DŁUGOSIODŁO: Moniuszko w pierwszej odsłonie (foto)

Powiat

DŁUGOSIODŁO: Moniuszko w pierwszej odsłonie (foto)

10.09.2019
autor: Sylwia Bardyszewska
Choć Stanisław Moniuszko uważany jest za wielkiego patriotę i ojca polskiej opery, wciąż niewiele o nim wiadomo. Dzięki ustanowieniu 2019 Rokiem Moniuszki i takim koncertom, jak ten, który odbył się w niedzielę 8 września w Długosiodle, spełnia się marzenie kompozytora: jego muzyka trafia do każdego.
 
Koncert „Moniuszko kameralnie” odbył się w ramach projektu „Moniuszko w dwóch odsłonach”, w kościele w Długosiodle. Do wysłuchania pieśni kompozytora zaprosiła Ewelina Sielska-Badurek - wokalistka (mezzosopran) i lekarz, absolwentka Akademii Medycznej w Warszawie, Aktorskiej Akademii Muzycznej w Gdańsku oraz Studium Pieśni na Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina; uczestniczka licznych mistrzowskich kursów wokalnych; laureatka i finalistka konkursów. Towarzyszyła jej Emila Sitarz - pianistka, wykładowca, autorka koncertów edukacyjnych dla dzieci i młodzieży, absolwentka Akademii Muzycznej w Warszawie oraz mistrzowskich studiów podyplomowych w Hochschule fur Musik w Rostocku.
Ewelina Sielska-Badurek zaśpiewała pieśni Moniuszki napisane do znanych utworów polskich wieszczów: „Znasz-li ten kraj”, „Wilija” i „Świtezianka” Adama Mickiewicza, „Dziad i baba” Józefa Ignacego Kraszewskiego. - Stanisław Moniuszko jako pierwszy zdecydował się pisać pieśni głównie do polskich wierszy - podkreśliła wokalistka. - Mówiło się nawet, że wyparł importowaną tandetę.
Kompozytora inspirowała również tematyka chłopska, czego przykładem jest m.in. pieśń „Grajek”.
Ogromny wpływ na jego twórczość miała, oczywiście, miłość. Ze swoją żoną Aleksandrą Müllerówną zaręczył się, mając zaledwie 17 lat. Zanim jednak doszło do ślubu, wyjechał do Berlina, by dalej kształcić się muzycznie. Pobrali się w 1840 r., mieli 10 dzieci. Jednym z przykładów miłosnej twórczości kompozytora jest piękna pieśń „Sen”.
Stanisław Moniuszko był człowiekiem wykształconym i szlachetnym, ale miał też duże poczucie humoru. Do dowcipnych pieśni należą „Dalibógże” i „Groźna dziewczyna”. - Komponował nie tylko dla elit. Chciał, żeby muzyka docierała do każdego. Czerpał z baśni i ballad - mówiła Ewelina Sielska-Badurek, zapraszając do wysłuchania muzycznej opowieści o złotej rybce.
Można też było usłyszeć najpopularniejszą pieśń Stanisława Moniuszki - „Prząśniczka”.
 
Druga odsłona w listopadzie
Kolejna odsłona Moniuszki - 11 listopada godz. 16.30, Gminne Centrum Kultury. Będzie to muzyczne spotkanie „Moniuszko nie tylko na poważnie”, dedykowane głównie dzieciom i młodzieży. Pieśni zaprezentowane zostaną m.in. przy użyciu skrajnie różnych form artykulacji wokalnej – głosu klasycznego i beat-box’u. Twórczość Moniuszki ukazana więc zostanie w formie nowoczesnej, „przetłumaczona” na współczesny, młodzieżowy język. W programie: godz. 16.30 - krótkie warsztaty beatbox’u, godz. 17 - wspólne wykonanie pieśni Moniuszki. Oprócz Eweliny Sielskiej-Badurek i Emilii Sitarz, wystąpią Patryk „TikTak” Matela - beatbox i Mikołaj Pałosz - wiolonczela.
Organizator: Stowarzyszenie Polskich Muzyków Kameralistów, dofinansowanie: Samorząd Województwa Mazowieckiego, patronat honorowy: Wójt Gminy Długosiodło, partnerzy: Gmina Długosiodło, Gminne Centrum Informacji, Kultury, Sportu i Rekreacji. Nowy Wyszkowiak jest patronem medialnym obu wydarzeń.
Komentuj, logując się przez Facebooka, Google+, Twittera, Disqus LUB pisz jako gość
BRAŃSZCZYK: Kolejny sukces szachistów

BRAŃSZCZYK: Kolejny sukces szachistów

Uczniowie Zespołu Szkół Specjalnych w Brańszczyku w niedzielę 27 listopada z sukcesami uczestniczyli w III Powiatowym Turnieju Szachowym Szach Mat pod honorowym patronatem Wójta Gminy Goworowo. Wśród juniorów zwyciężył Beniamin Mróz, uczeń I klasy gimnazjum, II miejsce zajął Bartosz Waśniewski, uczeń V klasy szkoły podstawowej.
zobacz więcej
RZĄŚNIK: Uczestniczyli w Paradzie Moli Książkowych

RZĄŚNIK: Uczestniczyli w Paradzie Moli Książkowych

W VII Paradzie Moli Książkowych, zorganizowanej 11 maja przez Miejsko-Gminną Bibliotekę Publiczną w Wyszkowie, brali udział również uczniowie z gminy Rząśnik. Uczestnicy parady, przebrani za bohaterów książek i bajek, nieśli transparenty z hasłami i dumnie świętowali Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich oraz Dzień Bibliotekarza. Uczestnicy przeszli ulicami Wyszkowa, promując książkę, bibliotekę i czytelnictwo.
zobacz więcej
DŁUGOSIODŁO: Ciasno w przedszkolach

DŁUGOSIODŁO: Ciasno w przedszkolach

Władze gminy szukają dodatkowych miejsc dla przedszkolaków. – W przedszkolach zrobiło się ciasno. Mamy piękny obiekt po szkole w Chrzczance Włościańskiej. Stoi pusty, niewykorzystany… - sugeruje wójt Stanisław Jastrzębski.
zobacz więcej
SOMIANKA: Droga przez mękę

SOMIANKA: Droga przez mękę

Czytelniczka przesłała do naszej redakcji list, w którym skarży się na fatalny stan drogi z Łosinna przez Nowe Kozłowo (nazywając ją drogą przez mękę), co trwa już od lat, a wójt i radni nic z tym nie robią. Jak się dowiedzieliśmy, gmina ma projekt drogi, w ubiegłym roku ogłosiła nawet przetarg na jej wykonanie, ale oferty były za wysokie jak na możliwości budżetu gminy. Obecnie jest złożony wniosek do marszałka o dofinansowanie. Sprawą interesują się radna i sołtys.
zobacz więcej
Zitcom
Odwiedź naszą stronę www Odwiedź nas na facebooku