RZĄŚNIK: Wianki w klimacie średniowiecznym (foto)

Powiat

RZĄŚNIK: Wianki w klimacie średniowiecznym (foto)

26.06.2017
autor: Elżbieta Szczuka
W Nowym Lubielu, w urokliwym miejscu nad Narwią, Gmina Rząśnik po raz szósty zorganizowała powitanie lata. W tym roku 24 czerwca i w klimacie średniowiecznym. 
Sobótka, święto przesilenia letniego, rozpoczęła się o godz. 17 paradą łodzi, wśród nich łodzi pychówek już nie było. Jak co roku nie zabrakło, tym razem przelotnych, opadów. 
W wyrosłej nad Narwią słowiańskiej osadzie można było podziwiać średniowieczne meble, kilimy, sprzęty codziennego użytku, ozdoby, a także stroje. Tę ciekawą prezentację – dwór piastowskiego księcia – zrobiła Drużyna Wojów Piastowskich Jantar z Wielkopolski. Wojowie, na czele z długowłosym konferansjerem (w średniowieczu długie włosy były znakiem, że jest się wolnym człowiekiem, wojownikiem) AlbertemKiszkurno, przygotowali liczne prezentacje i konkursy, m.in. naukę fechtunku, cięcie cebuli toporem czy rzut oszczepem (w hełmie stożkowym na głowie) w główkę kapusty. Zwycięzcy otrzymywali nagrody m.in. wybitą przez mincerza historyczną monetę. 
Wielu widzów przyciągnęły pokazy walk wojów Mieszka I oraz rzemiosła.
Strażacy z OSP Komorowo i Wólka Lubielska nie tylko pomagali w utrzymaniu porządku, ale też przygotowali zabawy dla dzieci. 
Na scenie wystąpiły zespoły artystyczne z Klubu Seniora z Bogatego oraz Zespołu Ludowego „Kurpie Białe” z Rząśnika. Przy skocznym oberku pary ruszyły do tańca.
Nie zabrakło chętnych do udziału w licznych konkursach, przejażdżek łodzią, skuterem wodnym, a także dzieci na konikach. Kusiły swoimi ofertami stoiska gastronomiczne i artystyczne. Po godz. 20 w blasku płonącego ogniska puszczono na wodę wianki, potem były wspólne pląsy i zabawy przy ognisku. 
Tę sympatyczną rodzinno-ludową imprezę poprowadził z dyrektor gminnej biblioteki Sławomir Pierzynowski. Rozdawano mapę „Gmina Rząśnik i okolice” oraz płytę CD „Gmina Rząśnik”, wydane w ramach  projektu Natura znów się o(d)płaca.
Office Expert
Komentuj, logując się przez Facebooka, Google+, Twittera, Disqus LUB pisz jako gość
Odwiedź naszą stronę www Pobierz najnowszą gazetkę promocyjną Odwiedź nas na facebooku
Odwiedź naszą stronę www Pobierz najnowszą gazetkę promocyjną Odwiedź nas na facebooku
fotobudka star - czarne tło
manhattan