DŁUGOSIODŁO: Dożynki w strugach deszczu (foto)

Powiat

DŁUGOSIODŁO: Dożynki w strugach deszczu (foto)

21.08.2017
autor: Sylwia Bardyszewska, fot. Sylwia Bardyszewska, GCIKSiR w Długosiodle
Dożynki należą już do wieloletniej tradycji polskiej wsi, także powiatu wyszkowskiego. Tegoroczny sezon dożynkowy otworzyła 20 sierpnia uroczystość powiatowo – gminna, tym razem zorganizowana w Długosiodle. Przejdzie do historii nie tylko z powodu atrakcji, ale… fatalnej, deszczowej pogody. Zarówno rolnicy, jak i organizatorzy przyznawali, że takiej aury podczas uroczystości dożynkowych nie pamiętają.
Uczestnicy dożynek często zabierają z domów parasole, ale aby chronić się przed słońcem. Tym razem pogoda od rana nie nastrajała optymistycznie, a prognozy nie pozostawiały złudzeń – padać nie przestanie. Organizatorzy nie poddali się jednak i planów nie zmienili. Uroczystość rozpoczęła więc Msza św. w kościele św. Rocha – odpustowa, ku czci patrona parafii. Po niej korowód dożynkowy, prowadzony przez Młodzieżową Orkiestrę Dętą OSP w Wyszkowie, w strugach deszczu przeszedł na plac targowy. Delegacje niosły ciężkie, imponujące wieńce dożynkowe, jak się da chroniąc je przed deszczem: płaszczami, foliami, a nawet parasolkami.
Drugą część uroczystości rozpoczął tradycyjny dożynkowy obrzęd. Starostowie dożynek Urszula i Krzysztof Fabisiakowie z Chrzczanki Folwark przekazali przedstawicielom gmin i powiatu dożynkowy bochen: - Oto trud naszej ziemi z tegorocznego zboża, dzielcie nim sprawiedliwie.
- Przyrzekamy i obiecujemy dzielić go sprawiedliwie, aby nikomu go nie zabrakło – w imieniu wszystkich samorządowców deklarował starosta powiatu Bogdan Pągowski. Postarali się, by dożynkowego chleba nie zabrakło dla żadnego z uczestników uroczystości.
Gości na terenie gminy Długosiodło przywitał gospodarz wójt Stanisław Jastrzębski, szczególne podziękowania za przybycie kierując do rolników: – Chleb jest darem pracy rąk ludzkich. Dziś praca na roli z pewnością jest łatwiejsza niż za naszych dziadów, ale nadal wymaga poświęcenia i trudu. Żeby były owoce, potrzeba nie tylko pracy rolników, ale też pomocy ze strony różnych instytucji.
Do życzeń przyłączył się starosta Pągowski: - Pomimo różnych przeciwności, plony udało się zebrać, żniwa dobiegły końca. Dziękuję za ten trud.
Życzenia popłynęły również ze strony radnej sejmiku mazowieckiego Cecylii Domżały i europosła Jarosława Kalinowskiego. – W powiecie wyszkowskim nie brakuje mądrych siewców. To widać w każdej naszej gminie – chwalił. Przypomniał negocjacje w sprawie rolnictwa, 15 lat temu przed wstąpieniem Polski do Unii Europejskiej i mówił o obawach dotyczącej obecnej sytuacji: - Wiążą się z polityką polskiego rządu, który prowadzi Polskę na manowce. Obawiam się, że jako pierwsi zapłacą za to rolnicy. Niech ciężka praca przynosi wam satysfakcję, również tym, którzy się z moimi słowami nie zgadzają. Chociaż raz bądźmy mądrzy przed szkodą.
 
Wyróżnienia
Dożynki są okazją do wręczenia nagród i wyróżnień. Wyrazem gratulacji za wyniki produkcyjne w gospodarstwach oraz wdzięczności za postawę społeczną i zaangażowanie, a przez to podniesienie poziomu gospodarstw rolnych były odznaczenia „Zasłużony dla Rolnictwa”. Otrzymali je:
  • Gmina Brańszczyk: Wiesław Jachna, Danuta Szymańska
  • Gmina Długosiodło: Anna Bloch, Anna Puścian, Renata Żebrowska, Andrzej Żebrowski
  • Gmina Somianka: Adam Ciach
  • Gmina Wyszków: Jarosław Liwski, Jan Rzemek
  • Gmina Zabrodzie: Sylwester Jędrasik, Janusz Jędrasik, Andrzej Michalik
Ponieważ to dożynki nie tylko powiatowe, ale i gminne, wyróżnienia dla swoich rolników za całoroczny wysiłek i poświęcenie włożone w tegoroczne zbiory przygotowała gmina Długosiodło. Zasłużyli na nie: Barbara i Tomasz Karamuzowie, Marianna i Mieczysław Sówkowie, Elżbieta i Jacek Osowieccy, Dorota i Bogdan Mostowscy, Agata i Wiesław Mostowscy, Ewa i Jan Szyszkowscy, Lucyna i Sławomir Łojkowie, Urszula i Krzysztof Fabisiakowie, Ewa i Krzysztof Kuleszowie, Ewa i Andrzej Paziowie, Krystyna i Sławomir Baranowscy, Krystyna i Antoni Kuleszowie, Renata i Andrzej Żebrowscy, Anna i Marek Blochowie, Eugeniusz Wieczorek, Marianna i Tadeusz Jaworscy, Hałyna i Andrzej Orłowscy, Bożena i Krzysztof Kaliszowie, Cecylia i Andrzej Długołęccy, Danuta i Dariusz Korzybowie, Danuta i Tomasz Kępkowie, Anna i Sylwester Gołębiewscy, Hanna i Józef Melionowie, Iwona i Adam Gąsiewscy, Beata i Jacek Kandybowiczowie, Maria i Zygmunt Szulkowscy, Halina i Antoni Kosińscy, Jolanta i Wacław Zielińscy, Urszula i Tomasz Turowscy, Marzena i Andrzej Jagiełłowie, Alicja Kryszpin i jej syn Robert.
Na nagrody zasłużyły też imponujące wieńce dożynkowe. Starosta nagrodził delegacje dożynkowe wszystkich gmin, a wójt – twórców wszystkich wieńców gminy Długosiodło, a przygotowano ich aż 16 (!): grupa samopomocowa „Supermama”, stowarzyszenia: „Nasza Struga”, „Grądy Szlacheckie Moja Wieś”, kluby seniora: „Jutrzenka” z Jaszczułt, „Akademia Aktywnych Seniorów” z Bloch, „Bosewskie Starszaki”, „Strażnicy Tradycji” z Chrzczanki Włościańskiej, „Złota jesień”, „Niezapominajki” z Długosiodła i „Zosieńka” z Sieczych oraz sołectwa: Kalinowo, Wólka Grochowa, Dębienica, Budy Przetycz, Zalas i Znamiączki.
40 rolników z powiatów: wyszkowskiego, ostrołęckiego, pułtuskiego, węgrowskiego, makowskiego, ostrowskiego, wołomińskiego, łomżyńskiego, ciechanowskiego, mińskiego i nowodworskiego wyróżniła firma „Mleks”. Wśród nagrodzonych znalazł się Wojciech Mościcki z gminy Zabrodzie.
Nagrody wśród uczestników konkursu rozlosował KRUS.
Deszcz nie zniechęcił do odwiedzania stoisk gastronomicznych z przepysznymi potrawami „jak kiedyś babcie gotowały”. Wystawiły się gminy Rząśnik i Zabrodzie, grupa samopomocowa „Supermama”, grupa Nasza Struga, klub motocyklowy, sołectwa Augustowo i Łączka, Klub Seniora „Jutrzenka” Jaszczułty i Koło Gospodyń Wiejskich w Sieczychach, firma „Mleks”.
 
Muzycznie
Na ludową nutę zagrał, zaśpiewał i zatańczył warszawski zespół „Gaik”. Wielką niespodziankę artyści sprawili, zapraszając publiczność na scenę do wspólnego poloneza. Na szczęście o śpiewanie ze sceny operetkowych arii nie poprosili artyści Europejskiej Fundacji Promocji Sztuki Wokalnej. Choć wiele osób, kryjąc się pod parasolami z pewnością chętnie nuciło znane melodie. Tę część artystyczną zakończyła kapela „Puszcza Biała”.
Po niej przed sceną tłumnie stawiła młodzież, dla której zagrały zespoły „Gesek”, „Baflo” „Camasutra”.
Nina Wiśniewska - kwiecień 2023
Komentuj, logując się przez Facebooka, Google+, Twittera, Disqus LUB pisz jako gość