RZĄŚNIK: Wianki w klimacie średniowiecznym (foto)

Powiat

RZĄŚNIK: Wianki w klimacie średniowiecznym (foto)

26.06.2017
autor: Elżbieta Szczuka
W Nowym Lubielu, w urokliwym miejscu nad Narwią, Gmina Rząśnik po raz szósty zorganizowała powitanie lata. W tym roku 24 czerwca i w klimacie średniowiecznym. 
Sobótka, święto przesilenia letniego, rozpoczęła się o godz. 17 paradą łodzi, wśród nich łodzi pychówek już nie było. Jak co roku nie zabrakło, tym razem przelotnych, opadów. 
W wyrosłej nad Narwią słowiańskiej osadzie można było podziwiać średniowieczne meble, kilimy, sprzęty codziennego użytku, ozdoby, a także stroje. Tę ciekawą prezentację – dwór piastowskiego księcia – zrobiła Drużyna Wojów Piastowskich Jantar z Wielkopolski. Wojowie, na czele z długowłosym konferansjerem (w średniowieczu długie włosy były znakiem, że jest się wolnym człowiekiem, wojownikiem) AlbertemKiszkurno, przygotowali liczne prezentacje i konkursy, m.in. naukę fechtunku, cięcie cebuli toporem czy rzut oszczepem (w hełmie stożkowym na głowie) w główkę kapusty. Zwycięzcy otrzymywali nagrody m.in. wybitą przez mincerza historyczną monetę. 
Wielu widzów przyciągnęły pokazy walk wojów Mieszka I oraz rzemiosła.
Strażacy z OSP Komorowo i Wólka Lubielska nie tylko pomagali w utrzymaniu porządku, ale też przygotowali zabawy dla dzieci. 
Na scenie wystąpiły zespoły artystyczne z Klubu Seniora z Bogatego oraz Zespołu Ludowego „Kurpie Białe” z Rząśnika. Przy skocznym oberku pary ruszyły do tańca.
Nie zabrakło chętnych do udziału w licznych konkursach, przejażdżek łodzią, skuterem wodnym, a także dzieci na konikach. Kusiły swoimi ofertami stoiska gastronomiczne i artystyczne. Po godz. 20 w blasku płonącego ogniska puszczono na wodę wianki, potem były wspólne pląsy i zabawy przy ognisku. 
Tę sympatyczną rodzinno-ludową imprezę poprowadził z dyrektor gminnej biblioteki Sławomir Pierzynowski. Rozdawano mapę „Gmina Rząśnik i okolice” oraz płytę CD „Gmina Rząśnik”, wydane w ramach  projektu Natura znów się o(d)płaca.
KA-MED maj 2020
Komentuj, logując się przez Facebooka, Google+, Twittera, Disqus LUB pisz jako gość
DŁUGOSIODŁO: Jeśli ludzie zamilkną, głazy wołać będą (foto)

DŁUGOSIODŁO: Jeśli ludzie zamilkną, głazy wołać będą (foto)

80. rocznicę wybuchu II wojny światowej Gmina Długosiodło obchodziła bardzo uroczyście we wtorek 3 września. Delegacje odwiedziły miejsca upamiętniające straszliwe zbrodnie hitlerowskie. W Bosewie Nowym odsłonięto tablicę poświęconą 1 Dywizji Piechoty Legionów Józefa Piłsudskiego.
zobacz więcej
ZABRODZIE: To historyczna decyzja

ZABRODZIE: To historyczna decyzja

Na sesji 14 grudnia radni jednogłośnie (15 za) uchwalili Studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego Gminy Zabrodzie. Prace nad nim rozpoczęły się 10 lat temu. – To historyczna decyzja – ocenił po głosowaniu wójt Tadeusz Michalik.
zobacz więcej
SOMIANKA: Nowy sprzęt dla strażaków

SOMIANKA: Nowy sprzęt dla strażaków

Gościem na sesji 20 grudnia była dyrektor KRUS Joanna Bala (na fot.), także radna wojewódzka. Druhom Grzegorzowi Jeżowi i Sławomirowi Słomczyńskiemu, prezesowi jednostki OSP w Somiance podziękowała  za współpracę. – Jeżeli ja widzę, że są potrzeby OSP, a są, i to ogromne, staram się wspierać i pomagać – podkreśliła. Poinformowała, że udało się pozyskać z Funduszu Składkowego 8 tys. zł na zakup wyposażenia dla strażaków, m.in. radiotelefonu, kombinezonu i rękawic pszczelarskich do łapania rojów, flar ostrzegawczych, rękawic specjalnych. 
zobacz więcej
SOMIANKA: Gminny Konkurs Matematyczny

SOMIANKA: Gminny Konkurs Matematyczny

W Szkole Podstawowej w Ulasku odbył się Gminny Konkurs Matematyczny klas II-III i IV-VI. W zmaganiach uczestniczyło 24 uczniów. 
zobacz więcej
Zitcom