DŁUGOSIODŁO: Patriotycznie i radośnie (foto)

Powiat

DŁUGOSIODŁO: Patriotycznie i radośnie (foto)

14.08.2018
autor: Elżbieta Szczuka
Na uroczysty koncert z okazji 100-lecia odzyskania niepodległości „Bo to Polska właśnie” miłośników muzyki zaprosili Wójt Gminy Długosiodło oraz Gminne Centrum Informacji, Kultury, Sportu i Rekreacji. Wystąpili soliści Polskiej Opery Kameralnej, ale była też sympatyczna niespodzianka – na scenie zaśpiewał dziecięcy zespół „Śpiewające sercem”, z białoruskiej Polonii.
 
Koncert odbył się w Długosiodle w sobotę 11 sierpnia – z powodu niesprzyjającej pogody został przeniesiony z parku do sali widowiskowej centrum kultury.
- To dla nas ogromny zaszczyt, że możemy się spotkać w państwa pięknym, naprawdę pięknym Długosiodle – przywitał się z publicznością śpiewak Kazimierz Kowalski.
Wystąpili soliści Polskiej Opery Kameralnej: Małgorzata Kulińska – sopran, Arkadiusz Anyszka – baryton i Kazimierz Kowalski – bas, akompaniowała im na fortepianie Danuta Antoszewska. Występ rozpoczęli ariami z inspirowanej powstaniem styczniowym opery „Straszny dwór” Stanisława Moniuszki, twórcy polskiej opery narodowej. Małgorzata Kulińska zaśpiewała arię Hanny (jedna z jej ukochanych ról), Arkadiusz Anyszka arię Miecznika, zaś Kazimierz Kowalski arię Skołuby („Ten zegar stary”). Potem widzowie  wysłuchali pięknych arii z oper i operetek, m.in. „Cyrulika sewilskiego”, „Carmen”, „Wesołej wdówki”, „Księżniczki czardasza” oraz z musicalu „Skrzypek na dachu”. Instrumentalnym przerywnikiem był brawurowo wykonany przez Danutę Antoszewską ragtime Scotta Joplina z filmu „Żądło”. A w finale publiczność wraz z artystami zaśpiewała popularne pieśni ułańskie i legionowe: „Przybyli ułani”, „Wojenko, wojenko”, „Ułani, ułani” i „My, Pierwsza Brygada”. 
Sympatyczną niespodzianką był dwudziestominutowy występ dziecięcego zespołu „Śpiewające sercem” z Lidy (obwód grodzieński) na Białorusi, prowadzonego przez Weronikę Lebiedzką. Grupa polskich dzieci z Białorusi przebywa w Ostrowi Mazowieckiej, w Muzeum Kresów i Ziemi Ostrowskiej. 
– W ten dzień chcemy dać uśmiech i piosenkę – zapowiedziała członkini zespołu.
Widzowie wspólnie z młodymi wykonawcami śpiewali „My, Pierwsza Brygada”, „Hej, sokoły” i „Szła dzieweczka do laseczka”.
- Cieszymy się, że mogliśmy dać wam dobry nastrój swoimi piosenkami – podziękowali goście z Białorusi.
Występ zakończyli wzruszającą piosenką „Pamiętaj”: „Pamiętaj, żeby kamieniem nikt nie ranił. Kiedy masz dwie ręce i do wędrówki nogi, pamiętaj, żeby być szczęśliwym i że to szczęście jest”.
Widzowie nagrodzili „Śpiewających sercem” gorącymi brawami, a Ewa Karczewska, zastępca wójta, zaprosiła ich na basen do Długosiodła. Zadeklarowała, że gmina pokryje koszty przejazdu.
Office Expert
Komentuj, logując się przez Facebooka, Google+, Twittera, Disqus LUB pisz jako gość
Odwiedź naszą stronę www Pobierz najnowszą gazetkę promocyjną Odwiedź nas na facebooku
Odwiedź naszą stronę www Pobierz najnowszą gazetkę promocyjną Odwiedź nas na facebooku
Odwiedź naszą stronę www Pobierz najnowszą gazetkę promocyjną Odwiedź nas na facebooku
manhattan