DŁUGOSIODŁO: Najważniejsza data w naszym życiu (foto)

Powiat

DŁUGOSIODŁO: Najważniejsza data w naszym życiu (foto)

12.11.2018
autor: Sylwia Bardyszewska
Mieszkańcy Długosiodła, wraz z całą Polską, 11 listopada świętowali setną rocznicę odzyskania przez nasz kraj niepodległości.
- Jak wiele wysiłku, trudu, przelanej krwi doprowadziło do - jak mówią - cudownego zbiegu okoliczności, kiedy wszyscy trzej zaborcy przegrali wojny i Polska mogła powstać. Dzisiejszy dzień to najważniejsza data w naszym życiu. Drugi raz takiej rocznicy nie będziemy obchodzili - zauważył wójt Stanisław Jastrzębski podczas wieczornego koncertu w Centrum Kultury.
- 100-lecie niepodległości to jedyna okazja, by podziękować wszystkim, którzy poświęcili życie dla naszej ojczyzny. Chciałbym złożyć nam, Polakom XXI wieku życzenia z okazji dnia odzyskania niepodległości - kontynuował. - Pomyślności, spokoju, mądrości i odwagi. Jeśli nasi przodkowie w 1565 r. upomnieli się o prawa miejskie dla Długosiodła, czy nam dziś brakuje odwagi, żebyśmy się o te prawa również upomnieli? Życzę odwagi, konsekwencji w działaniu, tolerancji, zgody, wzajemnego szacunku, pracowitości, wytrwałości, cierpliwości. Mamy się z czego cieszyć.
Jak Polacy utracili niepodległość, jak o nią walczyli i jak odzyskali, pokazało widowisko historyczne "Przyśniła się... Polska" przygotowane przez Gminny Teatr Edukacyjno - Profilaktyczny "Profil", czyli uczniów Szkoły Podstawowej i absolwentów Gimnazjum w Długosiodle. Były momenty wzruszające, refleksyjne, radosne i podniosłe, np. gdy wszyscy - artyści i publiczność - na stojąco śpiewali hymn państwowy i "Rotę".
Inną atmosferę - muzyki rozrywkowej - wprowadził koncert Artystów Scen Poznańskich. Publiczność śpiewała wraz z nimi m.in. przeboje okresu międzywojennego: "Miłość ci wszystko wybaczy", "Panna Andzia ma wychodne", "Sex appeal".
Koncert był kolejnym wydarzeniem w ramach obchodów 100-lecia odzyskania niepodległości i w programie realizowanego przez Stowarzyszenie na Rzecz Rozwoju Gminy Długosiodło zadania "Przyśniła się… Polska czekana przez tyle lat…", dofinansowanego ze środków Samorządu Województwa Mazowieckiego.
Office Expert
Komentuj, logując się przez Facebooka, Google+, Twittera, Disqus LUB pisz jako gość
BRAŃSZCZYK: Spotkanie wigilijne dla chorych i samotnych (foto)

BRAŃSZCZYK: Spotkanie wigilijne dla chorych i samotnych (foto)

- organizowane od wielu lat przez Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej wraz z wójtem Mieczysławem Pękulem i dyrektorem  Centrum Księdza Orione ks. Łukaszem Mikołajczykiem, odbyło się 12 grudnia w gościnnym Domu Emeryta nad Bugiem.
zobacz więcej
RZĄŚNIK: Kto zajmie się upowszechnianiem kultury fizycznej i sportu?

RZĄŚNIK: Kto zajmie się upowszechnianiem kultury fizycznej i sportu?

Gmina ogłosiła otwarty konkurs ofert na powierzenie zadania publicznego w zakresie upowszechniania kultury fizycznej i sportu w 2017 r. Polega ono na organizacji działań, mających na celu rozwój i upowszechnianie kultury fizycznej pośród mieszkańców gminy. Na ten cel w budżecie gminy zarezerwowano 80000 zł. Oferty można składać do 10 lutego.
zobacz więcej
RZĄŚNIK: Tylko te zmiany, które muszą być (foto)

RZĄŚNIK: Tylko te zmiany, które muszą być (foto)

Na sesji 11 października radni przegłosowali konieczne zmiany w statucie gminy. Wiążą się one z ustawą sejmową, uchwaloną 18 stycznia br., dotyczącą zwiększenia udziału obywateli w funkcjonowaniu samorządu. – Zmiany, które proponujemy teraz wprowadzić, to tylko te zmiany, które muszą być – wyjaśnił sekretarz gminy. Wójt, ponieważ była to ostatnia sesja przed wyborami, podziękował radnym za 4-letnią współpracę.   
zobacz więcej
ZABRODZIE: Strzelecka gmina

ZABRODZIE: Strzelecka gmina

Drużyna z Zabrodzia zajęła IV miejsce na Zawodach Strzeleckich z rewolweru o Puchar Komendanta WKU i Burmistrza Wyszkowa, które odbyły się 28 września w Troszynie.
zobacz więcej
Odwiedź naszą stronę www Pobierz najnowszą gazetkę promocyjną Odwiedź nas na facebooku
Odwiedź naszą stronę www Pobierz najnowszą gazetkę promocyjną Odwiedź nas na facebooku
Bricomarche
manhattan