DŁUGOSIODŁO: Za przywiązanie do ziemi i polskości (foto)

Powiat

DŁUGOSIODŁO: Za przywiązanie do ziemi i polskości (foto)

22.08.2016
autor: Sylwia Bardyszewska
Druga odsłona Dni Długosiodła należała do rolników. W niedzielę 21 sierpnia podczas dożynek rolnicy usłyszeli wiele ciepłych słów, „za codzienny trud, przywiązanie do ziemi i polskości”. Były tradycyjne obrzędy, pyszne swojskie jedzenie, ludowe występy, a na koniec koncert popularnego zespołu disco polo. 
Swoje święto rolnicy rozpoczęli w kościele św. Rocha, gdzie Mszę św. w ich intencji odprawił ks. biskup Janusz Stepnowski. W uroczystym korowodzie przeszli na plac targowy, gdzie gości powitała kapela ludowa „Puszcza Biała” oraz prowadzący uroczystość Kazimierz Mazur, znany m.in. jako Kamil Hoffer z serialu „Na Wspólnej”.
Zgodnie z dożynkową tradycją, starostowie Justyna i Tadeusz Pałubińscy z Przetyczy Folwark przekazali bochen chleba wójtowi Stanisławowi Jastrzębskiemu i przewodniczącej rady gminy Marii Gałązce. - Na terenie naszej gminy mamy ziemię klasy V, VI i VI z, najsłabszą w kraju. Ale dzięki trudowi rolników jest uprawiana. Za ten codzienny trud, przywiązanie do ziemi, polskości należą się rolnikom wielkie podziękowania – podkreślił wójt.
Na szczególne zasłużyli: Kazimiera i Wacław Doleccy, Stanisława i Marian Prusikowie, Krystyna Gałązka, Halina i Antoni Kosińscy, Zofia i Józef Turowscy, Marianna i Stanisław Mierzejewscy, Jolanta i Kazimierz Piwkowie, Janina i Józef Kwiatkowscy, Teresa i Tadeusz Żebrowscy, Apolonia Bralewska, Teresa Szyszkowska, Genowefa i Jan Sadowscy, Halina i Marian Przasnyscy, Cecylia i Konstanty Borczonowie, Władysława i Henryk Blochowie, Władysława i Czesław Kaczyńscy.
Najlepszych dostawców mleka wyróżniła firma „Mleks”: Jana Szyszkowskiego, Andrzeja Żebrowskiego, Kamila Kanię, Agatę Mostowską i Sylwestra Rogalskiego.
Władze gminy nie kryły dumy z okazałości licznych wieńców dożynkowych, przed sceną ustawiono aż 22 prawdziwe dzieła sztuki. 
W części artystycznej zaprezentowali się zarówno dzieci (uczniowie przedszkola i ZS w Starym Bosewie), jak i seniorzy (z klubu „Niezapominajka”). Podziw wzbudziły występy zespołu ludowego „Mały Śląsk” i iluzjonisty Tomasza Sadowskiego.
Sporym zainteresowaniem cieszyła się wystawa „Długosiodło sprzed lat…”, na fotografiach wykonanych przez Włodzimierza Dyla wiele osób rozpoznało swoich bliskich, znajomych, a nawet samych siebie. Dożynkom towarzyszyła również poplenerowa wystawa malarstwa.
Jak zwykle duży ruch panował przy stoiskach gastronomicznych. Pyzy, krokiety, pierogi, ciasta i nalewki przygotowali: kluby seniora „Jutrzenka” i „Strażnicy Tradycji”, grupy „Nasza Struga” i „Super Mamy”, mieszkańcy Wólki Grochowej, Przetyczy Włościańskiej, Bloch, Marianowa, Augustowa, Starych Susków i Koło Gospodyń Wiejskich w Sieczychach.
Wieczorem wystąpił miejscowy zespół „Chłopcy z Placu Bema”. Mimo deszczu wielu fanów czekało na koncert gwiazdy, zespołu „Mig”.
fot. Sylwia Bardyszewska, GCIKSiR
Więcej na ten temat w kolejnym wydaniu Nowego Wyszkowiaka, w sklepach i kioskach od 23 sierpnia.
Office Expert
Komentuj, logując się przez Facebooka, Google+, Twittera, Disqus LUB pisz jako gość
Odwiedź naszą stronę www Odwiedź nas na facebooku
Odwiedź naszą stronę www Odwiedź nas na facebooku
Odwiedź naszą stronę www Odwiedź nas na facebooku
manhattan
fotobudka star