DŁUGOSIODŁO:  Tętno Długosiodła bije w przestrzelonych sercach (foto)

Powiat

DŁUGOSIODŁO: Tętno Długosiodła bije w przestrzelonych sercach (foto)

13.03.2017
autor: Sylwia Bardyszewska
Niezwykle wzruszającym widowiskiem młodzież przypomniała o tragicznych wydarzeniach, jakie rozegrały się w Długosiodle i okolicach 29 lutego 1944 r. Na wieczornicę zaprosili w niedzielny wieczór, 12 marca, do centrum kultury.
W lutym 1944 r. Niemcy przeprowadzili blokadę Długosiodła, rozciągając pierścień obławy w pobliżu miejscowości: Bosewo Nowe, Kornaciska, Przetycz, Chorchosy i Pecyna Nowa. W czasie akcji terrorystycznej na szkolny plac spędzono ok. 300 osób schwytanych w Długosiodle i okolicach. Na miejscu zamordowano 9 mężczyzn, pozostałych wywieziono do obozów. Wydarzenia te upamiętnia kamień znajdujący się przed „szkołą uświęconą męczeńską śmiercią”.
O tych tragicznych chwilach wieczornicą zatytułowaną „Abyśmy my mogli żyć…” przypomnieli: Gminny Teatr Edukacyjno-Profilaktyczny ,,Profil”, grupa PaT Długosiodło oraz społeczność Gimnazjum Publicznego im. Armii Krajowej w Długosiodle. 
– Mieszkańcy naszej gminy zasłynęli odwagą i poświęceniem – mówili. Ich przekaz był bardzo autentyczny i przejmujący dzięki cytowanym wspomnieniom świadków tamtych wydarzeń. Dzięki wstrząsającym opisom widzowie choć w niewielkim stopniu mogli poczuć atmosferę, jaka panowała w Długosiodle 73 lata temu.
Młodzież w przepiękny sposób opowiedziała historię muzyką, wierszem, a nawet wzruszającym tańcem. Młodzi aktorzy byli w tym przekazie niezwykle autentyczni. Aż przechodziły dreszcze, gdy słuchało się utworów tych należących już do kanonu polskiej literatury i piosenki, ale też współczesnych, gdy młodzież śpiewała: „Przysięgaliśmy na orła i na krzyż”, „O Matko, odłóż dzień Narodzenia na inny czas”, „Powróci tamten letni czas, odżyje blask sierpniowych barw. Będziemy razem dalej iść, by miasto nie przestało żyć”, „Tętno Polski bije w przestrzelonych sercach”, gdy recytowała „Wyuczyli cię, syneczku, ziemi twej na pamięć”.
- Zapamiętajcie na zawsze, że po to zginęli tamci, żebyśmy my mogli żyć… - brzmiała puenta.
Młodzi aktorzy otrzymali owacje na stojąco. – Widać w nich miłość do ojczyzny, rodzinnego domu. W przygotowanie widowiska włożyli wiele serca – podziękowała im nauczycielka Agnieszka Andrusiuk.
Widowisko należy docenić nie tylko za wrażenia, ale też świetne przygotowanie. Dlatego nie tylko młodzieży, ale też nauczycielom i rodzicom podziękował wójt Stanisław Jastrzębski.
Spektakl zrobił na widzach ogromne wrażenie, czego wyrazicielkami były przedstawicielki policji, m.in. mazowiecki koordynator PaT Aneta Pawlińska.
– Po prostu dziękuję wam za tę niesamowitą lekcję historii – podziękowała Marta Gierlicka z wyszkowskiej jednostki.
– Wyjdę z Długosiodła wzruszona, ale i spokojna – dodała Anna Hilaruk, krajowy koordynator PaT. – Młodzież naprawdę rozumie, że nasi przodkowie oddali za nas życie. Jestem spokojna, skoro Polska wkrótce znajdzie się w rękach takiej młodzieży.
Kontynuacją widowiska był Przegląd Piosenki Patriotycznej ,,Między dawnymi a nowymi laty”, w ramach ogólnopolskiej inicjatywy ,,PaTriotycznie”. Zaprezentowali się gimnazjaliści z grup PaT w Długosiodle, Starym Bosewie i Leszczydole-Nowinach. W przygotowaniu pomogli uczniowie ZS w Długosiodle.
„Cudowny wieczór w Długosiodle”, jak powiedział Stanisław Jastrzębski, zakończyło międzypokoleniowe spotkanie „Razem o historii”, które poprowadziła Barbara Ślubowska. Z młodzieżą rozmawiali: powstaniec warszawski, prezes Związku Kombatantów RP i byłych Więźniów Politycznych w Długosiodle Władysław Guzowski, powstaniec warszawski, mieszkaniec Starego Bosewa Krzysztof Jaworski oraz sybiraczka, związana z Muzeum Żołnierzy Wyklętych w Ostrołęce Anna Staszewska.
Nina Wiśniewska - kwiecień 2023
Komentuj, logując się przez Facebooka, Google+, Twittera, Disqus LUB pisz jako gość