BRAŃSZCZYK: Ze „Spławikiem” o rybach i ptakach związanych z wodą (foto)

Powiat

BRAŃSZCZYK: Ze „Spławikiem” o rybach i ptakach związanych z wodą (foto)

26.03.2017
autor: Gminny Dom Kultury w Brańszczyku
Tematem ostatniego spotkania Szkółki Wędkarskiej „Spławik” w Gminnym Domu Kultury było rozpoznawanie gatunków ryb w podziale na słodkowodne i morskie.
Temat omówili: Wiesław Piasecki, prezes PZW Koło 88 Wyszków i kierownik szkółki Ryszard Kowalczyk oraz Andrzej Mikołajewski. Uczestnicy zapoznali się z gatunkami najbardziej charakterystycznymi, czyli najłatwiejszymi do rozpoznania, takimi jak: szczupak, sum, węgorz, okoń, sandacz. Bardzo ciekawie prezes Piasecki opowiadał o środowisku życia węgorza, który nie rozmnaża się w wodach polskich, a jednak został objęty okresem ochronnym. Okazało się, że jest rybą dwuśrodowiskową (zstępującą – katadromiczną), czyli jego środowiskiem życia są wody słodkie, a na tarło wyrusza na wędrówkę do Morza Sargassowego (gdzie Bermudy). Na głębokości kilku tysięcy metrów odbywa tarło i najprawdopodobniej ginie, zaś młode wraz z prądem morskim Golfsztromem wędrują do wybrzeży Europy, gdzie wpływają do rzek, najwięcej we Francji.  
Co do ptaków żyjących nad wodą, omówiono następujące: orzeł bielik, błotniak stawowy, perkoz dwuczuby, kormoran czarny, mewa śmieszka i rybitwa, które naprawdę można na terenie gminy spotkać. 
Na zakończenie kierownik szkółki przeprowadził test z wiedzy o środowisku wędkarskim.
Office Expert
Komentuj, logując się przez Facebooka, Google+, Twittera, Disqus LUB pisz jako gość
BRAŃSZCZYK: Spływ kajakowy ze szkółką wędkarską "Spławik" (foto)

BRAŃSZCZYK: Spływ kajakowy ze szkółką wędkarską "Spławik" (foto)

Do harmonogramu Gminnego Domu Kultury z Brańszczyka już na stałe wpisały się spływy kajakowe, które organizowane są dzięki dogodnemu położeniu gminy nad rzeką Bug.
zobacz więcej
SOMIANKA: To jest wyzwanie (foto)

SOMIANKA: To jest wyzwanie (foto)

Gminny Przegląd Kolęd i Pastorałek, już osiemnasty, tradycyjnie odbył się w  szkole w Jackowie Górnym, w niedzielę 15 stycznia. - Wrażenie zrobiło na mnie to, że i dzieciom, i pedagogom chce się coś robić – zauważył jeden z jurorów. W finale powiatowym konkursu, 26 stycznia w Wyszkowie, gminę będą reprezentować uczniowie z Jackowa Górnego, Krąg i Woli Mystkowskiej. 
zobacz więcej
BRAŃSZCZYK: Błogosławiony wiek i piękny dar od Boga (foto)

BRAŃSZCZYK: Błogosławiony wiek i piękny dar od Boga (foto)

Władysław Schittler, mieszkaniec Domu Emeryta im. św. Alojzego Orione w Brańszczyku 17 października 2016 r. świętował 100. urodziny. – Dziękujemy za sto lat życia. Seniorzy, jesteście pięknym darem od Boga – mówił ks. Łukasz Mikołajczyk, dyrektor Domu Emeryta. – Pan jest błogosławiony, cieszę się, że mogę być tego świadkiem, mogę myśleć o swoim życiu, moich bliskich z perspektywy kogoś takiego.
zobacz więcej
DŁUGOSIODŁO: 40 lat minęło...

DŁUGOSIODŁO: 40 lat minęło...

W 1978 r. Kuratorium Oświaty i Wychowania w Ostrołęce powołało w Długosiodle Zasadniczą Szkołę Rolniczą. W tym samym roku utworzono również Średnie Studium Zawodowe dla dorosłych na podbudowie programowej szkoły podstawowej kształcące w zawodzie rolnika. Organem prowadzącym był wtedy Urząd Wojewódzki Wydział Rolnictwa, Leśnictwa i Skupu w Ostrołęce. Teraz placówkę – pod nazwą Zespół Szkół – prowadzi Starostwo Powiatowe w Wyszkowie.
zobacz więcej

Najczęściej komentowane

Odwiedź naszą stronę www Odwiedź nas na facebooku