DŁUGOSIODŁO: Patriotycznie i radośnie (foto)

Powiat

DŁUGOSIODŁO: Patriotycznie i radośnie (foto)

14.08.2018
autor: Elżbieta Szczuka
Na uroczysty koncert z okazji 100-lecia odzyskania niepodległości „Bo to Polska właśnie” miłośników muzyki zaprosili Wójt Gminy Długosiodło oraz Gminne Centrum Informacji, Kultury, Sportu i Rekreacji. Wystąpili soliści Polskiej Opery Kameralnej, ale była też sympatyczna niespodzianka – na scenie zaśpiewał dziecięcy zespół „Śpiewające sercem”, z białoruskiej Polonii.
 
Koncert odbył się w Długosiodle w sobotę 11 sierpnia – z powodu niesprzyjającej pogody został przeniesiony z parku do sali widowiskowej centrum kultury.
- To dla nas ogromny zaszczyt, że możemy się spotkać w państwa pięknym, naprawdę pięknym Długosiodle – przywitał się z publicznością śpiewak Kazimierz Kowalski.
Wystąpili soliści Polskiej Opery Kameralnej: Małgorzata Kulińska – sopran, Arkadiusz Anyszka – baryton i Kazimierz Kowalski – bas, akompaniowała im na fortepianie Danuta Antoszewska. Występ rozpoczęli ariami z inspirowanej powstaniem styczniowym opery „Straszny dwór” Stanisława Moniuszki, twórcy polskiej opery narodowej. Małgorzata Kulińska zaśpiewała arię Hanny (jedna z jej ukochanych ról), Arkadiusz Anyszka arię Miecznika, zaś Kazimierz Kowalski arię Skołuby („Ten zegar stary”). Potem widzowie  wysłuchali pięknych arii z oper i operetek, m.in. „Cyrulika sewilskiego”, „Carmen”, „Wesołej wdówki”, „Księżniczki czardasza” oraz z musicalu „Skrzypek na dachu”. Instrumentalnym przerywnikiem był brawurowo wykonany przez Danutę Antoszewską ragtime Scotta Joplina z filmu „Żądło”. A w finale publiczność wraz z artystami zaśpiewała popularne pieśni ułańskie i legionowe: „Przybyli ułani”, „Wojenko, wojenko”, „Ułani, ułani” i „My, Pierwsza Brygada”. 
Sympatyczną niespodzianką był dwudziestominutowy występ dziecięcego zespołu „Śpiewające sercem” z Lidy (obwód grodzieński) na Białorusi, prowadzonego przez Weronikę Lebiedzką. Grupa polskich dzieci z Białorusi przebywa w Ostrowi Mazowieckiej, w Muzeum Kresów i Ziemi Ostrowskiej. 
– W ten dzień chcemy dać uśmiech i piosenkę – zapowiedziała członkini zespołu.
Widzowie wspólnie z młodymi wykonawcami śpiewali „My, Pierwsza Brygada”, „Hej, sokoły” i „Szła dzieweczka do laseczka”.
- Cieszymy się, że mogliśmy dać wam dobry nastrój swoimi piosenkami – podziękowali goście z Białorusi.
Występ zakończyli wzruszającą piosenką „Pamiętaj”: „Pamiętaj, żeby kamieniem nikt nie ranił. Kiedy masz dwie ręce i do wędrówki nogi, pamiętaj, żeby być szczęśliwym i że to szczęście jest”.
Widzowie nagrodzili „Śpiewających sercem” gorącymi brawami, a Ewa Karczewska, zastępca wójta, zaprosiła ich na basen do Długosiodła. Zadeklarowała, że gmina pokryje koszty przejazdu.
Office Expert
Komentuj, logując się przez Facebooka, Google+, Twittera, Disqus LUB pisz jako gość
Odwiedź naszą stronę www Pobierz najnowszą gazetkę promocyjną Odwiedź nas na facebooku
Odwiedź naszą stronę www Pobierz najnowszą gazetkę promocyjną Odwiedź nas na facebooku