Powiat

1 / 3

DŁUGOSIODŁO: Karuzela eksperymentów w przedszkolu (foto)

16.03.2017
autor: Przedszkole w Długosiodle
W marcu w Przedszkolu Samorządowym w Długosiodle odbyły się warsztaty naukowe pt. „To, co ulotne, mokre i stałe” z cyklu „Fizyka dla Smyka”. Zajęcia miały na celu przybliżenie dzieciom tajemnic otaczającego nas świata. Poprzez zabawę i eksperymenty dzieci poznały trzy stany skupienia.
Na początku dzieci poznały ciała stałe tj. ściana, krzesło, podłoga, bawiły się „sprytną" plasteliną, która odbijała się od podłogi i im uciekała. Potem wspólnie wywnioskowały, że ciecz to np. woda, ocet, olej, herbata, a nawet kisiel. Poznały też właściwości gazów. Z wielkim zaangażowaniem i przejęciem eksperymentowały, zamieniając ciała stałe w ciecz, np. lód w wodę. Obserwując roztapianie cyny nad palnikiem Bunsena, dzieci zobaczyły, że nawet metal może zamienić się w ciecz. Bardzo ciekawe były eksperymenty z wykorzystaniem suchego lodu. Mnóstwo zabawy spowodowało łapanie pary i bąbelków powstałych na skutek polania kostek suchego lodu gorącą wodą i dodaniu kilku kropel płynu do mycia naczyń. Dzieci, z pomocą prowadzącej, także pompowały balony dwutlenkiem węgla, który powstał z połączenia sody i octu.
Przedszkolaki z wielkim zainteresowaniem brały udział w eksperymentach i zabawach. Zajęcia rozbudziły zainteresowania fizycznymi, chemicznymi i przyrodniczymi zjawiskami oraz znacznie wzbogaciły wiedzę i doświadczenia dzieci na temat otaczającego świata.
ZDZ
Komentuj, logując się przez Facebooka, Google+, Twittera, Disqus LUB pisz jako gość
BRAŃSZCZYK: Wracamy do siedmiu szkół podstawowych

BRAŃSZCZYK: Wracamy do siedmiu szkół podstawowych

Rada gminy przyjęła uchwałę w sprawie projektu dostosowania sieci szkół podstawowych i gimnazjów do nowego ustroju szkolnego. – Nie robimy rewolucji, wracamy do tego, co było przed 1999 r. – do siedmiu szkół ośmioklasowych. Na żadne inne rozwiązanie nie ma czasu – mówi odpowiedzialny za gminną oświatę zastępca wójta Andrzej Łapiński. Klasy wygaszanych gimnazjów w Porębie i Brańszczyku zostaną  włączone do tamtejszych szkół podstawowych.
zobacz więcej
DŁUGOSIODŁO: Pieniądze na stadion

DŁUGOSIODŁO: Pieniądze na stadion

Gmina uzyskała dofinansowanie na budowę stadionu w Długosiodle. Powstanie w miejscu nazywanym obecnie stadionem leśnym. W planach jest sztuczna nawierzchnia, bieżnia, trybuny. Prace mają potrwać 2 lata, związane jest to z harmonogramem składania wniosków o dotację.
zobacz więcej
DŁUGOSIODŁO: Dofinansowanie do wymiany kotłów

DŁUGOSIODŁO: Dofinansowanie do wymiany kotłów

Gmina zachęca do składania wniosków o dofinansowanie wymiany kotłów lub palenisk węglowych na gazowe, olejowe lub opalane biomasą. Choć dotacja wynosi nawet 75% kosztów, zainteresowanie, póki co, jest niewielkie.
zobacz więcej
ZAPRASZAMY: Kolejna akcja dla Kasi Kamińskiej

ZAPRASZAMY: Kolejna akcja dla Kasi Kamińskiej

W sobotę 16 lipca podczas odpustu i festynu w parafii św. Barbary w Porębie zostanie przeprowadzona kolejna akcja charytatywna na rzecz Kasi Kamińskiej, która zbiera środki na zakup protezy nogi. Szczytny cel wesprze artysta Ireneusz Bieliński, przeznaczy cały dochód z narysowanych tego dnia karykatur. 
zobacz więcej
Akademia Humanistyczna

Najczęściej komentowane

mrówka maj 2017
Akademia Humanistyczna

Sonda

Czy jesteś za ograniczeniem kadencyjności wójtów i burmistrza?
56.16% (269 głosów)
43.84% (210 głosów)
fotobudka star