BRAŃSZCZYK: Zarzuty będą sprawdzone

Powiat

BRAŃSZCZYK: Zarzuty będą sprawdzone

14.09.2016
autor: Ewa Elward
Mieszkanki Trzcianki, w mejlu do redakcji podpisanym „żony i matki”, apelują o pomoc i interwencję w sprawie, wobec której czują się bezsilne. Zarzucają sołtys, że nielegalnie i o każdej porze dnia i nocy sprzedaje alkohol w swoim sklepie. Pani sołtys stanowczo zaprzecza oskarżeniom. Gminna Komisja Rozwiązywania Problemów Alkoholowych zapowiada kontrolę w sklepie, chociaż do tej pory nie zgłaszano żadnych nieprawidłowości. – Trzeba mieć dowody, pomówić jest łatwo – podkreśla członek komisji.
"Zwracamy się w imieniu matek i żon do wyszkowskich mediów, ponieważ nie wiemy już co robić" – czytamy w mejlu. Autorki oskarżają sołtys o sprzedaż alkoholu bez koncesji, na kredyt i poza godzinami otwarcia sklepu, także w nocy. Oceniają, że „demoralizuje najmłodszych mieszkańców, dorabia się na nieszczęściu ludzkim”, a „jako sołtys powinna dawać wzór i dbać o morale mieszkańców”. Czynią ją odpowiedzialną za pijaństwo mężczyzn, dodając; „często z tego powodu są awantury domowe, zaniedbywanie własnych dzieci, gospodarstw i obowiązków. (...) Zaczął się rok szkolny, nasze dzieci poszły do szkoły, są różne wydatki związane z ich edukacją, a nasi najbliżsi przepuszczają pieniądze”. Autorki są zbulwersowane samym procederem, który łamie prawo, ale przede wszystkim wskazują na jego zgubny wpływ na życie rodzin i małżeństw, demoralizację swoich mężów i synów, którzy wobec łatwego dostępu do alkoholu wpadają w uzależnienie. 
Sołtys Elżbieta Kulesza jest rozgoryczona (treścią listu, a także jego publikacją w jednym z lokalnych internetowych mediów bez sprawdzenia prawdziwości napisanych słów i bez kontaktowania się z osobą oskarżaną) i nie ukrywa, że podjęła zdecydowane kroki prawne. Stanowczo zaprzecza treści listu. Twierdzi, że funkcja sołtysa wymaga społecznego zaufania, na które ona sobie zasłużyła. List nazywa paszkwilem, jego publikację – świństwem. Okupiła to ogromnym stresem. – Nie ma to nic wspólnego ze mną. Nie będę się odnosić do kłamstw i oszczerstw – mówi krótko. – Sprawa jest zakończona. Niech to się definitywnie skończy.
Sprawy nie chce komentować też wójt Mieczysław Pękul („Wójt, wie o sprawie, ale umywa ręce, udaje, że wszystko jest w porządku”), wskazując na brak dowodów i charakter oskarżeń. Listu nie czytał i nie zamierza czytać. – To anonim, nie chcę do tego się odnosić – mówi.
 
Gmina przeprowadzi kontrolę
List narusza zapisy ustawy o ochronie dóbr osobistych, jednak musiał wywołać reakcję odpowiedzialnych za profilaktykę antyalkoholową. Gminna Komisja Rozwiązywania Problemów Alkoholowych zamierza przeprowadzić kontrolę w sklepie. Jednym z jej zadań jest właśnie badanie zgodności handlu z wydaną koncesją. Ewentualne nieprawidłowości dotyczące handlu alkoholem można zgłaszać do komisji, ale dotąd nikt z tego nie skorzystał. – Nie było żadnych zgłoszeń i skarg. Ostatnie kontrole nic złego nie wykazały – twierdzi członek komisji Sławomir Gałązka. – Trzeba mieć dowody, pomówić jest łatwo. 
Mocniejsze alkohole kiedyś były sprzedawane na stacji paliw, teraz pozwolenie otrzymał inny sklep w Trzciance. Radny zapowiada w nim kontrolę, choć jednocześnie zauważa, że tego typu przypadki niezwykle trudno udowodnić. W jego ocenie Elżbieta Kulesza jest dobrym sołtysem. Zaprzecza, by komisja, której jest członkiem, otrzymała informacje o zatruciach alkoholem niewiadomego pochodzenia w Trzciance. Potwierdza to kierownik GOPS i członkini komisji Elżbieta Kobylińska, która zwraca uwagę na szerszy kontekst alkoholizmu, który jest problemem znacznie bardziej złożonym i dotyczy całej gminy. – Trzcianka jest dużą miejscowością, problemów jest zapewne więcej niż w mniejszej miejscowości, ale nie stwierdziłabym, że problem uzależnienia jest większy niż gdzie indziej – mówi. 
Więcej na ten temat w najnowszym wydaniu Nowego Wyszkowiaka, już w sklepach i kioskach.
Office Expert
Komentuj, logując się przez Facebooka, Google+, Twittera, Disqus LUB pisz jako gość
Odwiedź naszą stronę www Pobierz najnowszą gazetkę promocyjną Odwiedź nas na facebooku
Odwiedź naszą stronę www Pobierz najnowszą gazetkę promocyjną Odwiedź nas na facebooku
Odwiedź naszą stronę www Pobierz najnowszą gazetkę promocyjną Odwiedź nas na facebooku

Sonda

Kto, Twoim zdaniem, wygrał debatę kandydatów na burmistrza?
(Materiały z debaty na naszej stronie www i naszym kanale YT)
22.25% (196 głosów)
28.94% (255 głosów)
7.04% (62 głosów)
7.38% (65 głosów)
34.39% (303 głosów)
manhattan