DŁUGOSIODŁO: Gra idzie o dużą stawkę

Powiat

DŁUGOSIODŁO: Gra idzie o dużą stawkę

05.02.2019
autor: Sylwia Bardyszewska
Gmina unieważniła przetarg na rozbudowę oczyszczalni ścieków w Kornaciskach. Wpłynęły dwie oferty, ale przewyższające kwotę zarezerwowaną przez samorząd na tę inwestycję.
Samorząd szuka też rozwiązania, które pozwoliłoby mu odzyskać VAT od zrealizowanych inwestycji. - Gra idzie o dużą stawkę - podkreśla wójt.
Jedna oferta opiewa na 1 mln 780 tys. zł, druga - 1 mln 809 tys. zł. Tymczasem w budżecie gminy na ten cel zapisane jest 1,5 mln zł.
- Tutaj pojawiają się jeszcze nowe okoliczności - na ostatniej sesji dodał wójt Stanisław Jastrzębski. - Do tej pory VAT odzyskiwaliśmy od wszystkich inwestycji w kwocie 23%. Gdy rząd zaczął uszczelniać VAT, spowodował, że samorządy nie mogą go odzyskiwać na starych zasadach. Nie zmieniło się prawo, ale minister finansów zmienił interpretację. 23% od miliona złotych to 230 tys. zł. Jeśli inwestycji mamy na 7 - 10 mln zł, to są kwoty milionowe. Odzyskane pieniądze przeznaczaliśmy na udział własny do projektów unijnych. Wydaje mi się, że to jest nieporozumienie, bo w momencie, kiedy VAT nie trafi z powrotem do samorządów, to one po prostu nie wykorzystają pieniędzy unijnych, bo nie będą miały wkładów własnych. Jak nie będzie pieniędzy unijnych, nie będzie inwestycji. Jak nie będzie inwestycji, to nie będzie pracy. Jak nie będzie pracy, to dojdzie do sytuacji, która spowoduje kryzys. Oczywiście, że uszczelnianie VAT-u ma sens tam, gdzie był wykorzystywany niezgodny z prawem. Ale w samorządach spowoduje to duży problem.
VAT może natomiast odzyskać spółka gminna. - Trzeba się zastanowić, czy w przypadku inwestycji, które są w zadaniach naszej spółki komunalnej, czyli np. gospodarki wodno - ściekowej, nie powinniśmy myśleć o innym rozwiązaniu - dodał wójt. - To też nie jest takie proste, bo spółka musi mieć możliwość zaciągania kredytu, ale poważnie rozważamy takie rozwiązanie, bo to są duże pieniądze, gra idzie o dużą stawkę.
Komentuj, logując się przez Facebooka, Google+, Twittera, Disqus LUB pisz jako gość
ZABRODZIE: Noc Muzeów w młynie (foto)

ZABRODZIE: Noc Muzeów w młynie (foto)

Po raz czwarty Bractwo Zabrodzkie zorganizowało w zabytkowym młynie w Niegowie Noc Muzeów. Tegoroczna połączona była z jubileuszem dziesięciolecia Bractwa. 
zobacz więcej
DŁUGOSIODŁO: Oświata i samorząd czekają na konkrety

DŁUGOSIODŁO: Oświata i samorząd czekają na konkrety

Zwolnienia, przenosiny, likwidacja, nadmiar czy brak miejsca? Zapowiedziana reforma oświaty budzi zrozumiałe emocje w środowisku nauczycieli i samorządowców. Jednak poza ogólnymi zapowiedziami zmian nie ma aktów prawnych, regulujących szczegóły. Na wiele pytań nie ma jeszcze odpowiedzi, a reforma wchodzi w życie od przyszłego roku szkolnego.
zobacz więcej
SOMIANKA: Rolnicy, to wasze święto (foto)

SOMIANKA: Rolnicy, to wasze święto (foto)

Dożynki gminy Somianka w tym roku odbyły się w Kręgach, na pięknym terenie przy szkole, w niedzielę 27 sierpnia. Kosztowało to sporo pracy, ale było warto. Po dziękczynnej Mszy św. włodarze gminy i starostowie dożynek podzielili się chlebem z mieszkańcami i gośćmi, wśród nich znaleźli się m.in. wójtowie sąsiednich gmin, europoseł, starosta, ksiądz proboszcz. Były nagrody i medale, konkursy i zabawy. Na scenie królowało disco polo, a publiczność świetnie się bawiła do wieczora. 
zobacz więcej
SOMIANKA: W urzędzie zapłacisz kartą lub telefonem

SOMIANKA: W urzędzie zapłacisz kartą lub telefonem

Możliwość dokonywania płatności bezgotówkowych w Urzędzie Gminy w Somiance jest odpowiedzią na oczekiwania klientów. - Mamy nadzieję, że przyjmowanie opłat w formie bezgotówkowej będzie wygodne, zaoszczędzi czas, zwiększy bezpieczeństwo transakcji, a dla Urzędu przełoży się na usprawnienie prac całej instytucji – mówią urzędnicy. Co najważniejsze zarówno klient, jak i urząd nie będą ponosić z tego tytułu dodatkowych kosztów.
zobacz więcej
Odwiedź naszą stronę www Odwiedź nas na facebooku