RZĄŚNIK: Ma być rondo najazdowe, nie jakieś pokazowe

Powiat

RZĄŚNIK: Ma być rondo najazdowe, nie jakieś pokazowe

11.12.2016
autor: Elżbieta Borzymek
Mimo że nie udało się uzyskać dofinansowanie na przebudowę drogi Leszczydół-Nowiny – Porządzie, a w jej ramach przebudowę ronda w Porządziu, ze względu na konieczność poprawy bezpieczeństwa w tym miejscu ma być zrobione rondo najazdowe. Gmina i powiat mają inwestycję współfinansować, planują wydatkować na ten cel po 200 tys. zł.
Powiat występował do Narodowego Programu Przebudowy Dróg Lokalnych z wnioskiem o dofinansowanie przebudowy drogi powiatowej długości 3,5 km  Leszczydół-Nowiny – Porządzie, ale nie uzyskał dofinansowania. Droga miała zostać poszerzona do 6 m, planowano odwodnienie (rowy przydrożne, remont/przebudowa przepustów oraz skrzyżowan z drogami gminnymi).  Gmina miała tę inwestycję współfinansować wraz z powiatem (50% dotacja, po 25% gmina i powiat), więc w budżecie zostały zarezerwowane odpowiednie środki. W związku z tym, że wniosek powiatu został odrzucony, na sesji 29 listopada radni zarezerwowaną kwotę zdjęli z budżetu. 
Obecnie gmina prowadzi rozmowy z powiatem w kwestii przebudowy skrzyżowania w Porządziu.
- Jeśli nie będzie dofinansowania dla powiatu, gminy nie stać na realizację zadania w pełnym zakresie – tłumaczył wójt Paweł Kołodziejski – ponieważ było to 50% dofinansowania z zewnątrz, a po 25% gmina i powiat. Ze wstępnych rozmów z powiatem wynika, że będziemy realizować to zadanie, ale w zawężonym zakresie, czyli tylko rondo i rozwiązanie rozjazdu w Porządziu, profilowanie zakrętu i troszeczkę złagodzenie, chodniki. To już projektanci zaprojektowali. Będzie też odwodnienie i uporządkowanie tego terenu. Nie tylko ronda, ale i rozjazdy w odległościach 50-100 m. Nie wiem dokładnie, jak jest w projekcie, ale ma to usprawnić i poprawić bezpieczeństwo w tym miejscu, jak również całą estetykę. Nie będzie to w takim zakresie, jak powinno być. A jest tam kościół, sanktuarium, przyjeżdżają ludzie z całej Polski do nas i ten obraz idzie w świat. Ale możemy tylko zrobić tyle, ile możemy. Wstępnie umówiliśmy się z powiatem, że realizacja tego zadnia będzie kosztować 400 tys. zł, 200 tys. powiat i 200 tys. gmina, po 50%.
- To będzie rondo najazdowe – sprecyzował wójt. Nie jakieś pokazowe. Niedrogie. Gdzie samochody ciężarowe będą mogły trochę kołami wjeżdżać, ponieważ nie ma miejsca, żeby zrobić coś większego. Bezpieczeństwo to zdecydowanie poprawi.
Gmina złożyła protest
- Nasz wniosek na ul. Jesionową też został odrzucony – dodał sekretarz gminy Karol Kołakowski. - Złożyliśmy protest do wojewody, bo w programie jest zapis, że wniosek o dotację nie może przekraczać 50% całkowitych kosztów. My mieliśmy równo 50%. Jeśli nie może przekraczać 50%, to wojewoda nie miał prawa odrzucić tego wniosku. Czekamy na odpowiedź, długo to trwa.
fot. www.rzasnik.pl
Komentuj, logując się przez Facebooka, Google+, Twittera, Disqus LUB pisz jako gość
censor jpk
ITAMED
ITAMED

Sonda

Wybieramy Dzielnicowego Roku 2017:
19.67% (597 głosów)
3.79% (115 głosów)
11.53% (350 głosów)
9.69% (294 głosów)
1.78% (54 głosów)
1.88% (57 głosów)
17.13% (520 głosów)
24.81% (753 głosów)
5.01% (152 głosów)
1.35% (41 głosów)
1.68% (51 głosów)
1.68% (51 głosów)