Powiat

5 / 5

RZĄŚNIK: Zachęcam do wprowadzania danych na mapę

08.11.2016
autor: Elżbieta Borzymek
Gośćmi na sesji rady gminy byli komendant powiatowy policji Michał Toporkiewicz i powiatowy koordynator Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa Tomasz Marcinkiewicz. Zachęcali do współtworzenia internetowej mapy i udzielali instrukcji, jak to robić. 
– To najbezpieczniejsza gmina w powiecie – chwalił komendant. Rzeczywiście z przedstawionych przez niego statystyk wynikało, że zdarzenia, do których dochodzi na terenie gminy, to zaledwie ułamek tego, co się dzieje w powiecie (np. na 68 wypadków drogowych w powiecie – 5 w gminie).
Komendant Toporkiewicz omówił najważniejsze działania policji, szczególnie te profilaktyczne, nakierowane na niechronionych uczestników ruchu. Bo do niedawna na terenie naszego powiatu było dużo wypadków z ich udziałem, stąd wiele akcji, typu: STOP Trzeźwość,  Tydzień Bezpieczeństwa Pieszych czy Bądź Widoczny na Drodze (zachęcająca do noszenia elementów odblaskowych po zmroku nie tylko na terenie niezabudowanym, do czego obligują przepisy). 
– Została stworzona po to – mówił o mapie zagrożeń – żeby każdy obywatel mógł zgłosić policji problem, został zauważony. 
Realizowany od 20 września na Mazowszu projekt przybliżył jego koordynator powiatowy Tomasz Marcinkiewcz. Wcześniej przez trzy miesiące projekt był testowany w programie pilotażowym. Obecnym na sesji zostały rozdane ulotki, które zachęcają do korzystania z mapy. – Macie przez to wpływ na bezpieczeństwo w swoim rejonie – tłumaczył policjant. – 
Policja nie jest wszędzie, ale wy wiecie, co się dzieje, możecie wprowadzić zdarzenie na mapę. Policja albo to potwierdzi, albo nie. Wprowadza się zdarzenia, które nie są pilne. Do wyboru jest 25 zdarzeń, zawartych w legendzie mapy.
- W gminie Rząśnik nie ma żadnego zgłoszenia – podkreślił koordynator. – Plus dla was i dla nas. Bezpieczeństwo jest zachowane.
Zdarzenia można zgłaszać anonimowo, ale tylko raz na dobę z jednego komputera.. 
Na mapie powiatu 25 października było 112 zdarzeń zgłoszonych, potwierdzonych 80. Policja na weryfikację od momentu zgłoszenia ma 2 dni, inne służby jeszcze 3 dni na potwierdzenie Ikonka znika z mapy po 30 dniach
Przewodniczący rady Krzysztof Soliwoda zauważył, że zgłoszenie nie do końca jest anonimowe, bo można ustalić IP komputera.
Wójt Pawel Kołodziejski przyznał, że chyba każdemu zdarza się  złamać jakieś przepisy, apelował o wyrozumiałość ze strony policji, pouczanie,  a nie tylko karanie np. w przypadku niewielkiego przekroczenia prędkości
- Zachęcam do wprowadzania danych na mapę - zwrócił się do obecnych na sesji Tomasz Marcinkiewicz.
KA-MED maj 2020
Komentuj, logując się przez Facebooka, Google+, Twittera, Disqus LUB pisz jako gość
Zitcom
Zitcom
Zitcom