DŁUGOSIODŁO: Zwiedzili hutę szkła (foto)

Powiat

DŁUGOSIODŁO: Zwiedzili hutę szkła (foto)

20.01.2017
autor: Opr. Elżbieta Borzymek; fot. http://gpdlo.superszkolna.pl/
Uczniowie dwóch klas pierwszych gimnazjum w Długosiodle 12 stycznia zwiedzili hutę szkła Ardagh Glass w Wyszkowie. W Multikinie w Warszawie obejrzeli jeden z filmów z serii  „Gwiezdne wojny”.
W czasie zwiedzania huty poznali historię wyszkowskiej zakładu, który już ma ponad 110 lat. Mieli możliwość śledzenia procesu wytwarzania szkła, od topienia surowców przez formowanie butelek do pakowania gotowych wyrobów. Dowiedzieli się, że szkło jest produkowane z piasku, wapienia, sody i stłuczki szklanej, a barwę brązową lub zieloną nadają mu odpowiednie tlenki metali. Zwiedzili: zestawiarnię – miejsce, w którym zestawia się surowce, kabinę sterowania wanny szklarskiej, halę, w której z rozgrzanej do temperatury ponad 1000 stopni surówki formuje się butelki. Widzieli też urządzenia kontroli jakości oraz pakownię. 
Zwiedzanie zakładu było bardzo ciekawe i dostarczyło pierwszoklasistom wielu interesujących informacji.
Wycieczkę zakończyło oglądanie przygodowego S-F filmu „Łotr1. Gwiezdne wojny – historie” w Multikinie w Warszawie.  
 
AK Finanse 728x90 (23.10.2019)
Komentuj, logując się przez Facebooka, Google+, Twittera, Disqus LUB pisz jako gość
DŁUGOSIODŁO: Pierwszy w powiecie pomnik Piłsudskiego (foto)

DŁUGOSIODŁO: Pierwszy w powiecie pomnik Piłsudskiego (foto)

Pan Jan Piórkowski, mieszkaniec Bud Przetycz wymarzył sobie, że przed domem postawi pomnik Józefa Piłsudskiego. Wcześniej stanęła drewniana rzeźba Papieża Jana Pawła II. I w tym szczególnym roku, w 100-lecie urodzin niepodległej Ojczyzny to marzenie postanowił spełnić. Wspierała go najbliższa rodzina, szczególnie żona Elżbieta, i Związek Piłsudczyków, którego od kilku lat jest aktywnym członkiem. 
zobacz więcej
SOMIANKA: Dotacje na książki

SOMIANKA: Dotacje na książki

Gmina otrzymała dotację z budżetu państwa w ramach rządowego programu „Książki naszych marzeń” na zakup książek niebędących podręcznikami do bibliotek szkolnych w wys. 3.900 zł oraz w wys. 18.480 zł na zakup nowości czytelniczych w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa.
zobacz więcej
SOMIANKA: Konkurs patriotyczny

SOMIANKA: Konkurs patriotyczny

Gminny Ośrodek Kultury w Somiance z okazji Święta Niepodległości ogłasza konkurs plastyczny „Wolność! Niepodległość! Zjednoczenie!” dla dzieci i młodzieży.  Prace należy składać do 14 listopada listownie (na adres: Gminny Ośrodek Kultury Somianka 21 07-203 Somianka z dopiskiem „Wolność! Niepodległość! Zjednoczenie!”) lub osobiście w GOK. Zwycięzcy i wyróżnieni otrzymają nagrody rzeczowe i dyplomy pamiątkowe. 
zobacz więcej
DŁUGOSIODŁO: Nagrodzeni za zbiórkę makulatury

DŁUGOSIODŁO: Nagrodzeni za zbiórkę makulatury

Szkoła Podstawowa w Długosiodle zdobyła II miejsce w swojej kategorii w Konkursie – zbiórka makulatury, przeprowadzonym przez Urząd Marszałkowski w Warszawie.
zobacz więcej
Odwiedź naszą stronę www Odwiedź nas na facebooku
Odwiedź naszą stronę www Odwiedź nas na facebooku