DŁUGOSIODŁO: Droga nie ma szyldu partyjnego (foto)

Powiat

DŁUGOSIODŁO: Droga nie ma szyldu partyjnego (foto)

24.09.2018
autor: Sylwia Bardyszewska
W tym roku mija 20 lat od utworzenia samorządów powiatowego i wojewódzkiego. Refleksji, ale i planom na przyszłość poświęcone było spotkanie samorządowców i kandydatów Polskiego Stronnictwa Ludowego oraz lokalnych komitetów w zbliżających się wyborach.
- Po 1989 r. olbrzymia zmiana ustrojowa w naszym kraju to powołanie najpierw samorządów na poziomie gmin, tych prawdziwych, a w 1998 powiatowych i wojewódzkich. Te samorządy odegrały olbrzymią rolę w modernizacji naszego kraju, często niedocenianą – podkreślił marszałek Adam Struzik. - Zmieniła się filozofia zarządzania naszym krajem. Przeszliśmy do rzeczywistości, gdy wspólnoty lokalne zaczęły brać odpowiedzialność za swoje otoczenie. Jedne rzeczy w Polsce wyszły nam lepiej, inne trochę gorzej, np. gospodarka wolnorynkowa, ale samorządy odniosły autentyczny sukces.
Drugim milowym krokiem, zdaniem marszałka Struzika, było wstąpienie do UE. - Teraz państwo słyszą: a co to za wyimaginowana wspólnota, że więcej wpłacamy, że tylko nam się wtrącają. W ciągu 14 lat transfery środków z UE do Polski wyniosły 152 mld euro, a składka, którą wpłaciliśmy, to 49 mld euro – wyliczał marszałek. - W ciągu tych 20 lat dokonaliśmy skoku cywilizacyjnego, w tym powiat wyszkowski i gmina Długosiodło. Udało się poprawić jakość naszego życia.
Marszałek Struzik apelował o ochronę samorządności: - Od 3 lat jesteśmy świadkami polityki, która prowadzi do recentralizacji, zwiększania władzy rządowej kosztem samorządu. Większość środków idzie na większe inwestycje i dla swoich. Zresztą prezes Kaczyński i premier Morawiecki nie ukrywają, że jak samorządy będą z nimi, to będą miały więcej pieniędzy. PSL ma odpowiedzialność za województwo od 20 lat i jesteśmy dumni z tych osiągnięć. Współpraca między samorządami na Mazowszu jest modelowa. Bo nigdy nie kierowaliśmy się sympatiami politycznymi. I jak słyszę, że teraz będą dawać tylko swoim, to mi się w głowie nie mieści. Szpitale, drogi są niepartyjne. Rozwój musi być równomierny, na zasadzie solidarności. Poprawa warunków życia od juniora do seniora - to nasz cel na najbliższe 5 – 10 lat.
W swoim programie PSL ma również m.in. walkę ze smogiem, poprawę gospodarki odpadami, starania o środki unijne, dobry dostęp do usług publicznych (edukacja, ochrona zdrowia, kultura).
Ostatnie lata w samorządzie powiatowym podsumował starosta Bogdan Pągowski: - Samorząd jest po to, żeby dynamicznie reagował na najważniejsze problemy – podkreślił. Przypomniał budowę Ośrodka Szkolno – Wychowawczego, przeniesienie domu dziecka, remont DPS w Brańszczyku i szkół średnich. Inwestycje są dla powiatu sporym wysiłkiem z uwagi na małą pulę środków własnych. - Mamy 300 km dróg powiatowych. Udało nam się dojść do porozumienia z gminami. Mamy szpital, któremu trzeba pomagać inwestycyjnie, bo ma tylko środki na bieżące funkcjonowanie – dodał.
Pierwszym starostą wyszkowskim był Stanisław Jastrzębski, od kilku kadencji wójt gminy Długosiodło. - Nasze dokonania w gminie bardziej dostrzegają ludzie, którzy przyjeżdżają do nas w odwiedziny, których tu kilka lat nie było - zauważył. - Mieszkańcy też je widzą, ale człowiek do dobrego bardzo szybko się przyzwyczaja. Bo któż pamięta, że w Grądach Szlacheckich nie było drogi asfaltowej? A dróg asfaltowych mamy ponad 100 km. Nie ma dziedziny, w której nie zrobiliśmy postępu.
Wójt mówił również m.in. o wodociągowaniu, kanalizowaniu, budowie stadionu i rozbudowie centrum kultury. Ale nawiązał też do trudnych sytuacji związanych z finansami. - Mamy ogromny problem z niżem demograficznym. Apelujemy od kilku lat, żeby subwencję na ucznia zmieniono na subwencję na oddziały. Po kilkoro uczniów w oddziałach. Ponad 10 mld zł samorządy dofinansowują oświatę, która jest konstytucyjnym zadaniem rządowym – podał przykład. - Nasza gmina wspiera szpital od 16 lat. Co kadencja zgłasza się policja, strażacy. Jak słyszę, że sytuacja finansowa państwa jest super, to czemu my mamy finansować zadania państwa z naszych biednych budżetów?
Stanisław Jastrzębski kandyduje z komitetu Nasza Gmina Długosiodło. - Świadomie nie kandydujemy z komitetów partyjnych na samych dołach. Uznajemy, że żadna wieś, droga nie ma szyldu partyjnego. Jesteśmy na tej linii frontu, gdzie zderzamy się z podstawowymi potrzebami mieszkańców – wyjaśnił.
W spotkaniu wzięli udział również kandydaci do sejmiku mazowieckiego, m.in. reprezentująca powiat wyszkowski Cecylia Domżała, kandydaci na radnych powiatowych i gminnych, a nawet Bartłomiej Bodio ubiegający się o stanowisko prezydenta Ostrołęki.
Majster plus 2020
Komentuj, logując się przez Facebooka, Google+, Twittera, Disqus LUB pisz jako gość
BRAŃSZCZYK: Radosne 100 plus (foto)

BRAŃSZCZYK: Radosne 100 plus (foto)

Sto pierwsze urodziny Józefy Jechny, mieszkanki Nowej Wsi w gminie Brańszczyk, stały się asumptem do zasięgnięcia wiedzy o tzw. matuzalemowych latach i średniej długości życia w Polsce i na całym świecie. Ale przede wszystkim do poinformowania, że we wtorek 6 lutego 2018 roku Szacowną Jubilatkę odwiedzili w jej rodzinnym domu, by złożyć życzenia, wójt Mieczysław Pękul, kierownik USC Teresa Kasprowicz, przewodniczący rady gminy Sławomir Gałązka, radny wojewódzki Marian Krupiński oraz proboszcz parafii Białebłoto ks. Tomasz Tymiński.
zobacz więcej
ZABRODZIE: Debatowali o bezpieczeństwie (foto)

ZABRODZIE: Debatowali o bezpieczeństwie (foto)

Niezbyt dużym zainteresowaniem (nie zawiedli sołtysi) cieszyła się debata policyjna dotycząca bezpieczeństwa, która odbyła się 
29 marca w sali konferencyjnej Urzędu Gminy w Zabrodziu. Podsumowanie wyników działań policji z ostatnich dziesięciu miesięcy przedstawił komendant powiatowy policji insp. Michał Toporkiewicz (na fot.) . Przypomniał też wnioski przedstawione na poprzedniej debacie i omówił ich realizację. 
zobacz więcej
BRAŃSZCZYK: Wakacyjna Akademia Bibliomaniaka (foto)

BRAŃSZCZYK: Wakacyjna Akademia Bibliomaniaka (foto)

Gminna Biblioteka Publiczna przygotowała dla uczniów szkół podstawowych dwutygodniowe zajęcia pod hasłem „Wakacyjna Akademia Bibliomaniaka”. Z oferty Biblioteki Głównej i Filii Bibliotecznych skorzystało 70 dzieci. 
zobacz więcej
SOMIANKA: Ferie z GOK (foto)

SOMIANKA: Ferie z GOK (foto)

Pierwszy tydzień ferii, zorganizowanych przez GOK w Somiance, można zaliczyć do bardzo udanych. Minął bardzo szybko, bo był pełen atrakcji i fantastycznych zajęć. Na poszczególne formy spędzenia czasu podczas ferii można się było zapisywać od 17 stycznia.
zobacz więcej
Zitcom
Mrówka - styczeń - luty 2020