SOMIANKA: Dzień pełen historii

Powiat

SOMIANKA: Dzień pełen historii

31.10.2017
autor: Marzena Dawidczyk
Uczniowie klasy III gimnazjum w Woli Mystkowskiej, wraz z wychowawczynią Marzeną Dawidczyk, 16 października uczestniczyli w atrakcyjnym projekcie  ,,Dzień z Enigmą”, przygotowanym z okazji 85. rocznicy złamania przez Polaków kodów Enigmy, niemieckiej maszyny szyfrującej. 
Najpierw odwiedziliśmy Miejsko-Gminną Bibliotekę Publiczną w Wyszkowie, gdzie obejrzeliśmy wystawę ,,Jerzy Różycki i historia złamania kodu Enigmy”. Sylwetkę polskiego kryptologa przybliżył wyszkowski regionalista– Mirosław Powierza. 
Jerzy Różycki urodził się 2 lipca 1909 r. w Olszanie na Ukrainie. Jego losy związane są z Wyszkowem, dlatego że prawdopodobnie do 1926 r. mieszkał tu z rodziną. Jego ojciec Zygmunt był farmaceutą i właścicielem aptek w Wyszkowie oraz Długosiodle. Mama Wanda zajmowała się domem i uwielbiała czytać. ,,Pana Tadeusza” Adama Mickiewicza znała na pamięć. Rodzina Różyckich bywała też w Somiance i Olszance.  Jerzy Różycki miał dwie siostry oraz brata Genia, który zmarł przed maturą. Obydwaj uczęszczali do wyszkowskiego Prywatnego Gimnazjum Koedukacyjnego Szkoły Średniej (jego kontynuacją jest I LO im. C.K. Norwida), gdzie Jerzy zdał maturę w 1926 r. 
Ukończył  matematykę i geografię na Uniwersytecie Poznańskim. Otrzymał propozycję pracy w radio-kontrwywiadzie wojskowym Oddziału II Sztabu Głównego WP. Wraz z dwoma uzdolnionymi kryptologami Marianem Rejewskim i Henrykiem Zygalskim złamał szyfrogramy zakodowane przy pomocy Enigmy w 1932 r. To było niezwykłe osiągnięcie, prawdopodobnie skróciło wojnę o 2 lata. 
Jerzy Różycki zginął na Morzy Śródziemnym  9 stycznia 1942 r. podczas powrotu z Algieru. Statek pasażerski Lamoricière, którym płynął, zatonął w tajemniczych okolicznościach w pobliżu Balearów. 
Wyposażeni w tak rozległą wiedzę o polskim kryptologu, przeszliśmy do WOK ,,Hutnik”, gdzie wzięliśmy udział w serii wykładów poświęconych maszynie szyfrującej Enigma (z greckiego tajemnica), która była wykorzystywana przez Niemców podczas II wojny światowej do utajniania przesyłanych komunikatów. Jej odszyfrowanie nie było łatwe, ponieważ maszyna miała trzy wirniki i ogromną liczbę kombinacji deszyfrujących. 
O roli Polaków w deszyfryzacji Enigmy mówił dr Marek Grajek, autor książki ,,Enigma. Bliżej prawdy”. Zwrócił uwagę na fakt, że dopiero ok. 2010 r. Anglicy docenili wkład młodych polskich kryptologów w odkodowanie Enigmy, do tego czasu w angielskich publikacjach rola Polaków była marginalizowana. 
W nastrój oraz atmosferę lat dwudziestych i trzydziestych przenieśli nas uczniowie I LO im. C.K. Norwida, prezentując montaż słowno-muzyczny ,,Cafe pod Enigmą”. Ówczesne stroje, wiersze Juliana Tuwima oraz piosenki o miłości otuliły nas czarem i melancholią. 
Zmęczeni, zadowoleni z pięknej pogody, z głowami pełnymi historii wróciliśmy do szkoły.
Office Expert
Komentuj, logując się przez Facebooka, Google+, Twittera, Disqus LUB pisz jako gość
BRAŃSZCZYK: Plac rekreacyjno-sportowy otwarty

BRAŃSZCZYK: Plac rekreacyjno-sportowy otwarty

Uroczyste otwarcie placu rekreacyjno-sportowego w Turzynie odbyło się w niedzielę 17 września. Po  Mszy św., którą odprawił ks. proboszcz Paweł Stachecki, odbyło się przecięcie wstęgi. 
zobacz więcej
DŁUGOSIODŁO: Zaczytaj się na wiosnę (foto)

DŁUGOSIODŁO: Zaczytaj się na wiosnę (foto)

Ulicami Długosiodła 16 maja przemaszerowała wielka parada z okazji Światowego Dnia Książki i Praw Autorskich oraz Dnia Bibliotekarza i Bibliotek. Transparenty, które nieśli uczestnicy, zachęcały do czytania:  „Czytam, więc jestem”, Czytanie jest dla umysłu tym, czym gimnastyka dla ciała”, „Książki to najlepsi twoi przyjaciele. Nie wyśmieją, nie zdradzą, a nauczą wiele”.
zobacz więcej
BRAŃSZCZYK: Spotkanie w sprawie ASF

BRAŃSZCZYK: Spotkanie w sprawie ASF

Ważne dla rolników. Mazowiecki Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Warszawie zaprasza na szkolenie na temat: „Podatki w rolnictwie. Płatności na rzecz rolników kwalifikujących się do systemu dla małych gospodarstw, którzy trwale przekazali swoje gospodarstwo innemu rolnikowi” oraz „Zwalczanie Afrykańskiego Pomoru Świń (ASF)”, które odbędzie 14 września o godz. 10 w urzędzie gminy w Brańszczyku.
zobacz więcej
BRAŃSZCZYK: O krainie, która wyjątkowo się Panu Bogu udała

BRAŃSZCZYK: O krainie, która wyjątkowo się Panu Bogu udała

Ukazał się album „Gmina Brańszczyk Nadbużańskie Klimaty”. Poświęcony jest „krainie, która wyjątkowo się Panu Bogu udała”. Warto się z nim zapoznać – zachęca gmina, wydawca publikacji. – Kupując tę publikację, promujesz gminę i miejsca, które kochasz!
zobacz więcej
Odwiedź naszą stronę www Odwiedź nas na facebooku
mrówka - nowe godziny
Bricomarche

Sonda

3.66% (58 głosów)
3.47% (55 głosów)
27.98% (443 głosów)
2.91% (46 głosów)
2.59% (41 głosów)
4.49% (71 głosów)
29.88% (473 głosów)
3.98% (63 głosów)
2.27% (36 głosów)
2.59% (41 głosów)
16.17% (256 głosów)