BRAŃSZCZYK: Wybory sołtysów

Powiat

BRAŃSZCZYK: Wybory sołtysów

15.03.2019
autor: Elżbieta Borzymek
Radni na sesji 1 marca przyjęli nowe zasady wyboru sołtysów i przedłużyli do 5 lat, dostosowując do kadencji wójtów i rad gmin, kadencję sołtysów i rad sołeckich. Pierwsze zebranie zaplanowano na 28 marca, ostatnie – na 28 kwietnia. 
 
Temat na sesji przedstawił zastępca wójta Marek Zdziarstek. Uznał za najważniejszą zmianę sposobu wyboru sołtysa – kandydaci są znani na 7 dni przed zebraniem wyborczym (zgłoszenia – do sekretariatu urzędu gminy z listą popierających 5 stałych mieszkańców sołectw i ze zgodą kandydata). Gdyby w terminie nie udało się mieszkańcom sołectwa zgłosić kandydata, to prawo jego zgłoszenia przejmuje wójt.
Natomiast kandydaci do rady sołeckiej zgłaszani są bezpośrednio na zebraniu wiejskim.
Wszystkie głosowania są tajne.
Zaproponowane zmiany, jak wyjaśnił wicewójt, są odpowiedzią na wnioski ze środowiska sołtysów i mieszkańców, którzy chcieli wcześniej znać nazwiska kandydatów. Nowy tryb ma też zwiększyć frekwencję. 
W dyskusji pojawiły się głosy popierające zmiany (uporządkują przebieg zebrań, szczególnie w większych wsiach, są przyszłościowe), jak i krytyczne („to troszeczkę jest ograniczeniem demokracji”, „poprzedni system prosty i czytelny”).
 
 
Zebrania wyborcze sołtysów i rad sołeckich (na podst. zarządzenia wójta z 14 marca)
W nawiasie – termin zgłaszania do urzędu gminy kandydatów z listami poparcia, dalej –  data, godzina  i miejsce zebrania wyborczego
 
  • Nowe Budy (kandydaci do 19 marca) – czw. 28 marca godz. 18, szkoła
  • Tuchlin (do 21 marca) – pt. 29 marca godz. 18, świetlica
  • Białebłoto-Kurza (do 22 marca) – sob. 30 marca godz. 16, szkoła 
  • Białeboto-Stara Wieś (do 22 marca) – sob. 30 marca godz. 19, szkoła 
  • Udrzynek (do 22 marca) – pn. 1 kwietnia godz. 19, świetlica
  • Ojcowizna (do 25 marca) – wt. 2 kwietnia godz. 18, dom sołtysa
  • Stare Budy (do 26 marca) – śr. 3 kwietnia godz. 18, świetlica
  • Udrzyn (do 27 marca) – czw. 4 kwietnia godz. 19, remiza
  • Nowa Wieś (28 marca) – pt. 5 kwietnia godz. 19, szkoła
  • Dudowizna (do 29 marca) – sob. 6 kwietnia godz. 14, remiza w Porębie
  • Poręba-Kocęby (do 29 marca) – sob. 6 kwietnia godz. 17, remiza w Porębie
  • Dalekie-Tartak (do 29 marca) – niedz. 7 kwietnia godz. 15, świetlica
  • Turzyn (do 29 marca) – niedz. 7 kwietnia godz. 18, szkoła 
  • Knurowiec (do 29 marca) – pn. 8 kwietnia godz.18 świetlica 
  • Przyjmy (do 1 kwietnia) – wt. 9 kwietnia godz. 18, remiza 
  • Nowy Brańszczyk (do 2 kwietnia) – śr. 10 kwietnia godz. 17, u sołtysa N. Brańszczyk 22 
  • Brańszczyk (do 3 kwietnia) – czw. 11 kwietnia godz. 18, remiza 
  • Białebłoto-Kobyla (do 5 kwietnia) – sob. 13 kwietnia godz. 16, szkoła
  • Budykierz (do 5 kwietnia) – sob. 13 kwietnia godz. 19, świetlica
  • Poręba Średnia (do 18 kwietnia) – pt. 26 kwietnia godz. 18, remiza w Porębie
  • Niemiry (do 19 kwietnia) – niedz. 28 kwietnia godz. 14, remiza w Brańszczyku
  • Trzcianka (do 19 kwietnia) – niedz. 28 kwietnia godz. 17 – szkoła
Komentuj, logując się przez Facebooka, Google+, Twittera, Disqus LUB pisz jako gość
Odwiedź naszą stronę www Odwiedź nas na facebooku
Odwiedź naszą stronę www Odwiedź nas na facebooku
Odwiedź naszą stronę www Odwiedź nas na facebooku