RZĄŚNIK: To było dzieło podejmowane wspólnie (foto)

Powiat

RZĄŚNIK: To było dzieło podejmowane wspólnie (foto)

11.10.2019
autor: Elżbieta Borzymek
- podkreślił biskup łomżyński Janusz Stepnowski, który przewodniczył uroczystej Mszy św. w niedzielę 6 października w kościele Parafii NMP Matki Kościoła w Rząśniku. Świętowano 25-lecie erygowania tej parafii, która wcześniej była częścią parafii w Porządziu.   
 
- Proboszczowie z Porządzia wraz z waszymi przodkami podjęli dzieło budowy najpierw kaplicy, a później ta kaplica przekształciła się w samodzielny kościół, w samodzielną parafię – przypomniał biskup łomżyński Janusz Stepnowski, który przewodniczył uroczystej Mszy św. o godz. 9. – W dniu dzisiejszym dziękujemy szczególnie tym, którzy podejmowali dzieło budowy tej parafii, tej nowej wspólnoty. 
- To było dzieło podejmowane wspólnie, pobudzone duchem wiary, aby w tej miejscowości, pośród was, mieszkał Chrystus – zaznaczył ks. biskup.
Odsłonięto tablicę upamiętniającą śp. ks. kan. Andrzeja Górskiego, pierwszego proboszcza parafii w Rząśniku, którą poświęcił ksiądz biskup. 
W homilii nawiązał do postaci św. Faustyny, której relikwie w kościele w Rząśniku są od 2001 roku, a tego dnia stała się patronką parafii: - Człowiek realizuje się w byciu sługą drugiej osoby – mówił bp Stepnowski. – Św. Faustyna odkryła, że przez swoją służbę można wiarę, a szczególnie pewien obraz Miłosierdzia Bożego i to dzieło Miłosierdzia Bożego przekazać całemu światu. I to wyobrażenie, że Miłosierdzie Boże może przemienić serce każdego człowieka, przekazała całemu światu.
Na Mszy św. o 12.00 został ogłoszony odpust św. Faustyny Kowalskiej (w kolejną rocznicę jej śmierci; zmarła 5 października 1938 r.).
Po Mszy św. wierni z zainteresowaniem obejrzeli pełen treści, a zarazem wzruszający program „Z Matką przez wieki”. – Wystąpią przed państwem dzieci, młodzież i dorośli, należący do naszej wspólnoty parafialnej oraz zaproszeni goście – zapowiedzieli Anna Ogrodnik i Sławomir Pierzynowski. W programie wiadomości historyczne umiejętnie zostały połączone z poezją i muzyką.
- Jest niedziela 23 października 1994 roku. W godzinach popołudniowych tu, gdzie teraz się znajdujemy, odbywa się uroczysta Msza św. Przewodniczy jej ks. bp Tadeusz Zawistowski. Uroczyście zostaje ogłoszone powstanie nowej parafii pw. Najświętszej Maryi Panny Matki Kościoła w Rząśniku – przypomnieli prowadzący. Mozaika z wizerunkiem Maryi zdobi główny ołtarz. Powstała dzięki pierwszemu proboszczowi w 1997 roku, wzorowana jest na Maryi z Dzieciątkiem w bazylice św. Piotra w Watykanie, nazwanej Mater Ecclesiae, czyli Matka Kościoła. 
Pomysł powołania w Rząśniku ośrodka duszpasterskiego narodził się w „sercu ks. kan. Antoniego Majkowskiego”. Pierwsze Msze św. odprawiane były w remizie strażackiej, w domu państwa Prusinowskich, przy drewnianym krzyżu na placu wiejskim, a później w drewnianej kaplicy przerobionej ze starej stodoły. 
Budowę murowanej kaplicy rozpoczęli w kwietniu 1990 r. ks. Kazimierz Bartosiewicz, proboszcz parafii Porządzie oraz Społeczny Komitetem Budowy Kościoła, złożony z kilkunastu mieszkańców Rząśnika i Dąbrowy. Mieszkańcy organizowali zbiórki pieniędzy, finansowo pomagali także Urząd Gminy i Bank Spółdzielczy. 
W 1991 r. został wmurowany kamień węgielny podczas uroczystości pod przewodnictwem ks. bp. Zygmunta Kamińskiego. Po trzech latach w nowym budynku wierni mogli już gromadzić się na modlitwie. W tym czasie powstał parafialny cmentarz, a w latach 2003-2004 dom parafialny. 
Proboszczami byli kolejno: śp. ks. kan. Andrzej Górski (przez 10 lat), ks. kan. Andrzej Latkowski (12 lat), ks. kan. Grzegorz Polesiński (1 rok), zaś wikariuszami księża: Adam Kowalewski, śp. Robert Idźkowski, Andrzej Zieliński, Paweł Kaczmarczyk. Obecnie proboszczem jest ks. kan. Robert Sulich, a wikariuszem ks. Mariusz Bartosiak.
- Tym, co szczególnie charakteryzuje naszą parafię, jest pobożność maryjna oraz niemal od początku istnienia parafii kult Bożego Miłosierdzia i św. Faustyny – zauważyli prowadzący. 
Właśnie Maryi i św. Faustynie poświęcone były wykonywane wiersze i pieśni, m.in. „Ty jesteś siewna”, „Matko o twarzy jak polska ziemia czarnej”, „Ave Maria”, „Przychodzisz Panie”, „Jezu ufam Tobie”. Oczywiście najwięcej braw otrzymali najmłodsi, którzy z ogromnym entuzjazmem i radością zaśpiewali „Pan Jezus także mamę miał” i „Siostra Faustyna”. Na pewno w pamięci i sercach widzów pozostanie kończący program żywy obraz Jezusa Miłosiernego. 
Ponieważ świętowano jubileusz nie zabrakło tortu, którym częstowano przed kościołem, a na  pamiątkę tego dnia uczestnicy uroczystości otrzymali obrazek św. Faustyny i różaniec.
Nina Wiśniewska - kwiecień 2023
Komentuj, logując się przez Facebooka, Google+, Twittera, Disqus LUB pisz jako gość