DŁUGOSIODŁO: Zwiedzili hutę szkła (foto)

Powiat

DŁUGOSIODŁO: Zwiedzili hutę szkła (foto)

20.01.2017
autor: Opr. Elżbieta Borzymek; fot. http://gpdlo.superszkolna.pl/
Uczniowie dwóch klas pierwszych gimnazjum w Długosiodle 12 stycznia zwiedzili hutę szkła Ardagh Glass w Wyszkowie. W Multikinie w Warszawie obejrzeli jeden z filmów z serii  „Gwiezdne wojny”.
W czasie zwiedzania huty poznali historię wyszkowskiej zakładu, który już ma ponad 110 lat. Mieli możliwość śledzenia procesu wytwarzania szkła, od topienia surowców przez formowanie butelek do pakowania gotowych wyrobów. Dowiedzieli się, że szkło jest produkowane z piasku, wapienia, sody i stłuczki szklanej, a barwę brązową lub zieloną nadają mu odpowiednie tlenki metali. Zwiedzili: zestawiarnię – miejsce, w którym zestawia się surowce, kabinę sterowania wanny szklarskiej, halę, w której z rozgrzanej do temperatury ponad 1000 stopni surówki formuje się butelki. Widzieli też urządzenia kontroli jakości oraz pakownię. 
Zwiedzanie zakładu było bardzo ciekawe i dostarczyło pierwszoklasistom wielu interesujących informacji.
Wycieczkę zakończyło oglądanie przygodowego S-F filmu „Łotr1. Gwiezdne wojny – historie” w Multikinie w Warszawie.  
 
MajsterPlus728x240
Komentuj, logując się przez Facebooka, Google+, Twittera, Disqus LUB pisz jako gość
BRAŃSZCZYK: Piękne 100 lat życia (foto)

BRAŃSZCZYK: Piękne 100 lat życia (foto)

Dzisiejszy dzień jest wyjątkowy dla naszego powiatu gminy i całej parafii – zwrócił się do obecnych 6 lutego na Mszy św. w kościele w Białymbłocie ks. proboszcz Tomasz Tymiński. – Przeżywamy 100-lecie urodzin Józefy Jechny. Dziękujemy Bogu za te piękne 100 lat życia i prosimy o następne lata w zdrowiu i szczęściu. Z tej okazji Pani Józefa zaprosiła nas wszystkich, abyśmy mogli się cieszyć jej szczęściem. „Ciągle potrzebujemy doświadczenia i mądrości, rad osób takich jak Pani” – napisała w liście gratulacyjnym do Dostojnej Jubilatki premier Beata Szydło. 
zobacz więcej
DŁUGOSIODŁO: Obłudnicy - Czarcie Wesele

DŁUGOSIODŁO: Obłudnicy - Czarcie Wesele

- na spektakl pod tym tajemniczym tytułem w niedzielę 25 listopada zaprasza Stowarzyszenie na Rzecz Rozwoju Gminy Długosiodło. Premiera w sali widowiskowej Centrum Kultury o godz. 17.
zobacz więcej
BRAŃSZCZYK: Uroczysty pochówek żołnierzy (foto)

BRAŃSZCZYK: Uroczysty pochówek żołnierzy (foto)

W poniedziałek 15 maja w Brańszczyku odbył się uroczysty pochówek żołnierzy 201 Ochotniczego Pułku Piechoty: ppor. Tadeusza Wagnera i strzelca Józefa Jerzyńskiego, którzy polegli w sierpniu 1920 r. 
zobacz więcej
BRAŃSZCZYK: Spotkania z pisarzami on-line (zaproszenie)

BRAŃSZCZYK: Spotkania z pisarzami on-line (zaproszenie)

W ramach XVII Ogólnopolskiego Tygodnia Bibliotek Gminna Biblioteka w Brańszczyku, kontynuując tradycję majowych spotkań z autorami książek dla dzieci i młodzieży, w czasach pandemii koronawirusa zaprasza na spotkania autorskie on-line z Wojciechem Cesarzem (poniedziałek 11 maja o 18.00) i Robertem Gondkiem (czwartek 14 maja o 19.00). Spotkania odbędą się na fb Gminnej Biblioteki: www.facebook.com/Biblioteka.Branszczyk/
zobacz więcej
Zitcom