DŁUGOSIODŁO: Ulica Kazimierza Deyny

Powiat

DŁUGOSIODŁO: Ulica Kazimierza Deyny

04.09.2017
autor: Sylwia Bardyszewska
Kazimierz Deyna został patronem jednej z ulic w Ostrymkole Dworskim. 1 września minęła 28 rocznica jego śmierci. Decyzję w sprawie uhonorowania najsłynniejszego polskiego piłkarza, na wniosek mieszkańców, rada gminy podjęła na ostatniej sesji. Podczas obrad wprowadziła też ustawę dekomunizacyjną, zmieniając nazwy trzech ulic w Długosiodle.
Kazimierz Deyna to ikona polskiego sportu, postać znana nie tylko fanom piłki nożnej. Trudno się więc dziwić wnioskowi mieszkańców Ostregokołu Dworskiego. Kazimierz Deyna urodził się 23 października 1947 r. w Starogardzie Gdańskim, zmarł 1 września 1989 r. w San Diego. W reprezentacji Polski występował w latach 1968–1978, był jej kapitanem w latach 1973–1978. Został królem strzelców na Igrzysk Olimpijskich w Monachium w 1972.
 
Dekomunizacja
Jak już informowaliśmy na łamach Nowego Wyszkowiaka, zgodnie z ustawą dekomunizacyjną, do września 2017 r. samorządy mają obowiązek usunąć nazwy upamiętniające osoby, organizacje, wydarzenia i daty symbolizujące komunizm lub go propagujące. W ocenie IPN Długosiodło powinno zmienić nazwy ulic: Dąbrowszczaków, Świerczewskiego i 22 Lipca.
Ul. Dąbrowszczaków, jedna z głównych ulic Długosiodła, wraca do swojej pierwotnej nazwy – Królowej Jadwigi. 
Z kolei mieszkańcy ul. Świerczewskiego spośród trzech propozycji wybrali nazwę Kasztanowa.
Ul. 22 Lipca gmina proponowała dołączyć do sąsiedniej ul. Piaskowej. Ostatecznie przystała na propozycję mieszkańców, którzy na patrona wybrali Bolesława Chomicza.
MajsterPlus728x240
Komentuj, logując się przez Facebooka, Google+, Twittera, Disqus LUB pisz jako gość
Zitcom
Zitcom
Zitcom