RZĄŚNIK: Nie tylko o drogach

Powiat

RZĄŚNIK: Nie tylko o drogach

13.04.2017
autor: Elżbieta Borzymek
Radni na sesji 28 marca rozmawiali o możliwości poprawy stanu drogi powiatowej  od Leszczydołu do Porządzia. Podnieśli opłaty za zajęcie pasa drogowego. Przyjęli też, jak co roku, Programu opieki nad zwierzętami bezdomnymi oraz zapobiegania bezdomności zwierząt.
- Pismo poszło i będziemy usilnie lobbować w powiecie, żeby ten odcinek od Leszczydołu do Porządzia znowu zgłosił do Narodowego Programu Dróg Lokalnych – poinformował sekretarz gminy Karol Kołakowski. 
Jak wyjaśnił, wtedy dofinansowanie gminy byłoby dużo niższe. Kosztorys jest na ok. 600 tys. zł.
- Tydzień temu miałam komisją i chyba 200 tys. zł daje nadleśnictwo, 200 tys. zł powiat – włączyła się radna powiatowa Renata Rębała. 
 
Więcej za zajęcia pasa drogowego
 
Przegłosowane stawki są na poziomie tych, jakie obowiązują w sąsiednich gminach: opłata dzienna za zajęcie pasa drogowego do połowy jezdni na drogach utwardzonych na czas robot 6 zł, szersze zajęcie – 10 zł za dobę (maksymalna ustawowo 20 zł), za umieszczenie urządzeń na drogach utwardzonych 90 zł (maksymalnie 200 zł), na poboczach i drogach nieutwardzonych – 50 zł. – Żebyśmy nie osiągali niższych dochodów niż sąsiednie gminy – argumentował sekretarz Kołakowski.
Opłat tych właściwie nie płacą mieszkańcy indywidualni. Za umieszczenie urządzeń niezwiązanych z ruchem drogowym  99% płaci PGR. Na każde zajęcie pasa czy umieszczenie urządzeń jest wydawana decyzja.
 
Opieka nad zwierzętami bezdomnymi
 
- Taki program powinien być uchwalany na kilka lat, a nie co roku – uważa przewodniczący rady Krzysztof Soliwoda
Przyjęty przez radnych „Program opieki nad zwierzętami bezdomnymi i zapobiegania bezdomności zwierząt” jest właściwie taki sam jak w latach poprzednich. Był konsultowany z zarządem Koła Łowieckiego Lis, był też poddany konsultacjom społecznym. Nie wpłynęły żadne uwagi ani wnioski.
 
Fundusz sołecki pozostaje
 
Fundusz sołecki, ponieważ nie została podjęta uchwała, pozostał na 2018 rok. Wg obowiązujących przepisów, jeśli rada gminy nie podejmie uchwały, ta wcześniej podjęta pozostaje aktualna. 
Na zakończenie sesji wójt Paweł Kołodziejski podziękował sołtysom, ponieważ w lutym i marcu mają więcej pracy, roznoszą nakazy, korespondencję z urzędu.
Fotobudka star - poziom
Komentuj, logując się przez Facebooka, Google+, Twittera, Disqus LUB pisz jako gość
SOMIANKA: Kolory morza, słońca i… sportu (foto)

SOMIANKA: Kolory morza, słońca i… sportu (foto)

Słońce, plaża i uśmiechnięte buzie oraz miłe wspomnienia o czasie spędzonym na koloniach zorganizowanych przez Stowarzyszenie Społeczno - Kulturalne „Nasza Gmina Somianka” pozostały 45 kolonistom z gmin Somianka i Zatory. Miejscem pobytu była malownicza miejscowość Chłapowo koło Władysławowa położona na terenie Nadmorskiego Parku Krajobrazowego. Dwutygodniowy pobyt upłynął po hasłem „Kolory sportu”.
zobacz więcej
DŁUGOSIODŁO: Po prostu miłość (foto)

DŁUGOSIODŁO: Po prostu miłość (foto)

Spektakl na podstawie przygód Karola - jednego z najsłynniejszych polskich filmowych kobieciarzy w niedzielę 12 lutego wystawił Teatr Gaudium. Publiczność bawiła się doskonale, patrząc na perypetie młodego podrywacza, wybuch wielkiej miłości, oczywiście, z happy endem. A ponieważ był to wieczór walentynkowy, nie mogło zabraknąć najpiękniejszych polskich przebojów o miłości.
zobacz więcej
SOMIANKA: Pomnik w Suwinie po renowacji

SOMIANKA: Pomnik w Suwinie po renowacji

Prace remontowo-konserwatorskie związane z realizacją operacji „Konserwacja Powstańczego Głazu Kamiennego w Suwinie” zakończone zostały 15 grudnia br. Zadanie Połączone były z renowacją ogrodzenia, wykonaniem cokoliku wokół pomnika oraz budową chodnika prowadzącego do niego. Pomnik upamiętnia udział mieszkańców Suwina w powstaniu styczniowym. 
zobacz więcej
ZABRODZIE: Poetyckie światy Antoniego Gawińskiego (foto)

ZABRODZIE: Poetyckie światy Antoniego Gawińskiego (foto)

Dzięki staraniom Bractwa Zabrodzkiego wydano niepublikowane wiersze Antoniego Gawińskiego. Promocja tomiku „Mimochodem i ukradkiem (świat za oknem)” odbyła się 8 września w Miejsko-Gminnej Bibliotece Publicznej w Wyszkowie.
zobacz więcej
ITAMED
Odwiedź naszą stronę www Odwiedź nas na facebooku
ITAMED

Sonda

Wybieramy Dzielnicowego Roku 2017:
17.04% (604 głosów)
3.47% (123 głosów)
23.28% (825 głosów)
8.55% (303 głosów)
1.61% (57 głosów)
1.64% (58 głosów)
14.76% (523 głosów)
21.28% (754 głosów)
4.32% (153 głosów)
1.16% (41 głosów)
1.44% (51 głosów)
1.47% (52 głosów)