DŁUGOSIODŁO:  Tętno Długosiodła bije w przestrzelonych sercach (foto)

Powiat

DŁUGOSIODŁO: Tętno Długosiodła bije w przestrzelonych sercach (foto)

13.03.2017
autor: Sylwia Bardyszewska
Niezwykle wzruszającym widowiskiem młodzież przypomniała o tragicznych wydarzeniach, jakie rozegrały się w Długosiodle i okolicach 29 lutego 1944 r. Na wieczornicę zaprosili w niedzielny wieczór, 12 marca, do centrum kultury.
W lutym 1944 r. Niemcy przeprowadzili blokadę Długosiodła, rozciągając pierścień obławy w pobliżu miejscowości: Bosewo Nowe, Kornaciska, Przetycz, Chorchosy i Pecyna Nowa. W czasie akcji terrorystycznej na szkolny plac spędzono ok. 300 osób schwytanych w Długosiodle i okolicach. Na miejscu zamordowano 9 mężczyzn, pozostałych wywieziono do obozów. Wydarzenia te upamiętnia kamień znajdujący się przed „szkołą uświęconą męczeńską śmiercią”.
O tych tragicznych chwilach wieczornicą zatytułowaną „Abyśmy my mogli żyć…” przypomnieli: Gminny Teatr Edukacyjno-Profilaktyczny ,,Profil”, grupa PaT Długosiodło oraz społeczność Gimnazjum Publicznego im. Armii Krajowej w Długosiodle. 
– Mieszkańcy naszej gminy zasłynęli odwagą i poświęceniem – mówili. Ich przekaz był bardzo autentyczny i przejmujący dzięki cytowanym wspomnieniom świadków tamtych wydarzeń. Dzięki wstrząsającym opisom widzowie choć w niewielkim stopniu mogli poczuć atmosferę, jaka panowała w Długosiodle 73 lata temu.
Młodzież w przepiękny sposób opowiedziała historię muzyką, wierszem, a nawet wzruszającym tańcem. Młodzi aktorzy byli w tym przekazie niezwykle autentyczni. Aż przechodziły dreszcze, gdy słuchało się utworów tych należących już do kanonu polskiej literatury i piosenki, ale też współczesnych, gdy młodzież śpiewała: „Przysięgaliśmy na orła i na krzyż”, „O Matko, odłóż dzień Narodzenia na inny czas”, „Powróci tamten letni czas, odżyje blask sierpniowych barw. Będziemy razem dalej iść, by miasto nie przestało żyć”, „Tętno Polski bije w przestrzelonych sercach”, gdy recytowała „Wyuczyli cię, syneczku, ziemi twej na pamięć”.
- Zapamiętajcie na zawsze, że po to zginęli tamci, żebyśmy my mogli żyć… - brzmiała puenta.
Młodzi aktorzy otrzymali owacje na stojąco. – Widać w nich miłość do ojczyzny, rodzinnego domu. W przygotowanie widowiska włożyli wiele serca – podziękowała im nauczycielka Agnieszka Andrusiuk.
Widowisko należy docenić nie tylko za wrażenia, ale też świetne przygotowanie. Dlatego nie tylko młodzieży, ale też nauczycielom i rodzicom podziękował wójt Stanisław Jastrzębski.
Spektakl zrobił na widzach ogromne wrażenie, czego wyrazicielkami były przedstawicielki policji, m.in. mazowiecki koordynator PaT Aneta Pawlińska.
– Po prostu dziękuję wam za tę niesamowitą lekcję historii – podziękowała Marta Gierlicka z wyszkowskiej jednostki.
– Wyjdę z Długosiodła wzruszona, ale i spokojna – dodała Anna Hilaruk, krajowy koordynator PaT. – Młodzież naprawdę rozumie, że nasi przodkowie oddali za nas życie. Jestem spokojna, skoro Polska wkrótce znajdzie się w rękach takiej młodzieży.
Kontynuacją widowiska był Przegląd Piosenki Patriotycznej ,,Między dawnymi a nowymi laty”, w ramach ogólnopolskiej inicjatywy ,,PaTriotycznie”. Zaprezentowali się gimnazjaliści z grup PaT w Długosiodle, Starym Bosewie i Leszczydole-Nowinach. W przygotowaniu pomogli uczniowie ZS w Długosiodle.
„Cudowny wieczór w Długosiodle”, jak powiedział Stanisław Jastrzębski, zakończyło międzypokoleniowe spotkanie „Razem o historii”, które poprowadziła Barbara Ślubowska. Z młodzieżą rozmawiali: powstaniec warszawski, prezes Związku Kombatantów RP i byłych Więźniów Politycznych w Długosiodle Władysław Guzowski, powstaniec warszawski, mieszkaniec Starego Bosewa Krzysztof Jaworski oraz sybiraczka, związana z Muzeum Żołnierzy Wyklętych w Ostrołęce Anna Staszewska.
Office Expert
Komentuj, logując się przez Facebooka, Google+, Twittera, Disqus LUB pisz jako gość
RZĄŚNIK: Korespondują po kontroli

RZĄŚNIK: Korespondują po kontroli

Podczas sesji 14 lutego wójt Paweł Kołodziejski (na fot.) poinformował, że gmina prowadzi korespondencję z władzą wdrażającą i firmą wykonawczą, ponieważ rutynowa kontrola projektu, polegającego na dostarczeniu 700 beneficjentom bezpłatnie szerokopasmowego  Internetu, wykazała pewne nieprawidłowości. Gmina jest zdecydowana podjąć działania zmuszające firmę Viatelecome do przywrócenia na swój koszt stanu zgodnego z projektem. Jak powiedział wójt, została zmieniona technologia odbioru Internetu bez zgody inwestora i najprawdopodobniej bez wiedzy jednostki wdrażającej, a tym zasłaniał się wykonawca. Zamontowano 150 anten innych niż w projekcie. 
zobacz więcej
BRAŃSZCZYK: Wzięli udział w festiwalu teatralnym

BRAŃSZCZYK: Wzięli udział w festiwalu teatralnym

Grupa miłośników zajęć teatralnych w Szkole Podstawowej w Porębie 23 października doczekała się premiery spektaklu „Nasze Miasto” Thorntona Wildera. Tym samym przystąpiliśmy po raz pierwszy i wzięliśmy udział w V edycji Festiwalu Teatrów Młodzieżowych na Mazowszu – „American Dream” organizowanego przez Samorząd Województwa Mazowieckiego i Teatr Polski im. Arnolda Szyfmana w Warszawie.  W tym roku festiwal poświęcono twórczości autorów amerykańskich. 
zobacz więcej
ZABRODZIE: Fundacja Museion Norwid wydzierżawiła pałac w Dębinkach

ZABRODZIE: Fundacja Museion Norwid wydzierżawiła pałac w Dębinkach

17 stycznia 2018 r. Gmina Zabrodzie podpisała z Fundacją Museion Norwid umowę na dzierżawę zespołu pałacowo-parkowego w Dębinkach. – To naprawdę ważny dzień dla Fundacji – czytamy na stronie internetowej Fundacji, która od 7 latach stara się, aby we dworze w Dębinkach utworzyć muzeum Cypriana Norwida.
zobacz więcej
RZĄŚNIK: O zdrowym stylu życia (foto)

RZĄŚNIK: O zdrowym stylu życia (foto)

Uczniowie klas V - VI szkoły podstawowej oraz gimnazjaliści Zespołu Szkół w Rząśniku 6 maja spotkali się z dietetykiem Justyną Cieciórą. Młodzież miała okazję dowiedzieć się, na czym polega zdrowy styl życia, jak prawidłowo odżywiać się, a także w jaki sposób wyrabiać właściwe nawyki żywieniowe.
zobacz więcej
Odwiedź naszą stronę www Odwiedź nas na facebooku