DŁUGOSIODŁO: Jakie inwestycje

Powiat

DŁUGOSIODŁO: Jakie inwestycje

13.10.2016
autor: Ewa Elward, fot. www.dlugosiodlo.pl
Na ostatniej wrześniowej sesji pojawił się temat planowanych inwestycji, tych mniej i bardziej prawdopodobnych, w bliższej i dalszej perspektywie. To m.in. place zabaw, boisko, świetlice wiejskie. 
– Chcemy realizować potrzeby i postulaty mieszkańców w miarę możliwości finansowych – zapowiedział wójt Stanisław Jastrzębski. Jedne trzeba będzie przesunąć w czasie, by inne, bardziej potrzebne, miały szansę. To np. boisko przy szkole w Sieczychach, na które trzeba zwiększyć nakłady o 50 tys. zł. Odkładanie prac nie ma sensu, ponieważ procedury trwają. Na koniec roku szkolnego dzieci pozostałyby kolejny semestr bez boiska. Dlatego gmina chce wykonać je jeszcze tej jesieni, tym bardziej, że to nieduża inwestycja.
Następną inwestycją jest montaż urządzeń do ćwiczeń w parku w Starym Bosewie. Zastanawiano się nad możliwością pozyskania środków z PROW (koszt ok. 20 tys. zł). Nabór nie ruszył, będzie trwał minimum pół roku, później będzie prowadzona ocena wniosków. Ostatecznie wszystko może nie zamknąć się w 2017 r. Żeby ponownie nie obiecywać i nie przekładać, urządzenia staną, w zamian odłoży się plac zabaw, który zimą i tak nie byłby odwiedzany. 
Stanisław Jastrzębski zaproponował też tańszą alternatywę świetlic wiejskich. Jak wielokrotnie wcześniej wspominał, nie jest gospodarne ich budowanie w każdym sołectwie. W razie uroczystości można odwiedzić sąsiadów. Zamiast murowanych budynków mogą być wiaty, jak ta u pp. Pędzichów. Jest drewniana, ma brezentowe ściany, zaopatrzono ją w kominek. Sprawdza się niemal przez cały rok. Wójt zauważył, że do kosztów budowy dochodzą koszty utrzymania obiektów. 
– Zaraz będą głosy, że gdzieś są świetlice. Ale tam, gdzie je zastaliśmy – mówił. – Stanęliśmy przed alternatywą: rozebrać czy remontować. Zburzyć jest łatwo, chcemy remontować. Nie widzę sensu, by w każdej wsi była nowa świetlica. Można lepiej zagospodarować pieniądze publiczne. Priorytet to drogi, ich utwardzenie, wodociągowanie. 
Office Expert
Komentuj, logując się przez Facebooka, Google+, Twittera, Disqus LUB pisz jako gość
Bricomarche-1
mrówka - nowe godziny
Bricomarche-1