RZĄŚNIK: Nie tylko o drogach

Powiat

RZĄŚNIK: Nie tylko o drogach

13.04.2017
autor: Elżbieta Borzymek
Radni na sesji 28 marca rozmawiali o możliwości poprawy stanu drogi powiatowej  od Leszczydołu do Porządzia. Podnieśli opłaty za zajęcie pasa drogowego. Przyjęli też, jak co roku, Programu opieki nad zwierzętami bezdomnymi oraz zapobiegania bezdomności zwierząt.
- Pismo poszło i będziemy usilnie lobbować w powiecie, żeby ten odcinek od Leszczydołu do Porządzia znowu zgłosił do Narodowego Programu Dróg Lokalnych – poinformował sekretarz gminy Karol Kołakowski. 
Jak wyjaśnił, wtedy dofinansowanie gminy byłoby dużo niższe. Kosztorys jest na ok. 600 tys. zł.
- Tydzień temu miałam komisją i chyba 200 tys. zł daje nadleśnictwo, 200 tys. zł powiat – włączyła się radna powiatowa Renata Rębała. 
 
Więcej za zajęcia pasa drogowego
 
Przegłosowane stawki są na poziomie tych, jakie obowiązują w sąsiednich gminach: opłata dzienna za zajęcie pasa drogowego do połowy jezdni na drogach utwardzonych na czas robot 6 zł, szersze zajęcie – 10 zł za dobę (maksymalna ustawowo 20 zł), za umieszczenie urządzeń na drogach utwardzonych 90 zł (maksymalnie 200 zł), na poboczach i drogach nieutwardzonych – 50 zł. – Żebyśmy nie osiągali niższych dochodów niż sąsiednie gminy – argumentował sekretarz Kołakowski.
Opłat tych właściwie nie płacą mieszkańcy indywidualni. Za umieszczenie urządzeń niezwiązanych z ruchem drogowym  99% płaci PGR. Na każde zajęcie pasa czy umieszczenie urządzeń jest wydawana decyzja.
 
Opieka nad zwierzętami bezdomnymi
 
- Taki program powinien być uchwalany na kilka lat, a nie co roku – uważa przewodniczący rady Krzysztof Soliwoda
Przyjęty przez radnych „Program opieki nad zwierzętami bezdomnymi i zapobiegania bezdomności zwierząt” jest właściwie taki sam jak w latach poprzednich. Był konsultowany z zarządem Koła Łowieckiego Lis, był też poddany konsultacjom społecznym. Nie wpłynęły żadne uwagi ani wnioski.
 
Fundusz sołecki pozostaje
 
Fundusz sołecki, ponieważ nie została podjęta uchwała, pozostał na 2018 rok. Wg obowiązujących przepisów, jeśli rada gminy nie podejmie uchwały, ta wcześniej podjęta pozostaje aktualna. 
Na zakończenie sesji wójt Paweł Kołodziejski podziękował sołtysom, ponieważ w lutym i marcu mają więcej pracy, roznoszą nakazy, korespondencję z urzędu.
Office Expert
Komentuj, logując się przez Facebooka, Google+, Twittera, Disqus LUB pisz jako gość
RZĄŚNIK: Nowy regulamin hali

RZĄŚNIK: Nowy regulamin hali

Radni uchwalili na sesji 28 lutego nowy regulamin korzystania z Hali Sportowej przy Szkole Podstawowej w Rząśniku (poprzedni z 2013 r. traci moc), która jest administrowana przez Dyrektora tej szkoły. Hala czynna jest od poniedziałku do piątku w godz. 8 – 21. Od 8.00 do 15.00 nieodpłatnie udostępniona jest na prowadzenie szkolnych zajęć dydaktycznych. W pozostałych godzinach z obiektu mogą korzystać odpłatnie osoby fizyczne i grupy zorganizowane – cennik ustala wójt w drodze zarządzenia.
zobacz więcej
SOMIANKA: Piłkarska niedziela

SOMIANKA: Piłkarska niedziela

W niedzielę 7 lipca już od godz. 10.00 na orliku w Somiance będą rozgrywane mecze Turnieju Piłki Nożnej o Puchar Wójta Gminy Somianka. Zgłosiło się sześć drużyn, nie tylko z gminy Somianka.
zobacz więcej
SOMIANKA: Można płacić kartą i telefonem

SOMIANKA: Można płacić kartą i telefonem

Radni na sesji 28 lipca jednogłośnie przyjęli uchwałę, na mocy której mieszkańcy będą mogli płacić podatki stanowiące dochody budżetu gminy Somianka (podatki lokalne, opłaty za odbiór odpadów komunalnych i skarbowe, czynsz) instrumentem płatniczym – kartą lub telefonem. 
zobacz więcej
BRAŃSZCZYK: Biały marsz w Porębie (foto)

BRAŃSZCZYK: Biały marsz w Porębie (foto)

W parafii Poręba w rocznicę śmierci św. Jana Pawła II organizowane są białe marsze. Polegają na tym, że mieszkańcy kilku wiosek, ze śpiewem i modlitwą, wędrują do kościoła na Apel Jasnogórski, na którym razem z Maryją dziękują za dar Papieża Polaka. Wydawało się, że w tym roku frekwencja będzie słabsza, bo 2 kwietnia wypadł w Poniedziałek Wielkanocny, ale było tak jak co roku. Mieszkańcy Przyjm i Dudowizny nie zawiedli. 
zobacz więcej
Odwiedź naszą stronę www Pobierz najnowszą gaztkę promocyjną Odwiedź nas na facebooku
Levert
Levert
fotobudka star