DŁUGOSIODŁO: Najważniejsza data w naszym życiu (foto)

Powiat

DŁUGOSIODŁO: Najważniejsza data w naszym życiu (foto)

12.11.2018
autor: Sylwia Bardyszewska
Mieszkańcy Długosiodła, wraz z całą Polską, 11 listopada świętowali setną rocznicę odzyskania przez nasz kraj niepodległości.
- Jak wiele wysiłku, trudu, przelanej krwi doprowadziło do - jak mówią - cudownego zbiegu okoliczności, kiedy wszyscy trzej zaborcy przegrali wojny i Polska mogła powstać. Dzisiejszy dzień to najważniejsza data w naszym życiu. Drugi raz takiej rocznicy nie będziemy obchodzili - zauważył wójt Stanisław Jastrzębski podczas wieczornego koncertu w Centrum Kultury.
- 100-lecie niepodległości to jedyna okazja, by podziękować wszystkim, którzy poświęcili życie dla naszej ojczyzny. Chciałbym złożyć nam, Polakom XXI wieku życzenia z okazji dnia odzyskania niepodległości - kontynuował. - Pomyślności, spokoju, mądrości i odwagi. Jeśli nasi przodkowie w 1565 r. upomnieli się o prawa miejskie dla Długosiodła, czy nam dziś brakuje odwagi, żebyśmy się o te prawa również upomnieli? Życzę odwagi, konsekwencji w działaniu, tolerancji, zgody, wzajemnego szacunku, pracowitości, wytrwałości, cierpliwości. Mamy się z czego cieszyć.
Jak Polacy utracili niepodległość, jak o nią walczyli i jak odzyskali, pokazało widowisko historyczne "Przyśniła się... Polska" przygotowane przez Gminny Teatr Edukacyjno - Profilaktyczny "Profil", czyli uczniów Szkoły Podstawowej i absolwentów Gimnazjum w Długosiodle. Były momenty wzruszające, refleksyjne, radosne i podniosłe, np. gdy wszyscy - artyści i publiczność - na stojąco śpiewali hymn państwowy i "Rotę".
Inną atmosferę - muzyki rozrywkowej - wprowadził koncert Artystów Scen Poznańskich. Publiczność śpiewała wraz z nimi m.in. przeboje okresu międzywojennego: "Miłość ci wszystko wybaczy", "Panna Andzia ma wychodne", "Sex appeal".
Koncert był kolejnym wydarzeniem w ramach obchodów 100-lecia odzyskania niepodległości i w programie realizowanego przez Stowarzyszenie na Rzecz Rozwoju Gminy Długosiodło zadania "Przyśniła się… Polska czekana przez tyle lat…", dofinansowanego ze środków Samorządu Województwa Mazowieckiego.
KA-MED maj 2020
Komentuj, logując się przez Facebooka, Google+, Twittera, Disqus LUB pisz jako gość
Zitcom
Zitcom