RZĄŚNIK: Wianki w klimacie średniowiecznym (foto)

Powiat

RZĄŚNIK: Wianki w klimacie średniowiecznym (foto)

26.06.2017
autor: Elżbieta Szczuka
W Nowym Lubielu, w urokliwym miejscu nad Narwią, Gmina Rząśnik po raz szósty zorganizowała powitanie lata. W tym roku 24 czerwca i w klimacie średniowiecznym. 
Sobótka, święto przesilenia letniego, rozpoczęła się o godz. 17 paradą łodzi, wśród nich łodzi pychówek już nie było. Jak co roku nie zabrakło, tym razem przelotnych, opadów. 
W wyrosłej nad Narwią słowiańskiej osadzie można było podziwiać średniowieczne meble, kilimy, sprzęty codziennego użytku, ozdoby, a także stroje. Tę ciekawą prezentację – dwór piastowskiego księcia – zrobiła Drużyna Wojów Piastowskich Jantar z Wielkopolski. Wojowie, na czele z długowłosym konferansjerem (w średniowieczu długie włosy były znakiem, że jest się wolnym człowiekiem, wojownikiem) AlbertemKiszkurno, przygotowali liczne prezentacje i konkursy, m.in. naukę fechtunku, cięcie cebuli toporem czy rzut oszczepem (w hełmie stożkowym na głowie) w główkę kapusty. Zwycięzcy otrzymywali nagrody m.in. wybitą przez mincerza historyczną monetę. 
Wielu widzów przyciągnęły pokazy walk wojów Mieszka I oraz rzemiosła.
Strażacy z OSP Komorowo i Wólka Lubielska nie tylko pomagali w utrzymaniu porządku, ale też przygotowali zabawy dla dzieci. 
Na scenie wystąpiły zespoły artystyczne z Klubu Seniora z Bogatego oraz Zespołu Ludowego „Kurpie Białe” z Rząśnika. Przy skocznym oberku pary ruszyły do tańca.
Nie zabrakło chętnych do udziału w licznych konkursach, przejażdżek łodzią, skuterem wodnym, a także dzieci na konikach. Kusiły swoimi ofertami stoiska gastronomiczne i artystyczne. Po godz. 20 w blasku płonącego ogniska puszczono na wodę wianki, potem były wspólne pląsy i zabawy przy ognisku. 
Tę sympatyczną rodzinno-ludową imprezę poprowadził z dyrektor gminnej biblioteki Sławomir Pierzynowski. Rozdawano mapę „Gmina Rząśnik i okolice” oraz płytę CD „Gmina Rząśnik”, wydane w ramach  projektu Natura znów się o(d)płaca.
Office Expert
Komentuj, logując się przez Facebooka, Google+, Twittera, Disqus LUB pisz jako gość
BRAŃSZCZYK: Głosujmy codziennie na Brańszczyk

BRAŃSZCZYK: Głosujmy codziennie na Brańszczyk

NIVEA już po raz 4. zaprasza do ogólnopolskiej akcji społecznej, w której nie tylko tworzy nowe miejsca zabaw, ale także uczy i rozwija talenty dzieci! Do udziału w akacji zgłosił się Brańszczyk. Na razie jest na 82. miejscu i ma 476 głosów (czwartek 24 maja). Głosować należy codziennie – do 21 czerwca.
zobacz więcej
BRAŃSZCZYK: Biały marsz w Porębie (foto)

BRAŃSZCZYK: Biały marsz w Porębie (foto)

W parafii Poręba w rocznicę śmierci św. Jana Pawła II organizowane są białe marsze. Polegają na tym, że mieszkańcy kilku wiosek, ze śpiewem i modlitwą, wędrują do kościoła na Apel Jasnogórski, na którym razem z Maryją dziękują za dar Papieża Polaka. Wydawało się, że w tym roku frekwencja będzie słabsza, bo 2 kwietnia wypadł w Poniedziałek Wielkanocny, ale było tak jak co roku. Mieszkańcy Przyjm i Dudowizny nie zawiedli. 
zobacz więcej
RZĄŚNIK: Kto zajmie się upowszechnianiem kultury fizycznej i sportu?

RZĄŚNIK: Kto zajmie się upowszechnianiem kultury fizycznej i sportu?

Gmina ogłosiła otwarty konkurs ofert na powierzenie zadania publicznego w zakresie upowszechniania kultury fizycznej i sportu w 2017 r. Polega ono na organizacji działań, mających na celu rozwój i upowszechnianie kultury fizycznej pośród mieszkańców gminy. Na ten cel w budżecie gminy zarezerwowano 80000 zł. Oferty można składać do 10 lutego.
zobacz więcej
ZABRODZIE: Nie można było przyjąć wszystkich wniosków

ZABRODZIE: Nie można było przyjąć wszystkich wniosków

Odbyła się publiczna dyskusja w sprawie projektu studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego. Zgłoszone wnioski dotyczyły nie tylko objętego konsultacjami terenu. Zwracano uwagę m.in. na przekształcenia pod zabudowę czy ekologiczne aspekty proponowanych zmian. 
zobacz więcej
Odwiedź naszą stronę www Odwiedź nas na facebooku
Bricomarche
mrówka - nowe godziny

Sonda

3.67% (58 głosów)
3.48% (55 głosów)
27.99% (442 głosów)
2.91% (46 głosów)
2.60% (41 głosów)
4.50% (71 głosów)
29.89% (472 głosów)
3.93% (62 głosów)
2.28% (36 głosów)
2.60% (41 głosów)
16.15% (255 głosów)