SOMIANKA: Biblioteka. Oczywiście!

Powiat

SOMIANKA: Biblioteka. Oczywiście!

24.05.2017
autor: www.somianka.pl, opr. red.
- pod takim hasłem w dniach 8-15 maja był obchodzony XIV Ogólnopolski Tydzień Bibliotek, coroczna akcja organizowana przez Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich. Przyłączyła się do niej biblioteka gminna w Somiance. Do odwiedzania biblioteki i wypożyczania książek zaprasza wszystkich mieszkańców, od najmłodszych po najstarszych. 
- Rozpoczęliśmy od zabawy w młodych detektywów – relacjonują organizatorzy. – Na podstawie historii „To jest napad!” uczestnicy próbowali, rozwiązując zagadki, wskazać przestępcę. Dowiedzieli się przy tym m.in. co to są linie papilarne, mieli możliwość obserwacji swoich odcisków palców. Kolejnego dnia dzieci metodą decupage wykonywały zakładkę do książki. Mieliśmy też przyjemność gościć w bibliotece dwie grupy dzieci z przedszkola „Słoneczko” w Somiance. Pani Dorota Groszkiewicz opowiedziała im o pracy bibliotekarza. Wyjaśniła, dlaczego tak ważne jest czytanie książek oraz pokazała najciekawsze książeczki dla najmłodszych czytelników. Na zakończenie lekcji każdy przedszkolak własnoręcznie wykonał swoją pierwszą zakładkę do książki. Podobna lekcja biblioteczna odbyła się w Nowych Wypychach, gdzie pani bibliotekarka z kolorowymi książkami odwiedziła grupę przedszkolaków. 
- Słowa podziękowania kierujemy do wszystkich dzieci i pań wychowawczyń, które skorzystały z naszej oferty oraz za pięknie przygotowane upominki – dodaje Dorota Groszkiewicz. - Zapraszamy pozostałych mieszkańców gminy Somianka, którzy nie są jeszcze czytelnikami, do odwiedzenia biblioteki w Gminnym Ośrodku Kultury w Somiance oraz Filii Bibliotecznej w Popowie Kościelnym. Znajdziecie tam nie tylko nowości dla dzieci, młodzieży i dorosłych, ale również książki popularnonaukowe z następujących dziedzin: psychologia, pedagogika, prawo, ekonomia itp. Poza tym znajdziecie również kącik z prasą lub będziecie mogli skorzystać z bezpłatnego dostępu do Internetu. Organizujemy także szereg działań społeczno-kulturalnych: otwarte warsztaty rękodzielnicze, zajęcia taneczne i w piłkę nożną, konkursy, wycieczki, spotkania autorskie, imprezy środowiskowe. 
Serdecznie zapraszamy i gorąco zachęcamy do włączania się w nasze działania.
 
MajsterPlus728x240
Komentuj, logując się przez Facebooka, Google+, Twittera, Disqus LUB pisz jako gość
SOMIANKA: Przeżyliśmy chwile uniesienia (foto)

SOMIANKA: Przeżyliśmy chwile uniesienia (foto)

111. rocznica urodzin patrona Szkoły Podstawowej w Kręgach pilota Stefana Okrzei obchodzona była bardzo uroczyście 24 kwietnia. Po złożeniu kwiatów tradycyjnie na grobie na cmentarzu parafialnym w Wyszkowie i przy pomniku patrona przy drodze w Kręgach, gdzie zginął, zaproszeni goście, wśród nich wójt Andrzej Żołyński  i  piloci z Warszawsko-Mazowieckiego Oddziału Stowarzyszenia Seniorów Lotnictwa Wojskowego RP oraz Stowarzyszenia Lotników Polskich, obejrzeli w szkole program artystyczny poświęcony bohaterskiemu pilotowi. 
zobacz więcej
RZĄŚNIK: Spotkanie opłatkowo-noworoczne

RZĄŚNIK: Spotkanie opłatkowo-noworoczne

Ostatnia w tym roku, odbywająca się 29 grudnia, budżetowa sesja rady gminy, zakończyła się świąteczno-noworocznym akcentem. – Zostałem zaproszony żebyśmy razem przeżyli popołudnie wigilijne – zwrócił się do obecnych proboszcz parafii w Rzaśniku ks. Robert Sulich. Życzenia na nowy rok złożyli także przewodniczący rady gminy oraz wójt, mimo że osobiście nie mógł uczestniczyć w spotkaniu. 
zobacz więcej
BRAŃSZCZYK: Punkty sprzedaży alkoholu bez zmian

BRAŃSZCZYK: Punkty sprzedaży alkoholu bez zmian

Radni sporo czasu na sesji 9 listopada poświęcili problemowi alkoholizmu. W kwestii punktów sprzedaży alkoholu w gminie na razie nic się nie zmieni. Głosowanie zakończyło się patem: za zwiększeniem liczby punktów do 18 zagłosowało 7 radnych, tyle samo było przeciw, 1 osoba wstrzymała się od głosu. 
zobacz więcej
RZĄŚNIK: Najwięcej nauczycieli dyplomowanych

RZĄŚNIK: Najwięcej nauczycieli dyplomowanych

Na sesji 30 września zastępca wójta Paweł Abramczyk przedstawił sytuację w gminnej oświacie na rozpoczęcie roku szkolnego. W sumie w gminnych szkołach uczy się 821 uczniów (wraz z zerówkami).  Średnio w klasie jest prawie 14 uczniów (13,6), najliczniejsze oddziały są w Zespole Szkół w Rząśniku – śr. 21,2, najmniej liczne w Bielinie – śr. 9,3. Nauczyciele pracują w sumie prawie na 88 etatach. Wśród nich dominują pedagodzy z najwyższym stopniem awansu zawodowego, czyli dyplomowani – prawie 59 etatów (67%).
zobacz więcej