Powiat

1 / 3

DŁUGOSIODŁO: Karuzela eksperymentów w przedszkolu (foto)

16.03.2017
autor: Przedszkole w Długosiodle
W marcu w Przedszkolu Samorządowym w Długosiodle odbyły się warsztaty naukowe pt. „To, co ulotne, mokre i stałe” z cyklu „Fizyka dla Smyka”. Zajęcia miały na celu przybliżenie dzieciom tajemnic otaczającego nas świata. Poprzez zabawę i eksperymenty dzieci poznały trzy stany skupienia.
Na początku dzieci poznały ciała stałe tj. ściana, krzesło, podłoga, bawiły się „sprytną" plasteliną, która odbijała się od podłogi i im uciekała. Potem wspólnie wywnioskowały, że ciecz to np. woda, ocet, olej, herbata, a nawet kisiel. Poznały też właściwości gazów. Z wielkim zaangażowaniem i przejęciem eksperymentowały, zamieniając ciała stałe w ciecz, np. lód w wodę. Obserwując roztapianie cyny nad palnikiem Bunsena, dzieci zobaczyły, że nawet metal może zamienić się w ciecz. Bardzo ciekawe były eksperymenty z wykorzystaniem suchego lodu. Mnóstwo zabawy spowodowało łapanie pary i bąbelków powstałych na skutek polania kostek suchego lodu gorącą wodą i dodaniu kilku kropel płynu do mycia naczyń. Dzieci, z pomocą prowadzącej, także pompowały balony dwutlenkiem węgla, który powstał z połączenia sody i octu.
Przedszkolaki z wielkim zainteresowaniem brały udział w eksperymentach i zabawach. Zajęcia rozbudziły zainteresowania fizycznymi, chemicznymi i przyrodniczymi zjawiskami oraz znacznie wzbogaciły wiedzę i doświadczenia dzieci na temat otaczającego świata.
Fotobudka star - poziom
Komentuj, logując się przez Facebooka, Google+, Twittera, Disqus LUB pisz jako gość
SOMIANKA: Dzień Ziemi z Mrówką

SOMIANKA: Dzień Ziemi z Mrówką

Międzynarodowy Dzień Ziemi na stałe wpisał się w kalendarium wydarzeń Publicznej Szkoły Podstawowej w Ulasku.
zobacz więcej
BRAŃSZCZYK: Wzięli udział w festiwalu teatralnym

BRAŃSZCZYK: Wzięli udział w festiwalu teatralnym

Grupa miłośników zajęć teatralnych w Szkole Podstawowej w Porębie 23 października doczekała się premiery spektaklu „Nasze Miasto” Thorntona Wildera. Tym samym przystąpiliśmy po raz pierwszy i wzięliśmy udział w V edycji Festiwalu Teatrów Młodzieżowych na Mazowszu – „American Dream” organizowanego przez Samorząd Województwa Mazowieckiego i Teatr Polski im. Arnolda Szyfmana w Warszawie.  W tym roku festiwal poświęcono twórczości autorów amerykańskich. 
zobacz więcej
ZABRODZIE: Pożegnanie ze szkołą

ZABRODZIE: Pożegnanie ze szkołą

Podczas uroczystości zakończenia roku szkolnego 2016/2017w Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Zabrodziu pożegnano nauczycieli odchodzących na emeryturę. Wójt wręczył pani dyrektor nominację na pełnienie tej funkcji przez kolejne lata. Wyróżniający się uczniowie ortrzymali dyplomy i nagrody.
zobacz więcej
SOMIANKA: Jak najwięcej dróg

SOMIANKA: Jak najwięcej dróg

W budżecie inwestycyjnym gminy na 2017 rok, który wynosi 2.080.000 zł, priorytetem są drogi. – W tej chwili ponad 2 miliony przeznaczamy na projekty drogowe, poza drobnymi wodociągowymi czy projektowymi  - mówił na sesji 28 grudnia wójt Andrzej Żołyński. Dochody gminy wyniosą 22.888.621 zł, w tym: subwencje 8.891.484 zł (oświatowa – 5.851.846 zł, część wyrównawcza ogólnej – 2.988.056 zł, równoważąca – 51.582 zł), co stanowi 38,5% dochodów gminy, udział w podatku dochodowym: 2.969.331 zł, zadania zlecone 7.178.436 zł (31,4%), podatki lokalne i pozostałe: 627.870 zł.
zobacz więcej
Mrówka grudzień2 2017
Mrówka grudzień2 2017
ITAMED
fotobudka star
fotobudka star