SOMIANKA, BRAŃSZCZYK: Nadal przyjmowane są zgłoszenia na OZE

Powiat

SOMIANKA, BRAŃSZCZYK: Nadal przyjmowane są zgłoszenia na OZE

07.06.2017
autor: Elżbieta Borzymek (opr.)
Gmina Somianka otrzymała dofinansowanie na realizację projektu „Odnawialne Źródła Energii w Gminach Brańszczyk, Somianka, Zatory” w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego na lata 2014 – 2020. Wartość projektu ogółem wynosi 15.231.020 zł, wydatki kwalifikowane – 7.115.886 zł, dofinansowanie – 5.432.979 zł. Nadal przyjmowane są zgłoszenia od zainteresowanych – termin upływa 20 czerwca.
Projekt polegać będzie na rozproszonym instalowaniu 930 kolektorów słonecznych w gospodarstwach domowych na terenach wiejskich trzech gmin partnerskich: Somianka, Zatory, Brańszczyk oraz montażu na 3 budynkach użyteczności publicznej pomp ciepła i instalacji fotowoltaicznych. Instalacje solarne będą na posesjach prywatnych, pompy ciepła i instalacje fotowoltaiczne na budynkach użyteczności publicznej. 
Zostaną też wykonane 3 tablice informacyjne i 3 pamiątkowe dla wszystkich gmin partnerskich informujące o zrealizowaniu projektu z udziałem funduszy europejskich oraz zadania związane z edukacją ekologiczną, przygotowaniem i rozstrzygnięciem przetargu.
Celem projektu będzie zwiększenie zdolności wytwarzania w gospodarstwach i instytucjach publicznych gmin partnerskich energii odnawialnej, ograniczenie nadmiernej emisji zanieczyszczeń do powietrza, pochodzących ze spalania konwencjonalnych źródeł energii, wzrost produkcji energii elektrycznej z nowych instalacji OZE w budynkach publicznych. 
Zakończenie realizacji projektu – 31 lipca 2018 r.
Wielkość zestawów (podany jest koszt netto; dochodzi VAT – na dachu lub elewacji budynku mieszkalnego 8%, na gruncie 23%):
Zestaw A: 1-2 użytkowników, 2 panele, pojemność zbiornika na wodę 300 l – koszt 4.000 zł
Zestaw B: 3-4 użytkowników, 3 panele, zbiornik 400 l – 5.000 zł
Zestaw C: 5-7 użytkowników, 4 panele, zbiornik 500 l – 6.000 zł 
Zestaw D: 8-9 użytkowników, 5 paneli, zbiornik 600 l – 7.000 zł 
Zestaw E: 10 i więcej użytkowników, 6 i więcej paneli, zbiornik 700 l i więcej – 8.000zł 
Zestaw solarny posłuży do podgrzania ciepłej wody użytkowej w indywidualnych gospodarstwach domowych. Prądem zasilana jest jedynie mała pompa obiegu solarnego, a pozyskiwana darmowa energia słoneczną.
Zgłoszenia przyjmowane są:
  • Urząd Gminy w Somiance: pokój nr 11; tel. 29 74 187 90 wew. 54
  • Urząd Gminy w Brańszczyku: pokój nr 12; tel. 29 59 29 330 lub 29 59 29 331.
Komentuj, logując się przez Facebooka, Google+, Twittera, Disqus LUB pisz jako gość
DŁUGOSIODŁO: Orkiestra w rytmie serc (foto)

DŁUGOSIODŁO: Orkiestra w rytmie serc (foto)

Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy w Długosiodle wygrała ponad 12 tys. zł. Tyle zebrano łącznie z licytacji, zabawy fantowej i zbiórki do puszek. Było niezbyt zimno, wesoło, śpiewnie i tanecznie. 
zobacz więcej
ZABRODZIE: Osy i kotki to spore obciążenie

ZABRODZIE: Osy i kotki to spore obciążenie

Pod względem pożarów i różnych zdarzeń, do których wzywana jest straż pożarna, Zabrodzie znajduje się na czele gmin wiejskich naszego powiatu. Na pochwałę zasługuje natomiast tutejsza jednostka Ochotniczej Straży Pożarnej.
zobacz więcej
ZABRODZIE: Bez podwyżek

ZABRODZIE: Bez podwyżek

Podatki rolny i od nieruchomości w następnym roku nie będą wyższe. – Jako wójt powinienem dbać o to, by podatków jak najwięcej wpływało do kasy gminy, potrzeby są. Natomiast jako mieszkaniec wiem, że podatki w naszej gminie nie są jednymi z najniższych i podnoszenie ich w nieskończoność nie prowadzi do niczego dobrego – na październikowej sesji mówił Tadeusz Michalik.  
zobacz więcej
ZABRODZIE: Będzie muzeum w Dębinkach?

ZABRODZIE: Będzie muzeum w Dębinkach?

Coraz bardziej staje się prawdopodobne utworzenie we dworze w Dębinkach w najbliższym czasie muzeum Norwida (w maju minie 135. rocznica jego śmierci). Na poniedziałkowym, 4 grudnia, spotkaniu starosty z wójtem gm. Zabrodzie ustalono, że wkrótce ma być podpisana umowa Powiatu Wyszkowskiego z Gminą Zabrodzie w sprawie dzierżawy nieruchomości na okres 10 lat, z możliwością użyczenia jej Fundacji Museion Norwid. – Jeszcze w to nie wierzę, dopóki nie podpiszę papierów – mówi nam Jacenty Matysiak, prezes fundacji.
zobacz więcej
Odwiedź naszą stronę www Odwiedź nas na facebooku
Odwiedź naszą stronę www Odwiedź nas na facebooku
Odwiedź naszą stronę www Odwiedź nas na facebooku
fotobudka star
fotobudka star