BRAŃSZCZYK: Ze „Spławikiem” o rybach i ptakach związanych z wodą (foto)

Powiat

BRAŃSZCZYK: Ze „Spławikiem” o rybach i ptakach związanych z wodą (foto)

26.03.2017
autor: Gminny Dom Kultury w Brańszczyku
Tematem ostatniego spotkania Szkółki Wędkarskiej „Spławik” w Gminnym Domu Kultury było rozpoznawanie gatunków ryb w podziale na słodkowodne i morskie.
Temat omówili: Wiesław Piasecki, prezes PZW Koło 88 Wyszków i kierownik szkółki Ryszard Kowalczyk oraz Andrzej Mikołajewski. Uczestnicy zapoznali się z gatunkami najbardziej charakterystycznymi, czyli najłatwiejszymi do rozpoznania, takimi jak: szczupak, sum, węgorz, okoń, sandacz. Bardzo ciekawie prezes Piasecki opowiadał o środowisku życia węgorza, który nie rozmnaża się w wodach polskich, a jednak został objęty okresem ochronnym. Okazało się, że jest rybą dwuśrodowiskową (zstępującą – katadromiczną), czyli jego środowiskiem życia są wody słodkie, a na tarło wyrusza na wędrówkę do Morza Sargassowego (gdzie Bermudy). Na głębokości kilku tysięcy metrów odbywa tarło i najprawdopodobniej ginie, zaś młode wraz z prądem morskim Golfsztromem wędrują do wybrzeży Europy, gdzie wpływają do rzek, najwięcej we Francji.  
Co do ptaków żyjących nad wodą, omówiono następujące: orzeł bielik, błotniak stawowy, perkoz dwuczuby, kormoran czarny, mewa śmieszka i rybitwa, które naprawdę można na terenie gminy spotkać. 
Na zakończenie kierownik szkółki przeprowadził test z wiedzy o środowisku wędkarskim.
Office Expert
Komentuj, logując się przez Facebooka, Google+, Twittera, Disqus LUB pisz jako gość
Odwiedź naszą stronę www Odwiedź nas na facebooku