SOMIANKA: Dla Niepodległej (foto)

Powiat

SOMIANKA: Dla Niepodległej (foto)

01.10.2018
autor: Elżbieta Borzymek
- Jest to sesja uroczysta, poświęcona 100-leciu odzyskania niepodległości – rozpoczął obrady LIII Sesji Rady Gminy w Somiance, 26 września 2018 r., przewodniczący rady Krzysztof Rakowski. Sesja, wyjątkowo, odbyła się w Szkole Podstawowej w Woli Mystkowskiej, a byli na niej obecni, oprócz jak zawsze radnych i sołtysów, także uczniowie starszych klas gminnych szkół mieszkańcy i zaproszeni goście. Po wysłuchaniu wykładu prof. Odziemkowskiego „Etos walki i czynu nigdy nie wygasły”, obecni wysłuchali patriotycznego koncertu „Niepodległej ballady i pieśni”.
 
Zanim rozpoczęła się część uroczysta, uczniowie mogli obserwować typowe obrady sesji. Wysłuchali informacji wójta Andrzeja Żołyńskiego o propozycjach zmian w budżecie gminy. Potem przewodniczący rady odczytał teksty uchwał, a radni przystąpili do głosowania. Wszyscy podnieśli rękę za tym, by otrzymane dotacje przeznaczyć: dla jednostek OSP – na wyposażenie i sprzęt ratowniczy (11.880 zł ) oraz szkół – na pomoce dydaktyczne (31.390 zł).
Pierwszym punktem uroczystej części sesji był wykład „Etos walki i czynu nigdy nie wygasły”, który wygłosił historyk, profesor UKSW Janusz Odziemkowski. Przedstawiła go dyrektor szkoły Monika Kluczek. 
– „Święta miłości kochanej Ojczyzny, czują cię tylko umysły poczciwe” – wykładowca przypomniał pierwsze słowa „Hymnu do miłości ojczyzny” Ignacego Krasickiego, „napisanego w czasach, kiedy Polska chyliła się ku upadkowi, u schyłku XVIII w.”. – Tymi słowami rozpoczynali dzień kadeci Szkoły Rycerskiej, utworzonej prze króla Stanisława Poniatowskiego. Walczyli na różnych frontach, służyli ojczyźnie, niektórzy zdobyli sławę nieśmiertelną. Profesor wymienił kilka nazwisk: Tadeusz Kościuszko, Jakub Jasiński, gen Józef Sowiński. – Było to pokolenie, które podejmie walkę pozornie beznadziejną, by ocalić Ojczyznę – mówił. – To była epoka, w której wytworzył się etos walki. Czujesz się Polakiem, musisz być gotowy do walki.
I to przesłanie przekazywały sobie kolejne pokolenia; Polacy walczący w Legionach Dąbrowskiego, powstaniu listopadowym i powstaniu styczniowym. Szabla stała się godłem wolności. Po upadku powstania styczniowego wkradło się zwątpienie do etosu walki. Pojawiła się druga droga walki o Polskę – pozytywistyczna, polegająca na obronie języka polskiego, szkoły, kultury, własności narodowej. – Tak budowano nowoczesny naród, w wielkim trudzie, pod zaborami – podkreślił hstoryk. 
Potem przyszedł czas na Piłsudskiego i jego legiony. Ich rola polegała na przypominaniu Europie o Polsce. – Dzięki legionom, ich męstwu wróciła wiara w sens walki – zauważył profesor. – Zaczęto mówić o Polsce. 
W 1918 r. powstała Polska niepodległa, ale decydujący, jego zdaniem, był rok 1920. – Jesteśmy spadkobiercami pięknej tradycji, historii narodowej. Możemy być z niej dumni. Każde pokolenie ryzykowało życie dla idei wolności i niepodległości – podkreślił, kończąc wykład, Janusz Odziemkowski. 
Andrzej Zbyszyński, prezes Stowarzyszenia Wspierania Aktywności Społecznej „Nie daj się nudzie”, zaprosił na patriotyczną, muzyczną wędrówkę. W koncercie „Niepodległej ballady i pieśni”, którego organizatorem jest stowarzyszenie, utwory patriotyczne z różnych epok zaśpiewali: Arleta Lemańska, Patrycja Florczak i Wojciech Bardowski.
- My pokolenia, które nie znały wojny, jesteśmy zobowiązani, żeby do niej nie doszło – zaznaczył przewodniczący rady Krzysztof Rakowski, dziękując za udział w uroczystej sesji, a wykonawcom za piękny koncert.
Nina Wiśniewska - kwiecień 2023
Komentuj, logując się przez Facebooka, Google+, Twittera, Disqus LUB pisz jako gość