Powiat

1 / 2

RZĄŚNIK: Trzeźwość – Wolność – Niepodległość

12.07.2018
autor: Stanisław Chodyna, opr. red.
W dniach 5 – 11 lipca organizowana jest Piesza Pielgrzymka Diecezji Łomżyńskiej. Pątnicy wyruszają z Ostrołęki spod kościoła pw. św. Antoniego, wędrują do Niepokalanowa do Sanktuarium Najświętszej Maryi Panny Niepokalanej Wszechpośredniczki Łask i św. Maksymiliana Marii Kolbego w intencji przebłagalnej trzeźwości narodu polskiego. Przechodzą przez parafie dekanantu wyszkowskiego, m.in. Lubiel i Rząśnik. Mają do pokonania ok. 180 km.
 
Hasło tegorocznej pielgrzymki, co łączy się ze 100-leciem niepodległości Polski, brzmi: Trzeźwość – Wolność – Niepodległość (1918 – 2018).  To już 21. pielgrzymka. Wyruszyła po Mszy św. o 7.00, którą tradycyjnie odprawił i pobłogosławił pątników ks. bp. Tadeusz Bronakowski, przewodniczący Zespołu Konferencji Episkopatu Polski ds. Apostolstwa Trzeźwości. 
Trasa pielgrzymki, pokonywana w 7 dni, wiedzie przez malownicze tereny Mazowsza Północnego. Etap drugi i trzeci przebiega przez dekanat wyszkowski, dolinę dolnej Narwi i Bugu, przez parafie: Lubiel, Rząśnik, Wola Mystkowska, Somianka i Barcice. Pielgrzymi – 90 wiernych (najmłodszy ma 3 lata, najstarszy ok. 80 lat) oraz kilku księży i kleryków – mają do pokonania ok. 180 km (tzw. paulińskich). 
Ks. biskup wielokrotnie, ku przestrodze, powtarzał, że 100 lat temu spożycie alkoholu przez Polaków wynosiło 1-3 l na osobę, współcześnie to ok. 10 l czystego spirytusu rocznie. Ok. miliona osób jest uzależnionych od alkoholu, a 3 miliony regularnie się upija. Bp Bronakowski przytoczył też piękne słowa św. Jana Pawła II, który po odzyskaniu przez Polskę wolności w 1989 r. powiedział, że „egzamin z wolności jest tak naprawdę dopiero przed nami”. Jeżeli chcemy dobrze zdać egzamin z wolności, a więc i trzeźwości, to musimy tworzyć kulturę abstynencji i wolności od wszelkich nałogów i uzależnień. Nie ma wolności bez trzeźwości narodu. 
*
Można powiedzieć, że Diecezja Łomżyńska Pielgrzymuje od czasu św. Brunona z Kwerfurtu, który na te ziemie przybył na początku naszej państwowości. Nawracał, chrzcił, ewangelizował i zakładał kościoły. Oddał życie za wiarę w ok. 1009 r. Zaszczepione wtedy pielgrzymowanie, pomimo niezliczonych trudności i ograniczeń, na dobre zakorzeniło się w rodzinie katolickiej. W okresie wakacji  do sanktuariów i miejsc kultu pielgrzymuje, indywidualnie lub zbiorowo, cała Polska. Najczęściej pątnicy ze swymi intencjami udają się na Jasną Górę, do Wilna, Lichenia, Gietrzwałdu, Łagiewnik czy św. Lipki.
Nina Wiśniewska - kwiecień 2023
Komentuj, logując się przez Facebooka, Google+, Twittera, Disqus LUB pisz jako gość