DŁUGOSIODŁO: Klub dyskusyjny „Razem o historii” w Jaszczułtach (foto)

Powiat

DŁUGOSIODŁO: Klub dyskusyjny „Razem o historii” w Jaszczułtach (foto)

07.04.2018
autor: Przyjaciel klubu Teresa Przygoda
W niewielkie wiosce Jaszczułty położonej wśród lasów sosnowych Puszczy Białej, która była świadkiem wielu wydarzeń historycznych, w 2016 r. powstał Klub Dyskusyjny „Razem o historii”. Swoją siedzibę znalazł w gościnnej wiejskiej świetlicy, a wymyśliła go i założyła pasjonatka historii, rodowita warszawianka, mieszkanka Grąd Szlacheckich Barbara Ślubowska. 
Jest bibliotekarką, pracownikiem Gminnej Biblioteki Publicznej w Długosiodle, kocha książki i historię, szczególnie tę najnowszą. Pomysł okazał się strzałem w dziesiątkę. Podczas cyklicznych comiesięcznych spotkań porusza ciekawe tematy, zaprasza gości i coraz więcej osób zaraża swoją pasją. Z każdym rokiem przybywa przyjaciół klubu, nie tylko z gminy Długosiodło, ale i sąsiednich, którzy przy filiżance herbaty oglądają, słuchają i dyskutują. Niedawno minęła 2. rocznica klubu, która poświęcona była „Rocie – pieśni niepodległościowej” .
Na tych spotkaniach pani Basia przedstawiła m.in. tematy:
- Żołnierze Wyklęci i ostatni partyzant Puszczy Białej - Jan Kmiołek. Opowiadał o nim regionalista z Biblioteki Miejskiej w Wyszkowie pan Mirosław Powierza.
-Józef Piłsudski, w tym rola kobiet w życiu Józefa Piłsudskiego. Dużą wiedzą podzielił się z zebranymi pan Konrad Wróbel, prezes Piłsudczyków RP Okręg Nadbużański z Wyszkowa. 
- Powstanie Warszawskie widziane oczami mieszkańców - wspomnieniami dzielił się pan Krzysztof Jaworski, członek klubu.
- Elżbieta Zawadzka( generał Zo), cichociemny - wiedzą dzielił się pan Mirosław Widlicki.
- Zapora - cichociemny, niezłomny.
- Rzeż wołyńska.
- Wizerunki Matki Bożej Katyńskiej.
- Kardynał Stefan Wyszyński. 
- Kapral Wojtek i Baśka Murmańska.
- Historia hymnu „Boże coś Polskę”.
- Golgota Wschodu - historię zesłańców syberyjskich przedstawiła pani Anna
Staszewska ze Związku Sybiraków.
- Rota - pieśń niepodległości.
Spotkania obywają się w świetlicy wiejskiej w Jaszczułtach (Golgota Wschodu odbyła się w Domu Kultury w Długosiodle)
Uczestnikami spotkań są mieszkańcy Jaszczułt, w tym Klub Seniora „Jutrzenka”, członkowie Związku Piłsudczyków, dzieci i nauczyciele z SP. im. J. Korczaka w Dalekiem, nauczyciele i dyrektorzy gminnych szkół oraz mieszkańcy Gminy Długosiodło i inni zainteresowani historią, radni , wójt Stanisław Jastrzębski, zastępczyni wójta Ewa Karczewska.
Wsparcia technicznego udziela Gminna Biblioteka Publiczna i Gminne Centrum Informacji, Kultury, Sportu i Rekreacji w Długosiodle.
Stałymi punktami spotkań są: prezentacja multimedialna, panel dyskusyjny i poczęstunek. Są też ciekawe wystawy książek tematycznych. 
Na rocznicowe spotkanie o Rocie p. Basia przygotowała prezentację i wszyscy odśpiewali tę pieśń, oczywiście na baczność i z ręką na sercu. Usłyszeli historię powstania tego utworu. Przybyło wielu przyjaciół i sympatyków klubu – piłsudczyk Jan Piórkowski, Mirosław Włodarczyk z rodziny Kmiołków , proboszcz z Długosiodła ks.  kan. Zygfryd Żebrowski, zastępczyni wójta Ewa Karczewska, nauczyciele i mieszkańcy Jaszczułt. Na salę wjechał pyszny tort w kształcie cegły. Przyjaciele dziękowali za dotychczasowe pomysły i prosili o następne spotkania. Jaszczułtowskie sosny będą kiedyś szumieć o tym nietuzinkowym klubie w Puszczy Białej i jego pomysłodawczyni.
Office Expert
Komentuj, logując się przez Facebooka, Google+, Twittera, Disqus LUB pisz jako gość
SOMIANKA: Firma z Serocka zajmie się śmieciami

SOMIANKA: Firma z Serocka zajmie się śmieciami

W przetargu na odbiór i zagospodarowanie odpadów komunalnych na terenie gminy w latach 2017 i 2018 najkorzystniejszą ofertę złożył Zakład Kształtowania Terenów Zielonych Marek Włodarczyk  z Serocka za cenę brutto 740 880,00 zł.
zobacz więcej
ZABRODZIE: Oberek przybliża folklor Puszczy Białej (foto)

ZABRODZIE: Oberek przybliża folklor Puszczy Białej (foto)

Z ciekawą propozycją do szkoły podstawowej w Zabrodziu 20 kwietnia przyjechał z Wyszkowa, działający w WOK Hutnik, Zespół Pieśni i Tańca Oberek. – Chcemy wam przybliżyć folklor Puszczy Białej, śpiew, taniec i strój ludowy  – zwróciła się do uczniów Danuta Deptuła, choreograf i kierownik artystyczny zespołu. 
zobacz więcej
SOMIANKA: Kiedy kawałek opłatka kruszy wszelki lód między nami (foto)

SOMIANKA: Kiedy kawałek opłatka kruszy wszelki lód między nami (foto)

Wzruszające, a jednocześnie skłaniające do refleksji nad życiem i tym co w nim istotne, było IV Spotkanie Wigilijno-Opłatkowe „Góra prezentów, cudem dawania”. Drugi rok z rzędu  odbyło w hali sportowej w Zespole Szkół w Woli Mystkowskiej. W programie artystycznym „Do Betlejem nie jest tak daleko” wystąpili uczniowie i nauczyciele szkół w Woli Mystkowskiej i Ulasku.
zobacz więcej
RZĄŚNIK: Wóz strażacki na Dzień Strażaka (foto)

RZĄŚNIK: Wóz strażacki na Dzień Strażaka (foto)

Gminne obchody Dnia Strażaka odbyły się w niedzielę 6 maja w Komorowie. To szczególny dzień dla miejscowej jednostki OSP, bo otrzymała kluczyki do długo wyczekiwanego samochodu strażackiego. Była to też okazja, by uhonorować strażaków za ich postawę i służbę. Złoty Medal za Zasługi dla Pożarnictwa otrzymał dh Eugeniusz Machnowski, srebrny – dh Mariusz Chodyna.  
zobacz więcej
mrówka - nowe godziny
Bricomarche-1
Bricomarche-1