DŁUGOSIODŁO: Za przywiązanie do ziemi i polskości (foto)

Powiat

DŁUGOSIODŁO: Za przywiązanie do ziemi i polskości (foto)

22.08.2016
autor: Sylwia Bardyszewska
Druga odsłona Dni Długosiodła należała do rolników. W niedzielę 21 sierpnia podczas dożynek rolnicy usłyszeli wiele ciepłych słów, „za codzienny trud, przywiązanie do ziemi i polskości”. Były tradycyjne obrzędy, pyszne swojskie jedzenie, ludowe występy, a na koniec koncert popularnego zespołu disco polo. 
Swoje święto rolnicy rozpoczęli w kościele św. Rocha, gdzie Mszę św. w ich intencji odprawił ks. biskup Janusz Stepnowski. W uroczystym korowodzie przeszli na plac targowy, gdzie gości powitała kapela ludowa „Puszcza Biała” oraz prowadzący uroczystość Kazimierz Mazur, znany m.in. jako Kamil Hoffer z serialu „Na Wspólnej”.
Zgodnie z dożynkową tradycją, starostowie Justyna i Tadeusz Pałubińscy z Przetyczy Folwark przekazali bochen chleba wójtowi Stanisławowi Jastrzębskiemu i przewodniczącej rady gminy Marii Gałązce. - Na terenie naszej gminy mamy ziemię klasy V, VI i VI z, najsłabszą w kraju. Ale dzięki trudowi rolników jest uprawiana. Za ten codzienny trud, przywiązanie do ziemi, polskości należą się rolnikom wielkie podziękowania – podkreślił wójt.
Na szczególne zasłużyli: Kazimiera i Wacław Doleccy, Stanisława i Marian Prusikowie, Krystyna Gałązka, Halina i Antoni Kosińscy, Zofia i Józef Turowscy, Marianna i Stanisław Mierzejewscy, Jolanta i Kazimierz Piwkowie, Janina i Józef Kwiatkowscy, Teresa i Tadeusz Żebrowscy, Apolonia Bralewska, Teresa Szyszkowska, Genowefa i Jan Sadowscy, Halina i Marian Przasnyscy, Cecylia i Konstanty Borczonowie, Władysława i Henryk Blochowie, Władysława i Czesław Kaczyńscy.
Najlepszych dostawców mleka wyróżniła firma „Mleks”: Jana Szyszkowskiego, Andrzeja Żebrowskiego, Kamila Kanię, Agatę Mostowską i Sylwestra Rogalskiego.
Władze gminy nie kryły dumy z okazałości licznych wieńców dożynkowych, przed sceną ustawiono aż 22 prawdziwe dzieła sztuki. 
W części artystycznej zaprezentowali się zarówno dzieci (uczniowie przedszkola i ZS w Starym Bosewie), jak i seniorzy (z klubu „Niezapominajka”). Podziw wzbudziły występy zespołu ludowego „Mały Śląsk” i iluzjonisty Tomasza Sadowskiego.
Sporym zainteresowaniem cieszyła się wystawa „Długosiodło sprzed lat…”, na fotografiach wykonanych przez Włodzimierza Dyla wiele osób rozpoznało swoich bliskich, znajomych, a nawet samych siebie. Dożynkom towarzyszyła również poplenerowa wystawa malarstwa.
Jak zwykle duży ruch panował przy stoiskach gastronomicznych. Pyzy, krokiety, pierogi, ciasta i nalewki przygotowali: kluby seniora „Jutrzenka” i „Strażnicy Tradycji”, grupy „Nasza Struga” i „Super Mamy”, mieszkańcy Wólki Grochowej, Przetyczy Włościańskiej, Bloch, Marianowa, Augustowa, Starych Susków i Koło Gospodyń Wiejskich w Sieczychach.
Wieczorem wystąpił miejscowy zespół „Chłopcy z Placu Bema”. Mimo deszczu wielu fanów czekało na koncert gwiazdy, zespołu „Mig”.
fot. Sylwia Bardyszewska, GCIKSiR
Więcej na ten temat w kolejnym wydaniu Nowego Wyszkowiaka, w sklepach i kioskach od 23 sierpnia.
Komentuj, logując się przez Facebooka, Google+, Twittera, Disqus LUB pisz jako gość
DŁUGOSIODŁO: Profilaktyczne wakacje

DŁUGOSIODŁO: Profilaktyczne wakacje

Projekt „Profilaktyczne laboratorium” polega na działaniach skierowanych do dzieci i młodzieży gmin Długosiodło i Rząśnik, szczególnie tych zagrożonych uzależnieniem od narkotyków oraz ich rodziców, nauczycieli i wychowawców. Zajęcia będą trwać do 16 września, w gm. Długosiodło w Grądach Szlacheckich.
zobacz więcej
SOMIANKA: Wnioski na dożywianie w szkołach

SOMIANKA: Wnioski na dożywianie w szkołach

Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Somiance przyjmuje wnioski na dożywianie dzieci w szkołach na okres od września do grudnia 2016 r.
zobacz więcej
RZĄŚNIK: Mieszkańcy więcej segregują

RZĄŚNIK: Mieszkańcy więcej segregują

Kierownik Zakładu Gospodarki Komunalnej Tomasz Krakowiecki (na fot.) na wrześniowej sesji przedstawił radnym sprawozdanie z realizacji zadań związanych z utrzymaniem porządku i czystości w gminie.  Osiągnięty poziom recyklingu wyniósł 17,55%, wymagane jest 16%. W 2015 r. w porównaniu do roku 2014 nastąpił wzrost o blisko 100 Mg odbieranych odpadów segregowanych. Niepokoją zaległości na koniec czerwca 2016 r. w opłatach podatku tzw. śmieciowego. Przetarg na odbiór odpadów obowiązuje do końca 2016 r., jeszcze w październiku ma być ogłoszone nowe postępowanie.
zobacz więcej
DŁUGOSIODŁO: Szkody (nie)oszacowane...

DŁUGOSIODŁO: Szkody (nie)oszacowane...

Wraca sprawa odmiennego spojrzenia na szkody wyrządzane w uprawach przez zwierzynę leśną. Rolnicy uważają, że nie są one dostatecznie rekompensowane, zaś koła łowieckie tłumaczą, że sposób naliczania odszkodowań jest jasny i wyklucza niedoszacowanie.
zobacz więcej
Akademia Humanistyczna
Akademia Humanistyczna
Akademia Humanistyczna
fotobudka star