RZĄŚNIK: Wszyscy jesteśmy polskimi żołnierzami (foto)

Powiat

RZĄŚNIK: Wszyscy jesteśmy polskimi żołnierzami (foto)

20.11.2019
autor: SP Rząśnik
- pod takim hasłem społeczność Szkoły Podstawowej im. ks. Jana Twardowskiego rozpoczęła 11 listopada obchody 101. rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę. Po Mszy św. w kościele uczniowie zaprezentowali program artystyczny. 
 
Wstępem do niego była pantomima pt. „Rozbiory Polski”, a następnie komentarz o tragedii polskiego narodu i ostateczny upadek Ojczyzny.
W pięknej recytacji utworu o Polsce, uczeń, słowami artysty, zadaje pytanie: „Jak tu prawdę o Polsce powiedzieć?”. W wersy utworu wplecione zostały dwie pieśni patriotyczne dostosowane do tematyki.
Wierszem i piosenką uczniowie zaakcentowali motyw Wołynia, podkreślając tragedię polskiej ludności na wschodzie kraju: „....i coraz czarniej było w lasach na Wołyniu”. Program wzbogaciły takie pieśni patriotyczne, jak: „Biały krzyż”, „Wojenko, wojenko”, „Gdzie są kwiaty z tamtych lat”. 
Podkreśleniem tragicznej sytuacji wielu polskich rodzin, spowodowanej rozłąką, były listy m.in. córki do ojca odczytane przez ucznia, który wcielił się w rolę ojca – żołnierza i list od męża, który odczytała uczennica. Na tle prezentowanych utworów odegrała się kolejna scenka – matka z dziećmi modli się o powrót męża z wojny. Podkreśleniem oczekiwania upragnionej wolności był transparent i mocne słowa uczniów: „Bóg, Honor, Ojczyzna” oraz piosenka „Uwierz, Polsko”.
Podsumowaniem rozważań o Ojczyźnie były pytania skierowane do każdego Polaka na temat wolności i przyszłości narodu polskiego oraz utwór „Dziwny jest ten świat”, który profesjonalne wykonała Emilia Koczkodon.
Po odśpiewanie „Mazurka Dąbrowskiego” uczestnicy uroczystości przeszli do Grobu Nieznanego Żołnierza, gdzie złożyli kwiaty i zapalili znicze.
Program został przygotowany przez panie Iwonę Krawczyk, Ewelinę Gąsiewską-Krystosik, Ewę Kamińską, Emilię Sitek i pana Krzysztofa Ślubowskiego.
MajsterPlus728x240
Komentuj, logując się przez Facebooka, Google+, Twittera, Disqus LUB pisz jako gość
Zitcom
Zitcom

Najczęściej komentowane