projekt uchwały został pozytywnie zaopiniowany przez Powiatowego Inspektora Sanitarnego, który uznał, że jej zapisy są zgodne z ustawą.
Wszystkie uchwały związane z utrzymaniem czystości i porządku w gminie zostały przyjęte.
Office Expert
Komentuj, logując się przez Facebooka, Google+, Twittera, Disqus LUB pisz jako gość
SOMIANKA: Powinniśmy być ludźmi, którzy budują mosty (foto)

SOMIANKA: Powinniśmy być ludźmi, którzy budują mosty (foto)

s. Remigiusz Stacherski, proboszcz parafii w Popowie Kościelnym, uczestniczył z grupą parafian, podczas Światowych Dni Młodzieży, w spotkaniu z papieżem Franciszkiem  na Jasnej Górze. Uczestnikami ŚDM w Krakowie były też trzy jego młode parafianki i dwóch szafarzy nadzwyczajnych Komunii Świętej. – Po tej pielgrzymce będzie w Polsce więcej ludzi, którzy o nim powiedzą „Nasz Papież” – uważa ks. proboszcz, którego poprosiliśmy, by podzielił się z nami swoimi wrażeniami z tego niezwykłego spotkania.
zobacz więcej
SOMIANKA: Podwójna uroczystość

SOMIANKA: Podwójna uroczystość

W Publicznej Szkole Podstawowej im. gen. bryg. pil. Stanisława Skalskiego w Woli Mystkowskiej jednego dnia, 13 października, odbyły się dwie uroczystości. W poczet uczniów zostali przyjęci pierwszoklasiści. Życzenia z okazji Dnia Edukacji Narodowej otrzymali wszyscy pracownicy szkoły.
zobacz więcej
DŁUGOSIODŁO: Gmina czeka na propozycje mieszkańców

DŁUGOSIODŁO: Gmina czeka na propozycje mieszkańców

Gmina rozpoczęła opracowywanie Programu Rewitalizacji dla Gminy Długosiodło. To także inwestycje w infrastrukturę i akcje społeczne. Własne propozycje mieszkańcy mogą zawrzeć w ankietach.
zobacz więcej
BRAŃSZCZYK: Biegają dla zdrowia (foto)

BRAŃSZCZYK: Biegają dla zdrowia (foto)

Gminne Biegi Przełajowe dla uczniów klas 0-III, pod patronatem Wójta Gminy Brańszczyk, odbyły się 17 maja w Szkole Podstawowej im. Bohaterów Leśnej Placówki AK „Mrowisko” w Knurowcu. Najszybciej w tym roku biegali reprezentanci Szkoły Podstawowej w Brańszczyku. 
zobacz więcej
Odwiedź naszą stronę www Odwiedź nas na facebooku
Odwiedź naszą stronę www Odwiedź nas na facebooku
Odwiedź naszą stronę www Odwiedź nas na facebooku

Sonda

Kto, Twoim zdaniem, wygrał debatę kandydatów na burmistrza?
(Materiały z debaty na naszej stronie www i naszym kanale YT)
21.41% (207 głosów)
30.40% (294 głosów)
7.24% (70 głosów)
8.17% (79 głosów)
32.78% (317 głosów)
manhattan