DŁUGOSIODŁO: Jeszcze wakacyjnie (foto)

Powiat

DŁUGOSIODŁO: Jeszcze wakacyjnie (foto)

31.08.2016
autor: Ewa Elward (opr.)
W sierpniu w gminach Brańszczyk i Długosiodło odbywały się zajęcia przyrodnicze, podczas których młodsi i starsi zakładali przy szkołach eko-ogródki.
Czym jest taki ogród? „To taki ogród, w którym człowiek ma więcej gości, niż mu się wydaje” – tłumaczą organizatorzy. Uczestnicy zajęć m.in. projektowali ogródki, budowali domki dla owadów, budki lęgowe, ławeczki, zakładali kompostowniki, rabatki, sadzili rośliny. Spotkania w ramach projektu „Pracownia małego ogrodnika” odbyły się w Białymbłocie przy przedszkolu i szkole oraz w Blochach przy szkole. Prace poprzedzone były spotkaniem z Andrzejem Dańczyszynem, leśniczym z Nowej Wsi, który przybliżył temat eko-ogródków, a następnie razem z dziećmi zaprojektował miejsce do jego organizacji. 
Celem projektu jest przywrócenie zanikającej tradycji prowadzenia przyszkolnych ogródków, o które troszczą się same dzieci. Organizatorzy chcą rozszerzyć tę dawną, dobrą praktykę i uczyć, czym jest ogród ekologiczny: tradycyjny polski ogród przyjazny nie tylko ludziom, ale także zwierzętom. Ogród w dalszej perspektywie będzie prowadzony przez szkoły. Posłuży edukacji przyrodniczej, promocji aktywnego spędzania czasu wolnego na świeżym powietrzu oraz kształtowaniu zdrowych nawyków żywieniowych. Każda ze szkół otrzyma zestaw małego ogrodnika: konewkę, narzędzia ogrodowe i taczkę.
Projekt realizowało Stowarzyszenie Tradycyjnie Nowoczesnych dla Wsi oraz Stowarzyszenie Inicjatywa Białebłota. Dofinansowano go ze środków Samorządu Województwa Mazowieckiego.
fot. org.
Fotobudka star - poziom
Komentuj, logując się przez Facebooka, Google+, Twittera, Disqus LUB pisz jako gość
SOMIANKA: Ferie z atrakcjami

SOMIANKA: Ferie z atrakcjami

Gminny Ośrodek Kultury dla najmłodszych mieszkańców gminy przygotował na ferie wiele atrakcji: wycieczki, bal karnawałowy,  spotkania z kulturą i treningi piłki nożnej. Zapisy od 1 lutego; ze względu na ograniczona liczbę miejsc decyduje kolejność zgłoszeń.
zobacz więcej
DŁUGOSIODŁO: Za dobro, serce, mądrość (foto)

DŁUGOSIODŁO: Za dobro, serce, mądrość (foto)

Bardzo uroczyście, w serdecznej atmosferze, ale i ze łzami wzruszenia, w niedzielę 27 sierpnia parafia pw. św. Rocha w Długosiodle pożegnała ks. Stanisława Marca, który po 13 latach sprawowania funkcji proboszcza odchodzi na emeryturę. Ks. Stanisław opuszcza parafię jako Honorowy Obywatel Gminy Długosiodło.
zobacz więcej
SOMIANKA: Propozycje GOK i szkół na ferie

SOMIANKA: Propozycje GOK i szkół na ferie

Gminny Ośrodek Kultury w Somiance
* fantastyczne wycieczki
- do AQUAPARKU w Jachrance – 22 lutego godz. 10  (15 zł)
- dla starszaków – na PAINTABALL LASEROWY i warsztaty edukacyjne DETEKTYW oraz LODOWISKO – 24 lutego godz. 8 (35 zł)
zobacz więcej
BRAŃSZCZYK: Upowszechniamy historię Białegobłota (foto)

BRAŃSZCZYK: Upowszechniamy historię Białegobłota (foto)

Stowarzyszenie Inicjatywa Białebłoto we współpracy z PSP im. Papieża Jana Pawła II w Białymbłocie zorganizowało spotkanie z Jackiem Żukowskim, pracownikiem naukowym UW, etnografem, etnologiem, pasjonatem kultury ludowej oraz Piotrem Karsznią, rysownikiem, twórcą murali, autorem książek, znawcą historii militarnej, regionalistą. Była to interesująca lekcja historii dla każdego, i młodego, i dorosłego słuchacza, opowiedziana przez pana Jacka i namalowana przez pana Piotra. 
zobacz więcej
censor jpk
Odwiedź naszą stronę www Odwiedź nas na facebooku
mrówka inwentaryzacja 2018

Sonda

Wybieramy Dzielnicowego Roku 2017:
20.09% (595 głosów)
3.81% (113 głosów)
9.89% (293 głosów)
9.86% (292 głosów)
1.76% (52 głosów)
1.92% (57 głosów)
17.52% (519 głosów)
25.39% (752 głosów)
5.03% (149 głosów)
1.38% (41 głosów)
1.65% (49 głosów)
1.69% (50 głosów)
manhattan