DŁUGOSIODŁO: Lato ze sztuką i teatrem

Powiat

DŁUGOSIODŁO: Lato ze sztuką i teatrem

26.07.2016
autor: Ewa Elward
W niedzielę w Długosiodle odbył się pierwszy Letni Festiwal Sztuki, połączony z obchodami 3. urodzin Teatru Gaudium. Na scenie swoje talenty zaprezentowali najmłodsi i seniorzy. O teatrze, jego założeniach i misji mówił założyciel grupy Karol Pych. 
– Z grupą Teatru Gaudium związany jestem od samego początku, od dwóch lat mam ogromną przyjemność ją prowadzić. Chcielibyśmy, świętując trzeci rok naszej działalności, dać szansę innym artystom, aby na organizowanym przez nas wydarzeniu mogli zaprezentować swoje talenty. To jest ten moment, w którym dokładacie Państwo swoją cegiełkę do rozwijania kultury w Gminie Długosiodło – mówił Karol Pych.
Wydarzenie zaplanowali, przygotowali aktorzy teatru. Oni też licznie zaprezentowali się przed zebranymi. Najliczniejszą grupą byli wokaliści, ale na udział zdecydowali się też tancerze, recytatorzy czy instrumentaliści. Na scenie wystąpili: Patrycja Wilczyńska, Monika i Otylia Gajownik, Aleksandra Bloch, Monika Gajownik, Mikołaj Szulc, Maja Jechna, Mateusz Kot, Wiktor Piórkowski, Karolina Kubicka, Mariusz Śniadała, Patrycja Piórkowska i Klub Seniora „Bosewskie Starszaki”. Występy oglądali m.in. radni, Barbarę Pędzich-Ciach, Joanna Bloch i Ewelina Paziewska ze Stowarszyszenia Tradycyjnie Nowoczesnych dla Wsi. Festiwal prowadziła Martyna Adamowicz.
- Wyróżniał nas zapał, pasja, chęć działania i dzielenia się swoim artyzmem z otaczającymi nas ludźmi. W ten sposób, z nic nie znaczących dla siebie ludzi mijających się na chodnikach, powstały nowe przyjaźnie i koleżeństwa, które trwają do dnia dzisiejszego – wspominała. W przerwach między kolejnymi występami zapraszała do rozmowy osoby ważne dla teatru, które miały wpływ na jego działalność i współpracowały z nim. Swoimi refleksjami dzieliła się m.in. zastępca wójta Ewa Karczewska, pprezes Stowarzyszenia Tradycyjnie Nowoczesnych dla Wsi Barbara Pędzich-Ciach, aktorki teatru: Julia Uziębło, Julia Pyśk i Katarzyna Majewska. 
Po przeglądzie talentów nastąpiła premiera najnowszego spektaklu Teatru Gaudium „Łzy”. Na zakończenie spotkania był oczywiście tort i życzenia.
W późniejszej rozmowie Karol Pych nie krył zadowolenia z imprezy, jej przebiegu, emocji, które wzbudziła w obecnych. Podkreślił wagę współdziałania: między aktorami, instytucjami, pokoleniami. W teatrze był od początku, obecnie go prowadzi, wskazuje na wielkie znaczenie wysiłku grupy, tego, co może stworzyć zespól kreatywnych i wrażliwych ludzi.  
– Nie wymyśliłem teatru, sam się formował przez jakiś czas. W pewnym momencie zauważyłem, że czegoś podobnego nie ma, jest potrzebne coś, co będzie niezależne od szkoły czy instytucji, gdzie każdy będzie mógł sobie przyjść wieczorem i z chęci, nie z przymusu – tłumaczył. – Po to, by coś osiągnąć, pokazać innym, czegoś się nauczyć. Droga teatru ciągle trwa, dochodzą do nas nowe osoby, jest swego rodzaju wymiana międzypokoleniowa. 
Powstanie 2,5 tys. broszur z wizerunkami wszystkich występujących na festiwalu, informacją o Teatrze Gaudium. Otrzymają je m.in. uczestnicy wydarzenia, Gminne Centrum Informacji, Kultury, Sportu i Rekreacji, Stowarzyszenie Tradycyjnie Nowoczesnych dla Wsi, świetlice wiejskie. Być może będą też wystawione na gminnych dożynkach.
fot. GCIKSiR
Husqvarna 2023
Komentuj, logując się przez Facebooka, Google+, Twittera, Disqus LUB pisz jako gość