DŁUGOSIODŁO: Podatki na kolejny rok. Niektórzy zapłacą więcej

Powiat

DŁUGOSIODŁO: Podatki na kolejny rok. Niektórzy zapłacą więcej

01.12.2016
autor: Sylwia Bardyszewska
Bez dyskusji radni przyjęli, 24 listopada, stawki podatków lokalnych na przyszły rok. Wzrosną podatki od środków transportowych i niektóre stawki podatku od nieruchomości.
O stopień inflacji (1,3%) wzrosną podatki od budynków mieszkalnych – do 0,57 zł m kw. i tych, w których prowadzona jest działalności pożytku publicznego – do 6,78 zł/ m kw. Więcej zapłacą też prowadzący działalność gospodarczą w zakresie obrotu materiałem siewnym (stawka wzrośnie z 9,01 do 9,10 zł/ m kw.) i właściciele budynków gospodarczych niezwiązanych z prowadzeniem gospodarstwa (podwyżka z 4,58 do 4,64 zł/ m kw.). 
Nieznacznie obniżono podatek od gruntów pod wodami (z 4,55 do 4,54 zł/ m kw.), od budynków, w których udzielane są świadczenia zdrowotne (z 4,62 do 4,61 zł/ m kw.), co związane jest ze zmniejszeniem przez rząd stawki maksymalnej.
Bez zmian pozostają natomiast stawki od gruntów, na których prowadzona jest działalność gospodarcza – 0,82 zł/ m kw. i działalność pożytku publicznego – 0,25 zł/ m kw. Na tym samym poziomie radni utrzymali stawkę od budynków, w których prowadzona jest działalność gospodarcza – 20,30 zł/ m kw. oraz od budowli – 2% ich wartości.
Zgodnie z nowymi przepisami, rada gminy wprowadziła nowy podatek: od nieruchomości niezabudowanych objętych obszarem rewitalizacji – 1,49 zł/ m kw.

Podwyżka dla transportowców
 
Rada gminy zdecydowała o podwyższeniu o wskaźnik inflacji (1,3%) wszystkich stawek podatku od środków transportowych.
Więcej nie będą płacili natomiast rolnicy. Średnią cenę skupu żyta, która jest podstawą obliczania podatku rolnego, samorządowcy zdecydowali obniżyć do 42 zł/ 1 dt. Taka sama stawka obowiązuje w tym roku.
PBS Wyszków - wygodny kredyt
Komentuj, logując się przez Facebooka, Google+, Twittera, Disqus LUB pisz jako gość
Odwiedź naszą stronę www Odwiedź nas na facebooku
Zitcom