DŁUGOSIODŁO: Gra idzie o dużą stawkę

Powiat

DŁUGOSIODŁO: Gra idzie o dużą stawkę

05.02.2019
autor: Sylwia Bardyszewska
Gmina unieważniła przetarg na rozbudowę oczyszczalni ścieków w Kornaciskach. Wpłynęły dwie oferty, ale przewyższające kwotę zarezerwowaną przez samorząd na tę inwestycję.
Samorząd szuka też rozwiązania, które pozwoliłoby mu odzyskać VAT od zrealizowanych inwestycji. - Gra idzie o dużą stawkę - podkreśla wójt.
Jedna oferta opiewa na 1 mln 780 tys. zł, druga - 1 mln 809 tys. zł. Tymczasem w budżecie gminy na ten cel zapisane jest 1,5 mln zł.
- Tutaj pojawiają się jeszcze nowe okoliczności - na ostatniej sesji dodał wójt Stanisław Jastrzębski. - Do tej pory VAT odzyskiwaliśmy od wszystkich inwestycji w kwocie 23%. Gdy rząd zaczął uszczelniać VAT, spowodował, że samorządy nie mogą go odzyskiwać na starych zasadach. Nie zmieniło się prawo, ale minister finansów zmienił interpretację. 23% od miliona złotych to 230 tys. zł. Jeśli inwestycji mamy na 7 - 10 mln zł, to są kwoty milionowe. Odzyskane pieniądze przeznaczaliśmy na udział własny do projektów unijnych. Wydaje mi się, że to jest nieporozumienie, bo w momencie, kiedy VAT nie trafi z powrotem do samorządów, to one po prostu nie wykorzystają pieniędzy unijnych, bo nie będą miały wkładów własnych. Jak nie będzie pieniędzy unijnych, nie będzie inwestycji. Jak nie będzie inwestycji, to nie będzie pracy. Jak nie będzie pracy, to dojdzie do sytuacji, która spowoduje kryzys. Oczywiście, że uszczelnianie VAT-u ma sens tam, gdzie był wykorzystywany niezgodny z prawem. Ale w samorządach spowoduje to duży problem.
VAT może natomiast odzyskać spółka gminna. - Trzeba się zastanowić, czy w przypadku inwestycji, które są w zadaniach naszej spółki komunalnej, czyli np. gospodarki wodno - ściekowej, nie powinniśmy myśleć o innym rozwiązaniu - dodał wójt. - To też nie jest takie proste, bo spółka musi mieć możliwość zaciągania kredytu, ale poważnie rozważamy takie rozwiązanie, bo to są duże pieniądze, gra idzie o dużą stawkę.
Komentuj, logując się przez Facebooka, Google+, Twittera, Disqus LUB pisz jako gość
BRAŃSZCZYK: Niebezpieczne ujęcia…

BRAŃSZCZYK: Niebezpieczne ujęcia…

Wojewoda mazowiecki uznał skargę Janiny Demetriou-Warburton w sprawie utajnienia posiedzenia komisji rady gminy. Ponieważ zarówno obrady rady gminy, jak i komisji są jawne i skarżąca mogła w nich uczestniczyć, radni niesłusznie przenieśli dyskusję na inny termin. Samorządowcy nie zgadzają się z tą oceną zaistniałej sytuacji, wskazują na nieścisłości w skardze.
zobacz więcej
RZĄŚNIK: Naszej niepodległości stulecie (foto)(wideo)

RZĄŚNIK: Naszej niepodległości stulecie (foto)(wideo)

Obchody Narodowego Święta Niepodległości odbywały się 9 i 11 listopada. W piątek zaprosiły na wieczornice szkoły w Porządziu i Komorowie. W niedzielę w kościele w Rząśniku, po Mszy św. w intencji Ojczyzny i punktualnie o 12.00, jak w całej Polsce,  odśpiewaniu hymnu narodowego, program „Niech niesie się po całym świecie, naszej niepodległości  stulecie” przedstawiła społeczność miejscowej szkoły. – Dzieci rzeczywiście wprowadziły nas w atmosferę patriotyczną – chwalił wójt. – To było bardzo piękne. Momentami cisnęły się łzy do oczu. 
zobacz więcej
RZĄŚNIK: Jasełka wprowadziły święta (foto)

RZĄŚNIK: Jasełka wprowadziły święta (foto)

Boże Narodzenie to czas przepełniony rodzinnym ciepłem, radością i miłością. Dla Polaków wielowiekowa tradycja oraz pielęgnowanie obrzędów są bardzo istotne, to nierozerwalna część naszej kultury, z którą silnie związani jesteśmy od najmłodszych lat. 21 grudnia uczniowie w szkole w Porządziu wystawili jasełka.
zobacz więcej
SOMIANKA:  Dzieci swoje nauczy, jak być Polakami (foto)

SOMIANKA: Dzieci swoje nauczy, jak być Polakami (foto)

Gminny Dzień Niepodległości obchodzony był późnym popołudniem 10 listopada w Zespole Szkół im. gen. bryg. pil. Stanisława Skalskiego w Woli Mystkowskiej. Uczniowie przedstawili patriotyczny program „Pisk Białego Orła”. Widzowie, władze samorządowe gminy, seniorzy lotnictwa, uczniowie, ich rodziny oraz  nauczyciele, ten wzruszający i bardzo ciekawy, składający się z wierszy, piosenek i tańca, występ nagrodzili gorącymi brawami na stojąco.
zobacz więcej
Bricomarche-1
Bricomarche
mrówka - nowe godziny