Powiat

1 / 3

DŁUGOSIODŁO: Karuzela eksperymentów w przedszkolu (foto)

16.03.2017
autor: Przedszkole w Długosiodle
W marcu w Przedszkolu Samorządowym w Długosiodle odbyły się warsztaty naukowe pt. „To, co ulotne, mokre i stałe” z cyklu „Fizyka dla Smyka”. Zajęcia miały na celu przybliżenie dzieciom tajemnic otaczającego nas świata. Poprzez zabawę i eksperymenty dzieci poznały trzy stany skupienia.
Na początku dzieci poznały ciała stałe tj. ściana, krzesło, podłoga, bawiły się „sprytną" plasteliną, która odbijała się od podłogi i im uciekała. Potem wspólnie wywnioskowały, że ciecz to np. woda, ocet, olej, herbata, a nawet kisiel. Poznały też właściwości gazów. Z wielkim zaangażowaniem i przejęciem eksperymentowały, zamieniając ciała stałe w ciecz, np. lód w wodę. Obserwując roztapianie cyny nad palnikiem Bunsena, dzieci zobaczyły, że nawet metal może zamienić się w ciecz. Bardzo ciekawe były eksperymenty z wykorzystaniem suchego lodu. Mnóstwo zabawy spowodowało łapanie pary i bąbelków powstałych na skutek polania kostek suchego lodu gorącą wodą i dodaniu kilku kropel płynu do mycia naczyń. Dzieci, z pomocą prowadzącej, także pompowały balony dwutlenkiem węgla, który powstał z połączenia sody i octu.
Przedszkolaki z wielkim zainteresowaniem brały udział w eksperymentach i zabawach. Zajęcia rozbudziły zainteresowania fizycznymi, chemicznymi i przyrodniczymi zjawiskami oraz znacznie wzbogaciły wiedzę i doświadczenia dzieci na temat otaczającego świata.
Fotobudka star - poziom
Komentuj, logując się przez Facebooka, Google+, Twittera, Disqus LUB pisz jako gość
DŁUGOSIODŁO: Piękne melodie w znakomitym wykonaniu (foto)

DŁUGOSIODŁO: Piękne melodie w znakomitym wykonaniu (foto)

Popołudniowym koncertem „Bal w operze. Opera czy operetka, która większa kokietka?” w sobotę 20 sierpnia rozpoczęły się Dni Długosiodła. Za sprawą artystów muzyków z Poznania uśmiech bardzo często gościł na twarzach przybyłych.
zobacz więcej
ZABRODZIE: Nie powtarzamy pomysłów (foto)

ZABRODZIE: Nie powtarzamy pomysłów (foto)

Tak zapewnia Wiesława Oleksiak, szefowa zabrodzkiego Koła Gospodyń Wiejskich, która wraz z innymi paniami wykonuje żniwny wieniec. Tradycja plecenia wieńców w Zabrodziu jest kultywowana od lat. Wytwory pracowitych i utalentowanych rąk gospodyń znajdują uznanie na uroczystościach dożynkowych również poza powiatem.
zobacz więcej
DŁUGOSIODŁO: Seniorzy świętują (foto)

DŁUGOSIODŁO: Seniorzy świętują (foto)

Na uroczystości z okazji Dnia Seniora w było tłoczno i gwarno. Na zaproszenie wójta, Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej oraz Gminnego Centrum Informacji, Kultury, Sportu i Rekreacji przybyli seniorzy z klubów: „Bosewskie Starszaki”, „Niezapominajka”, „Złota Jesień”, „Jutrzenka”, „Zosieńka”, „Strażnicy Tradycji” i „Akademia Aktywnych Seniorów”.
zobacz więcej
SOMIANKA, BRAŃSZCZYK: Solary pompy ciepła i instalacje fotowoltaiczne

SOMIANKA, BRAŃSZCZYK: Solary pompy ciepła i instalacje fotowoltaiczne

930 kolektorów słonecznych, 3 pompy ciepła i 3 instalacje fotowoltaiczne  to efekt projektu „Odnawialne Źródła Energii w Gminach Brańszczyk, Somianka, Zatory”. Gmina Somianka, lider projektu,  podpisała z Mazowiecką Jednostką Wdrażania Programów Unijnych umowę na dofinansowanie tej inwestycji w wys. prawie 5,5 mln zł  w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego na lata 2014-2020. Wartość projektu ogółem to ponad 15, 2 mln zł, wydatki kwalifikowane – ponad 7 mln zł.
zobacz więcej
Levert
Levert
Odwiedź naszą stronę www Pobierz najnowszą gaztkę promocyjną Odwiedź nas na facebooku
manhattan
manhattan