Powiat

1 / 3

BRAŃSZCZYK: Wzięli udział w festiwalu teatralnym

03.11.2017
autor: Monika Andrzejewska
Grupa miłośników zajęć teatralnych w Szkole Podstawowej w Porębie 23 października doczekała się premiery spektaklu „Nasze Miasto” Thorntona Wildera. Tym samym przystąpiliśmy po raz pierwszy i wzięliśmy udział w V edycji Festiwalu Teatrów Młodzieżowych na Mazowszu – „American Dream” organizowanego przez Samorząd Województwa Mazowieckiego i Teatr Polski im. Arnolda Szyfmana w Warszawie.  W tym roku festiwal poświęcono twórczości autorów amerykańskich. 
Spośród kilku tytułów narzuconych przez komisję, postanowiliśmy wystawić sztukę „Nasze Miasto”. Rodzaj sztuki – dramat, akcja rozgrywa się na początku XX w. w małym miasteczku Grover’s Corners. Myślę, że sztuka, choć napisana w 1938 r., porusza wartości ponadczasowe. Schematy życiowe, swego rodzaju przyjęte normy, którym powinniśmy się podporządkować, miłość i jej dylematy oraz śmierć, ukazują tematy, z którymi spotykamy się na co dzień. Przez cały czas na scenie jest obecny reżyser spektaklu, którego gra Paulina Pakieła. Jako widzowie, jesteśmy świadkami przedstawienia w konwencji otwartej próby, gdzie w każdej chwili reżyser może nas wprowadzić w daną sytuację lub po prostu przerwać akcję. Finał sztuki zmusza do refleksji i choć jest to smutne zakończenie z powodu śmierci głównej bohaterki Emilki, w którą wcieliła się Angelika Zalewska, w zamyśle reżyserskim powinniśmy bardziej skupić się na życiu „tu i teraz”, docenić to, co mamy,  przeżywać i smakować życie, które trwa, bo nie wiadomo, co przyniesie nam kolejny dzień. W przedstawieniu oprócz zdolności aktorskich naszej młodzieży, wykorzystujemy również teatr cieni, który ma uatrakcyjnić zwykły opis budowli, kamienic, infrastruktury miasta. Pod koniec spektaklu także jest odegrana scenka małych lalek cieniowych jako retrospekcja dnia 12. urodzin głównej bohaterki, która, stojąc fizycznie na scenie, może jeszcze raz oglądać siebie z przeszłości. 
W przedstawieniu „Nasze Miasto” zagrali również: Julia Olbryś jako dr Gibbs oraz p. Soames, Kinga Runo wcieliła się w postać pani Gibbs, Iga Bernatowicz – pani Webb, Kinga Pieńkos to Joe Crowell i Rebeka, Kamil Hartman – George, Alicja Sitek – policjant Warren, duch, Hubert Olbryś – Szymon Stimson i Sam Craig oraz Dominik Laskowski z Brańszczyka jako redaktor Webb. 
Wszystkim aktorom gratuluję i dziękuje za pracę nad spektaklem, życząc dalszych sukcesów. Czy zakwalifikujemy się do drugiego etapu konkursu? Tego nie wiem, okaże się na przełomie listopada, do tego czasu pozostaje nam cierpliwie czekać. Jednak bez względu na wynik jestem zdania, że wymienione osoby, które przejawiają chęć poświęcania swojego czasu na poznawanie pozaszkolnej literatury i wcielają się w role aktorów, uzewnętrzniając swoje emocje i dając je innym, już są zwycięzcami. 
Przy okazji chciałabym serdecznie podziękować p. Bogusi Sutkowskiej z Klubu Seniora w Brańszczyku za pomoc przy projektowaniu papierowych budynków w teatrze cieni oraz p. Hannie Mróz z Poręby za mobilizację uczniów i wykonanie części wspomnianych małych papierowych budowli. 
W imieniu dyrektor GDK Maryli Puścian i własnym dziękuję również dyrektor szkoły w Porębie Agnieszce Pękul i zastępcy dyrektora Katarzynie Kielisiak za wsparcie i pomoc w realizacji przedsięwzięcia teatralnego, a zwłaszcza za udostępnianie pomieszczenia na kilkumiesięczne próby w szkole.
Monika Andrzejewska
 
Serdecznie gratuluję efektu nagrania z finałowego przedstawienia, które zostało wysłane na festiwal teatrów! 
Trzymamy kciuki z nadzieją na zakwalifikowanie się do 2 etapu!
 
Maryla Puścian Dyrektor GDK
Gminny Dom Kultury w Brańszczyku
tel 29 679 40 45
MajsterPlus728x240
Komentuj, logując się przez Facebooka, Google+, Twittera, Disqus LUB pisz jako gość

Najczęściej komentowane

Zitcom