RZĄŚNIK: O drogach na sesji

Powiat

RZĄŚNIK: O drogach na sesji

14.11.2017
autor: Elżbieta Borzymek
Na sesji rady gminy 30 października sporo czasu zajęły drogi. Gmina zdecydowała się przejąć w zarząd od powiatu na czas wykonywania swojej inwestycji dwa odcinki dróg powiatowych. Gmina przejmie też na swoim terenie zimowe utrzymanie dróg powiatowych. Kontrowersje budzą zasady przydzielania przez powiat dotacji na ten cel.
Wójt przejmie w zarząd od powiatu dwa odcinki dróg powiatowych: 5-kilometrowy od Starego Lubiela do Bielina oraz 700-metrowy od Porządzia do Rząśnika celem wykonania inwestycji drogowej – ścieżki rowerowej. 
- Z tego powodu, że są to drogi powiatowe, musimy mieć zgodę powiatu i zawrzeć z nim porozumienie w tej sprawie – wyjaśnił sekretarz gminy Karol Kołakowski. – Inwestycja ma być robiona w 2018 r.
- To nie będzie chodnik – odpowiedział na jedno z pytań radnych – tylko utwardzone pobocze, oddzielone linią. Tam nie ma miejsca na chodnik i ścieżkę – choć przyznał, że chodnik też by się przydał, ale „nie wszystko naraz”. 
- Inwestycja przyczyni się do poprawy bezpieczeństwa rowerzystów, pieszych – dodał przewodniczący rady Krzysztof Soliwoda.
 
Dla mieszkańców to na plus
 
Radni zdecydowali, że gmina przejmie zimowe utrzymanie dróg powiatowych od powiatu. – Dla gminy może nie jest to wielki interes, bo na ogół musimy do tego troszkę dołożyć – zauważył sekretarz Kołakowski. – Dla mieszkańców, myślę, jest to na plus, bo staramy się, żeby te drogi były utrzymane w miarę przyzwoicie. Póki co nie mamy jeszcze dokładnej kwoty z powiatu, ile planują na zimowe utrzymanie dróg na terenie naszej gminy. Tradycyjnie jest to wzrost o stopień inflacji. Inflacja będzie wyższa niż w latach poprzednich. Myślę, że w granicach 2,5% przynajmniej ta kwota się zwiększy. Na ten rok była to kwota 78.909 zł. 
- Nie możemy się dowiedzieć, czym jest spowodowane różnica w dotacji do zimowego utrzymania dróg dla poszczególnych gmin? – przyznała obecna na sesji rady gminy Renata Rębała, radna powiatowa. 
- Mówi się, że dotacja jest do kilometra – odpowiedział sekretarz gminy. – Kwota do dróg z chodnikami powinna być większa. Jak obserwuję, to gminy, które mają mniej kilometrów dróg niż gmina Rząśnik, mają większe dotacje – zauważył. – Pani jako radna powiatowa może żądać od zarządu pełnej informacji  – dodał.
- My, jako radni, też mamy problem z uzyskaniem tej informacji – nie kryła Renata Rębała. 
Wójt Paweł Kołodziejski zapowiedział, że gmina również będzie domagała się tej informacji. - Chcemy równego traktowania – zaznaczył. – Z tego, co wiem, ostatnio tak nie było. Zbulwersowało mnie to. Rozmawiałem na ten temat z zastępcą starosty. 
Przy okazji nawiązał do sprawy odśnieżania chodników. – Nie zdecydujemy się na odśnieżanie dróg razem z chodnikami – zapowiedział. – Należy to też do mieszkańca po stronie jego posesji. Niektórzy robią to wspaniale. Wobec osób, które nie odśnieżają, będziemy podejmować działania, aby prosić o to grzecznie, mniej grzecznie...

Na fot. Na temat dróg mówili K. Kołakowski i R. Rębała
MajsterPlus728x240
Komentuj, logując się przez Facebooka, Google+, Twittera, Disqus LUB pisz jako gość
SOMIANKA, BRAŃSZCZYK: Nadal przyjmowane są zgłoszenia na OZE

SOMIANKA, BRAŃSZCZYK: Nadal przyjmowane są zgłoszenia na OZE

Gmina Somianka otrzymała dofinansowanie na realizację projektu „Odnawialne Źródła Energii w Gminach Brańszczyk, Somianka, Zatory” w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego na lata 2014 – 2020. Wartość projektu ogółem wynosi 15.231.020 zł, wydatki kwalifikowane – 7.115.886 zł, dofinansowanie – 5.432.979 zł. Nadal przyjmowane są zgłoszenia od zainteresowanych – termin upływa 20 czerwca.
zobacz więcej
DŁUGOSIODŁO: Cześć Wiesławowi, cześć! Mistrzowi cześć! (foto)

DŁUGOSIODŁO: Cześć Wiesławowi, cześć! Mistrzowi cześć! (foto)

Przepięknymi słowami, ale też zachwycającym śpiewem parafianie z Długosiodła pożegnali swojego organistę i dyrygenta Wiesława Piątkowskiego, który na emeryturę odchodzi po 54 latach pracy w Długosiodle. Uroczysta Msza św. została odprawiona w niedzielę 24 września.
zobacz więcej
RZĄŚNIK: Dzielcie tak, żeby dla wszystkich starczało (foto)

RZĄŚNIK: Dzielcie tak, żeby dla wszystkich starczało (foto)

Pogoda okazała się łaskawa dla organizatorów dożynek gminnych w Rząśniku, w niedzielę 3 września. Oczywiście było tradycyjne dzielenie się chlebem. Nagrody dla twórców wieńców dożynkowych i dla Klubu Srebrnego Wieku, a także największych producentów mleka w gminie. Potem artystyczna sztafeta pokoleń na scenie, bo po najmłodszych mieszkańcach wystąpili seniorzy. Ukoronowaniem prezentacji talentów gminy okazał się wspaniały koncert z udziałem urodzonych w Rząśniku braci Ryszarda i Bogusława Morków, śpiewaków operowych, „dwóch powodów do dumy gminy Rząśnik”.
zobacz więcej
ZABRODZIE: Świat Małej Kolei (foto)

ZABRODZIE: Świat Małej Kolei (foto)

Dzieci z Niepublicznego Przedszkola „Zaczarowany Ołówek” w Zabrodziu spotkały się z modelarzem ks. Januszem Grygierem, proboszczem Parafii Miłosierdzia Bożego w Mostówce.
zobacz więcej
Zitcom