DŁUGOSIODŁO: Klub dyskusyjny „Razem o historii” w Jaszczułtach (foto)

Powiat

DŁUGOSIODŁO: Klub dyskusyjny „Razem o historii” w Jaszczułtach (foto)

07.04.2018
autor: Przyjaciel klubu Teresa Przygoda
W niewielkie wiosce Jaszczułty położonej wśród lasów sosnowych Puszczy Białej, która była świadkiem wielu wydarzeń historycznych, w 2016 r. powstał Klub Dyskusyjny „Razem o historii”. Swoją siedzibę znalazł w gościnnej wiejskiej świetlicy, a wymyśliła go i założyła pasjonatka historii, rodowita warszawianka, mieszkanka Grąd Szlacheckich Barbara Ślubowska. 
Jest bibliotekarką, pracownikiem Gminnej Biblioteki Publicznej w Długosiodle, kocha książki i historię, szczególnie tę najnowszą. Pomysł okazał się strzałem w dziesiątkę. Podczas cyklicznych comiesięcznych spotkań porusza ciekawe tematy, zaprasza gości i coraz więcej osób zaraża swoją pasją. Z każdym rokiem przybywa przyjaciół klubu, nie tylko z gminy Długosiodło, ale i sąsiednich, którzy przy filiżance herbaty oglądają, słuchają i dyskutują. Niedawno minęła 2. rocznica klubu, która poświęcona była „Rocie – pieśni niepodległościowej” .
Na tych spotkaniach pani Basia przedstawiła m.in. tematy:
- Żołnierze Wyklęci i ostatni partyzant Puszczy Białej - Jan Kmiołek. Opowiadał o nim regionalista z Biblioteki Miejskiej w Wyszkowie pan Mirosław Powierza.
-Józef Piłsudski, w tym rola kobiet w życiu Józefa Piłsudskiego. Dużą wiedzą podzielił się z zebranymi pan Konrad Wróbel, prezes Piłsudczyków RP Okręg Nadbużański z Wyszkowa. 
- Powstanie Warszawskie widziane oczami mieszkańców - wspomnieniami dzielił się pan Krzysztof Jaworski, członek klubu.
- Elżbieta Zawadzka( generał Zo), cichociemny - wiedzą dzielił się pan Mirosław Widlicki.
- Zapora - cichociemny, niezłomny.
- Rzeż wołyńska.
- Wizerunki Matki Bożej Katyńskiej.
- Kardynał Stefan Wyszyński. 
- Kapral Wojtek i Baśka Murmańska.
- Historia hymnu „Boże coś Polskę”.
- Golgota Wschodu - historię zesłańców syberyjskich przedstawiła pani Anna
Staszewska ze Związku Sybiraków.
- Rota - pieśń niepodległości.
Spotkania obywają się w świetlicy wiejskiej w Jaszczułtach (Golgota Wschodu odbyła się w Domu Kultury w Długosiodle)
Uczestnikami spotkań są mieszkańcy Jaszczułt, w tym Klub Seniora „Jutrzenka”, członkowie Związku Piłsudczyków, dzieci i nauczyciele z SP. im. J. Korczaka w Dalekiem, nauczyciele i dyrektorzy gminnych szkół oraz mieszkańcy Gminy Długosiodło i inni zainteresowani historią, radni , wójt Stanisław Jastrzębski, zastępczyni wójta Ewa Karczewska.
Wsparcia technicznego udziela Gminna Biblioteka Publiczna i Gminne Centrum Informacji, Kultury, Sportu i Rekreacji w Długosiodle.
Stałymi punktami spotkań są: prezentacja multimedialna, panel dyskusyjny i poczęstunek. Są też ciekawe wystawy książek tematycznych. 
Na rocznicowe spotkanie o Rocie p. Basia przygotowała prezentację i wszyscy odśpiewali tę pieśń, oczywiście na baczność i z ręką na sercu. Usłyszeli historię powstania tego utworu. Przybyło wielu przyjaciół i sympatyków klubu – piłsudczyk Jan Piórkowski, Mirosław Włodarczyk z rodziny Kmiołków , proboszcz z Długosiodła ks.  kan. Zygfryd Żebrowski, zastępczyni wójta Ewa Karczewska, nauczyciele i mieszkańcy Jaszczułt. Na salę wjechał pyszny tort w kształcie cegły. Przyjaciele dziękowali za dotychczasowe pomysły i prosili o następne spotkania. Jaszczułtowskie sosny będą kiedyś szumieć o tym nietuzinkowym klubie w Puszczy Białej i jego pomysłodawczyni.
Komentuj, logując się przez Facebooka, Google+, Twittera, Disqus LUB pisz jako gość
ZABRODZIE: Narodowe Święto Niepodległości

ZABRODZIE: Narodowe Święto Niepodległości

Wójt Gminy Zabrodzie i Proboszcz Parafii w Niegowie zapraszają w sobotę 11 listopada na uroczyste obchody Narodowego Święta Niepodległości. 
zobacz więcej
BRAŃSZCZYK: Kultywowali tradycje przodków (foto)

BRAŃSZCZYK: Kultywowali tradycje przodków (foto)

W niedzielę 21 sierpnia w Brańszczyku odbyły się gminne dożynki. Podobnie jak w ubiegłym roku, uroczystość miała miejsce w skansenie. Pod sceną pyszniły się piękne wieńce dożynkowe, stoły biesiadne zapraszały do kosztowania potraw, do zabawy zaprosiły zespoły muzyczne. Na placu było gwarno i wesoło. Wójt Mieczysław Pękul podkreślał, że święto to jest przede wszystkim uhonorowaniem rolniczego trudu.
zobacz więcej
SOMIANKA: Gmina Somianka wiceliderem (foto)

SOMIANKA: Gmina Somianka wiceliderem (foto)

Gmina Somianka zajęła II miejsce w organizowanym przez Mazowiecką Jednostkę Wdrażania Programów Unijnych Plebiscycie „Lider Zmian, Samorząd 2017” w kategorii Najskuteczniejsi w subregionie ostrołęckim Beneficjent RPO WM 2014-2020.
zobacz więcej
RZĄŚNIK: Sołtysi pobierają tylko dietę radnego

RZĄŚNIK: Sołtysi pobierają tylko dietę radnego

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie uchylił w czerwcu część uchwały Rady Gminy w Brańszczyku i zdecydował wyrokiem, że osoba będąca jednocześnie sołtysem i radnym będzie pobierała dwie diety. Uchwałę zaskarżył jeden z gminnych radnych. Sytuacja, że radni są jednocześnie sołtysami, powtarza się i w innych gminach. W gminie Rząśnik takich radnych jest aż pięcioro. Pobierają jedną dietę za udział w sesji.  
zobacz więcej
Odwiedź naszą stronę www Pobierz najnowszą gazetkę promocyjną Odwiedź nas na facebooku
Odwiedź naszą stronę www Pobierz najnowszą gazetkę promocyjną Odwiedź nas na facebooku
Odwiedź naszą stronę www Pobierz najnowszą gazetkę promocyjną Odwiedź nas na facebooku
manhattan