RZĄŚNIK: Ma być rondo najazdowe, nie jakieś pokazowe

Powiat

RZĄŚNIK: Ma być rondo najazdowe, nie jakieś pokazowe

11.12.2016
autor: Elżbieta Borzymek
Mimo że nie udało się uzyskać dofinansowanie na przebudowę drogi Leszczydół-Nowiny – Porządzie, a w jej ramach przebudowę ronda w Porządziu, ze względu na konieczność poprawy bezpieczeństwa w tym miejscu ma być zrobione rondo najazdowe. Gmina i powiat mają inwestycję współfinansować, planują wydatkować na ten cel po 200 tys. zł.
Powiat występował do Narodowego Programu Przebudowy Dróg Lokalnych z wnioskiem o dofinansowanie przebudowy drogi powiatowej długości 3,5 km  Leszczydół-Nowiny – Porządzie, ale nie uzyskał dofinansowania. Droga miała zostać poszerzona do 6 m, planowano odwodnienie (rowy przydrożne, remont/przebudowa przepustów oraz skrzyżowan z drogami gminnymi).  Gmina miała tę inwestycję współfinansować wraz z powiatem (50% dotacja, po 25% gmina i powiat), więc w budżecie zostały zarezerwowane odpowiednie środki. W związku z tym, że wniosek powiatu został odrzucony, na sesji 29 listopada radni zarezerwowaną kwotę zdjęli z budżetu. 
Obecnie gmina prowadzi rozmowy z powiatem w kwestii przebudowy skrzyżowania w Porządziu.
- Jeśli nie będzie dofinansowania dla powiatu, gminy nie stać na realizację zadania w pełnym zakresie – tłumaczył wójt Paweł Kołodziejski – ponieważ było to 50% dofinansowania z zewnątrz, a po 25% gmina i powiat. Ze wstępnych rozmów z powiatem wynika, że będziemy realizować to zadanie, ale w zawężonym zakresie, czyli tylko rondo i rozwiązanie rozjazdu w Porządziu, profilowanie zakrętu i troszeczkę złagodzenie, chodniki. To już projektanci zaprojektowali. Będzie też odwodnienie i uporządkowanie tego terenu. Nie tylko ronda, ale i rozjazdy w odległościach 50-100 m. Nie wiem dokładnie, jak jest w projekcie, ale ma to usprawnić i poprawić bezpieczeństwo w tym miejscu, jak również całą estetykę. Nie będzie to w takim zakresie, jak powinno być. A jest tam kościół, sanktuarium, przyjeżdżają ludzie z całej Polski do nas i ten obraz idzie w świat. Ale możemy tylko zrobić tyle, ile możemy. Wstępnie umówiliśmy się z powiatem, że realizacja tego zadnia będzie kosztować 400 tys. zł, 200 tys. powiat i 200 tys. gmina, po 50%.
- To będzie rondo najazdowe – sprecyzował wójt. Nie jakieś pokazowe. Niedrogie. Gdzie samochody ciężarowe będą mogły trochę kołami wjeżdżać, ponieważ nie ma miejsca, żeby zrobić coś większego. Bezpieczeństwo to zdecydowanie poprawi.
Gmina złożyła protest
- Nasz wniosek na ul. Jesionową też został odrzucony – dodał sekretarz gminy Karol Kołakowski. - Złożyliśmy protest do wojewody, bo w programie jest zapis, że wniosek o dotację nie może przekraczać 50% całkowitych kosztów. My mieliśmy równo 50%. Jeśli nie może przekraczać 50%, to wojewoda nie miał prawa odrzucić tego wniosku. Czekamy na odpowiedź, długo to trwa.
fot. www.rzasnik.pl
Fotobudka star - poziom
Komentuj, logując się przez Facebooka, Google+, Twittera, Disqus LUB pisz jako gość
Odwiedź naszą stronę www Pobierz najnowszą gaztkę promocyjną Odwiedź nas na facebooku
Odwiedź naszą stronę www Pobierz najnowszą gaztkę promocyjną Odwiedź nas na facebooku
Levert
fotobudka star
manhattan