RZĄŚNIK: Fundusz sołecki w 2019 będzie

Powiat

RZĄŚNIK: Fundusz sołecki w 2019 będzie

03.04.2018
autor: Elżbieta Borzymek
Ponieważ nie ma już obowiązku głosowania uchwał w sprawie funduszu sołeckiego, radni na sesji 27 marca przyjęli stanowisko, że fundusz sołecki  w 2019 r.  pozostanie, z sugestią, by go nie rozdrabniać. A jeśli brakuje zgody, środki przeznaczyć na jedno zadanie przydatne dla wszystkich, np. żwirowanie dróg. 
 
W roku 2017 fundusz sołecki wyniósł 331.736 zł, z czego gmina otrzymała zwrot w wys.86.964 zł (za 2016r. – 93.699 zł). Jedna wieś – Wólka Przekory nie złożyła wniosku na wykorzystanie funduszu, w Komorowie nie mógł być realizowany, bo jeszcze wtedy świetlica wiejska nie była własnością gminy. 
Informację o wykorzystaniu funduszu sołeckiego w 2017r. na sesji przedstawiła skarbnik gminy Bożena Koch. W większości został przeznaczony na uzupełnienie oświetlenia ulicznego, utwardzanie poboczy, żwirowanie, zakup wyposażenia placów zabaw i świetlic wiejskich, zakup wiat przystankowych.  
Przewodniczący rady, skarbnik i wójt są zdania, by funduszu nie rozdrabniać na kilka zadań, a dzieje się tak, by zadowolić wszystkich obecnych na zebraniu, choć zazwyczaj frekwencja jest bardzo niska.
- Czy nie lepiej na przyszłość zastanowić się nad skumulowaniem wszystkich środków z tego funduszu sołeckiego w jedno duże zadanie? – zaproponował przewodniczący Krzysztof Soliwoda.
Również wójt Paweł Kołodziejski jest tego zdania, tym bardziej, że „wachlarz możliwości się wyczerpuje”. Ale jednak gmina otrzymuje zwrot przynajmniej 20% włożonych środków. – To są jakieś pieniądze – dodał. 
Jeden z radnych zaproponował, by na zebraniu obowiązywało minimum obecności (wg przepisów, 10% mieszkańców w I terminie zebrania), bo zazwyczaj to zaledwie kilka osób decyduje o przeznaczeniu funduszu. Bywa też, że zgłaszane propozycje są dziwne, np. zakup armatek, które będą rozpraszać opary z samolotu czy budowa tężni solankowej w Porządziu. – Jak będzie pasowała tężnia przy kurniku? – dziwił się.
Komentuj, logując się przez Facebooka, Google+, Twittera, Disqus LUB pisz jako gość
ZABRODZIE: Będą debatowali o bezpieczeństwie

ZABRODZIE: Będą debatowali o bezpieczeństwie

Komendant Powiatowy Policji w Wyszkowie i Wójt Gminy Zabrodzie zapraszają mieszkańców gminy na debatę społeczną dotyczącą bezpieczeństwa: w czwartek 29 marca godz. 11, sala konferencyjna Urzędu Gminy w Zabrodziu.
zobacz więcej
Powiatowo - Gminne Dożynki w Rząśniku (foto)

Powiatowo - Gminne Dożynki w Rząśniku (foto)

Powiatowo-gminne dożynki w tym roku odbyły się w Rząśniku, w niedzielę 28 sierpnia. – Od starostów dożynkowych otrzymaliśmy bochen chleba wypieczony z ziarna, które dojrzewało na tej ziemi, jako wynik współdziałania Stwórcy i rolnika – podkreślił starosta wyszkowski. – Mieszkańcom wsi dziękuję i kieruję słowa uznania i szacunek za wasz trud, za wieńce dożynkowe.
zobacz więcej
SOMIANKA: Idźmy naprzód z nadzieją (foto)

SOMIANKA: Idźmy naprzód z nadzieją (foto)

Uroczyste obchody XVII Dnia Papieskiego, w tym roku przebiegającego pod hasłem „Jan Paweł II – Idźmy naprzód z nadzieją”, odbyły się 8 października w kościele Wniebowzięcia NMP w Somiance. Oprawę niedzielnej sumy wzbogaciła grą na skrzypcach Magdalena Szymańska. Po Mszy św. wypełniający kościół wierni obejrzeli występ uczniów Szkoły Podstawowej w Ulasku i Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Wyszkowie. Oczywiście nie zabrakło kremówek papieskich.
zobacz więcej
BRAŃSZCZYK: Religijnie i charytatywnie (foto)

BRAŃSZCZYK: Religijnie i charytatywnie (foto)

Odpust parafialny odbył się w sobotę 16 lipca w Porębie w parafii pw. św. Barbary. Rysowanie karykatur było kolejną formą zbierania środków na zakup protezy dla uczennicy wyszkowskiego I Liceum Ogólnokształcącego Kasi Kamińskiej. 
zobacz więcej
Odwiedź naszą stronę www Pobierz najnowszą gazetkę promocyjną Odwiedź nas na facebooku
Bricomarche
Odwiedź naszą stronę www Pobierz najnowszą gazetkę promocyjną Odwiedź nas na facebooku
manhattan