RZĄŚNIK: Czy to będzie kółko narysowane, czy to będzie wysepka?

Powiat

RZĄŚNIK: Czy to będzie kółko narysowane, czy to będzie wysepka?

04.04.2017
autor: Elżbieta Borzymek
200 tys. zł radni zagwarantowali w budżecie na dofinansowanie przebudowy drogi powiatowej w Porządziu (budowa ronda). Powiat już ogłosił przetarg. Radni mają wątpliowści.
Przewodnicząca komisji rewizyjnej Marzena Wielgolewska wyraziła wątpliwość czy we właściwej kolejności  były głosowane uchwały dotyczące dotacji dla powiatu na przebudowę tej drogi powiatowej. Skarbnik gminy Bożena Koch i sekretarz gminy Karol Kołakowski wyjaśnili, że kolejność była prawidłowa. – Jeśli nie przyjmiecie uchwały – zwróciła się do radnych skarbnik – te 200 tys. zł zdejmiemy na następnej sesji. Sekretarz dodał, że najpierw muszą być środki w budżecie, by móc przystąpić do głosowania uchwały o udzieleniu pomocy finansowej innemu samorządowi. – Gminy zawsze dokładały do dróg powiatowych na swoim terenie – zauważył. – Gdyby nie pomagały, nie można by było jeździć tymi drogami.
Karol Kołakowski poinformował, że powiat ogłosił już drugi przetarg (pierwszy nie odbył się ze względu na brak ofert) na przebudowę drogi w Porządziu, gdzie skrzyżowanie jest w stanie tragicznym. – Trzeba coś zrobić, żeby można było normalnie jeździć – uważa sekretarz. Uchwalenie pomocy finansowej w wys. 200 tys. zł, nie oznacza, że tyle gmina wyda. Rzeczywista kwota dofinansowania będzie znana dopiero po przetargu. – Jeszcze raz bardzo proszę radę o podjęcie tej uchwały – zwrócił się do radnych.
Marzena Wielgolewska znowu zgłosiła swoje wątpliwości, tym razem dotyczące tego, czy rondo nie skomplikuje pracy rolnikom, którzy przewożą na łąki wielkogabarytowe ładunki. Czy pobudowanie tego ronda nie będzie rodziło mandatów? – pytała. 
- Większość rolników nie jeździ do tego skrzyżowania, tylko jedzie przez Porządzie drogą  gminną – uważa sekretarz. Dodał, że wszystkich obowiązują przepisy prawa drogowego, ich nieprzestrzeganie, np. dopinanie trzech przyczep, bez różnicy na rondzie czy na skrzyżowaniu grozi mandatem. 
Radna była też ciekawa, jakie to rondo: - Już przetarg, a my nic nie wiemy – zauważyła. – Czy to będzie kółko narysowane, czy to będzie wysepka? 
Jak wyjaśnił wójt Paweł Kołodziejski, ma to być tzw. rondo najazdowe. Przyznał, że też nie jest do końca zadowolony ze współpracy w tym zakresie z powiatem. Radni na komisjach zgłaszali zastrzeżenia, z którymi się zgadza, bo jedna gmina wykłąda pieniądze , a korzystają z  drogi, pełniącej rolę obwodnicy, mieszkańcy innych gmin, nawet powiatów. Przekazał to w piśmie do zarządu powiatu, w którym zwrócił się też o poprawienie stanu drogi od Leszczydołu do Ochudna oraz powiatowej (gruntowej) od Wielątek do Porządzia (dł. 6 km).
fot. www.rzasnik.pl
MajsterPlus728x240
Komentuj, logując się przez Facebooka, Google+, Twittera, Disqus LUB pisz jako gość
Zitcom
Zitcom