SOMIANKA:  Dzieci swoje nauczy, jak być Polakami (foto)

Powiat

SOMIANKA: Dzieci swoje nauczy, jak być Polakami (foto)

13.11.2016
autor: Elżbieta Borzymek
Gminny Dzień Niepodległości obchodzony był późnym popołudniem 10 listopada w Zespole Szkół im. gen. bryg. pil. Stanisława Skalskiego w Woli Mystkowskiej. Uczniowie przedstawili patriotyczny program „Pisk Białego Orła”. Widzowie, władze samorządowe gminy, seniorzy lotnictwa, uczniowie, ich rodziny oraz  nauczyciele, ten wzruszający i bardzo ciekawy, składający się z wierszy, piosenek i tańca, występ nagrodzili gorącymi brawami na stojąco.
Po Mszy św. w intencji Ojczyzny, odprawionej w kościele pw. św. Izydora w Woli Mystkowskiej, jej uczestnicy przeszli do pobliskiej szkoły. Uroczystość rozpoczęła dyr. Monika Kluczek. Gdy ustawiły się poczty sztandarowe szkół, miejscowej i w Kręgach, odśpiewano „Pieśń szkoły”. Pani dyrektor powitała gości, wśród nich wójta Andrzeja Żołyńskiego, jego zastępczynię Agnieszkę Salwin, przewodniczącego rady gminy Krzysztofa Rakowskiego, księży proboszczów Tadeusza Suchtę i Remigiusza Stacherskiego, honorowych obywateli gminy ks. Tadeusza Staniaszka i płk. pil. Janusza Decewicza, a także członków Warszawsko-Mazowieckiego Oddziału Stowarzyszenia Seniorów Lotnictwa Wojskowego RP oraz Prezydium Zarządu Głównego Stowarzyszenia Lotników Polskich na czele z prezesem płk. pil. Kazimierzem Pogorzelskim.
Przypomniała historię wielokrotnie podejmowanych przez Polaków walk zakończonych odzyskaniem wolności przez Polskę w 1918 r. (datą umowną jest 11 listopada). W swoim wystąpieniu podkreśliła rolę  rodzin w czasach niewoli narodowej, „polskich ojców i matek, strażniczek ognisk domowych, w których na co dzień pielęgnowane były polskość i wiara”, bo „naród przetrwa, jeżeli rodzina, matka dzieci swoje nauczy, jak być Polakami”
Do refleksji nad polskością  skłonił przygotowany przez uczniów pod kierunkiem nauczycieli program „Pisk Białego Orła”. Bohaterami spektaklu jest patriotyczna wiejska rodzina, której ojciec i jeden z synów idą na wojnę.  Żona z dziećmi czeka na ich powrót. Wydarzenia i uczucia bohaterów komentuje poeta, odwołując się do literatury i poezji okresu zaborów. Symbolem wolnej Polski staje się Biały Orzeł, którego głos – pisk, Polacy wciąż słyszą w swojej duszy, nie tracąc wiary w odzyskanie wolności. „Biały Orzeł jest wprawdzie uwięziony, ale jego głos, słyszalny od wieków, przypomina nam o Ojczyźnie, pisk Białego Orła zawsze zwiastował powstania, wojny i inne zdarzenia dające nam szansę na odzyskanie niepodległości”.
Bogaty program, na który złożyły się wiersze, piosenki i etiudy taneczne, został bardzo dobrze przyjęty przez widzów. Na pewno w pamięci wielu z nich pozostaną: oryginalna dekoracja oraz zaangażowanie i gra młodych aktorów, ich talenty taneczne, wokalne, recytatorskie, a także wiele scen, np. pożegnanie odchodzących na wojnę z rodziną, oczekiwanie na ich powrót, przypominających utrwalone wcześniej w polskim malarstwie i literaturze.
Wybory 2024 - Iwona Wyszyńska
Komentuj, logując się przez Facebooka, Google+, Twittera, Disqus LUB pisz jako gość