Advertisement 

Powiat

1 / 3

DŁUGOSIODŁO, SOMIANKA: Handel w zdecydowanie lepszych warunkach (foto)

06.09.2017
autor: Sylwia Bardyszewska, fot. urząd marszałkowski
Gminy Długosiodło i Somianka pozyskały duże dofinansowania na budowę miejsc do handlu. Umowy z marszałkiem województwa wójtowie podpisali we wtorek 5 września.
Zakupy na lokalnych targowiskach od lat cieszą się niesłabnącą popularnością. Według danych GUS z 2015 r. na Mazowszu jest aż 316 targowisk stałych. Są to miejsca codziennej pracy dla wielu handlowców i rolników – znajduje się na nich ponad 17,6 tys. stałych punktów sprzedaży. Dzięki unijnym środkom w ramach PROW 2014-2020 na mapie Mazowsza pojawią się kolejne targowiska, a te już istniejące zostaną zmodernizowane.
– Modernizacja lokalnych targowisk to dobra wiadomość nie tylko dla klientów, ale także rolników, dla których handel na targowisku stanowi ważne źródło dochodu. Warto więc, aby były to miejsca nowoczesne i estetyczne – podkreśla marszałek Adam Struzik. 
Targowiska zyskają przede wszystkim oświetlenie, sanitariaty, parkingi oraz utwardzone podłoże. Przynajmniej połowę ich powierzchni handlowej zajmować będą zadaszone stoiska. Każde z nich będzie przyłączone do sieci wodociągowej, kanalizacyjnej i elektroenergetycznej. Każde targowisko zostanie opatrzone nazwą „Mój Rynek”.
Inwestycje realizowane będą w 24 miejscowościach, m.in. gminie Somianka i Długosiodle.
W gminie Somianka w ramach projektu Mój Rynek powstaną hala targowa i wiata targowa. Wysokość pozyskanego dofinansowania - 773.901 zł. - Środki pozyskane w ramach tego projektu będą przeznaczone na targowisko, które powstanie w miejscowości Somianka-Parcele. Jest to tak naprawdę budowa nowego targowiska. To teren, który teraz jest niewykorzystany. Wcześniej odbywał się tam taki handel komercyjny. Chcemy teraz przeznaczyć go na handel dla ogółu, dla całego społeczeństwa. Budowa tego targowiska, zakładamy, że poruszy w ludziach inicjatywę gospodarczą i będą chcieli swoje wyprodukowane produkty sprzedać na tym terenie. Chociażby z racji tego, że w naszej gminie jest bardzo dużo działek letniskowych i te swoje produkty, które wyprodukują w gospodarstwach, na tym rynku blisko urzędu będą mogli sprzedać, w dobrych cenach i pomijając pośredników – przedsięwzięcie opisuje wójt Andrzej Żołyński.
999.258 zł gmina Długosiodło pozyskała na budowę targowiska stałego oraz budynku przeznaczonego na cele promocji lokalnych produktów na działkach w Długosiodle. - Takie miejsce można by stworzyć właśnie przy Centrum Kultury, od strony ul. Strażackiej – jeszcze przed złożeniem wniosku planował wójt Stanisław Jastrzębski. - Na piętrze sala wystawiennicza, ale wykorzystywalibyśmy ją także na inne potrzeby, a także pomieszczenia administracyjne. Na dole znajdowałyby się stanowiska do sprzedaży bezpośredniej. Obecna sala, którą nazywamy widowiskową, bywa już za ciasna. Moglibyśmy ją powiększyć, pewne rzeczy przenieść do nowego budynku.
Dzięki inwestycji do Centrum Kultury można by przeprowadzić część administracyjną Gminnego Centrum Informacji, Kultury, Sportu i Rekreacji. Obecnie mieści się w ośrodku zdrowia, a praca w dwóch budynkach z pewnością stwarza problemy organizacyjne.
Komentuj, logując się przez Facebooka, Google+, Twittera, Disqus LUB pisz jako gość
Odwiedź naszą stronę www Odwiedź nas na facebooku