BRAŃSZCZYK: Wracamy do siedmiu szkół podstawowych

Powiat

BRAŃSZCZYK: Wracamy do siedmiu szkół podstawowych

01.03.2017
autor: Elżbieta Borzymek
Rada gminy przyjęła uchwałę w sprawie projektu dostosowania sieci szkół podstawowych i gimnazjów do nowego ustroju szkolnego. – Nie robimy rewolucji, wracamy do tego, co było przed 1999 r. – do siedmiu szkół ośmioklasowych. Na żadne inne rozwiązanie nie ma czasu – mówi odpowiedzialny za gminną oświatę zastępca wójta Andrzej Łapiński. Klasy wygaszanych gimnazjów w Porębie i Brańszczyku zostaną włączone do tamtejszych szkół podstawowych.
Gmina przewiduje, że koszty zmian związanych z reformą będą wyższe niż subwencja oświatowa. – Próbowałem to policzyć, ale dopóki nie będę miał siatki godzin i arkusza organizacyjnego, nie jest to możliwe.  To jedna wielka niewiadoma. 
Szacuje się, że w klasach zmniejszy się znacznie liczba uczniów. Do tej pory średnia w gminie wynosiła 20 uczniów, przewiduje się, że średnio w klasie może być 10 uczniów. Obwody 8-klasowych szkół podstawowych:
PSP w Brańszczyku: Brańszcyzk, Nowy Brańszczyk, Przyjmy, Trzcianka nr 1-25, Stare Budy nr 45-60
PSP w Porębie: Dudowizna, Poreba-Kocęby, Poręba Sednia, Udrzyn, Udrzynek
PSP w Białymbocie: Białebłota: Kobyla, Kurza, Stara Wieś, Nowa Wieś, Dalekei-Tartak
PSP w Trzciance: Trzcianka nr 26-266, Ojcowizna
PSP w Nowych Biudach: Nowe Budy , Stare Budy nr 1-44, Tuchlin
PSP w Turzynie: Turzyn
PSP w Knurowcu: Knurowiec, Budykierz.
Fotobudka star - poziom
Komentuj, logując się przez Facebooka, Google+, Twittera, Disqus LUB pisz jako gość
RZĄŚNIK: To wspólne święto wszystkich mieszkańców naszej Ojczyzny (foto)

RZĄŚNIK: To wspólne święto wszystkich mieszkańców naszej Ojczyzny (foto)

11 listopada to data niezmiernie ważna dla każdego Polaka. To dzień odzyskania niepodległości. Po 123 latach rozbiorów, karania za mówienie po polsku, zsyłek na Sybir, germanizacji, walki brata z bratem, Polacy odzyskali swój dom, odzyskali orła białego, odzyskali biało-czerwoną flagę. To także okazja do uczczenia wszystkich, którzy przyczynili się do tego, że dziś żyjemy w niepodległej Polsce. 11 listopada to wspólne święto wszystkich mieszkańców naszej Ojczyzny. To dzień, w którym możemy, jako Polacy, jako mieszkańcy ziemi rząśnickiej, podziękować naszym Walecznym Bohaterom – tak rozpoczął swoje wystąpienie wójt Paweł Kołodziejski podczas uroczystości 11 listopada przy Grobie Nieznanego Żołnierza w Rząśniku.
zobacz więcej
ZABRODZIE: Studium ponownie do wglądu

ZABRODZIE: Studium ponownie do wglądu

Projekt studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego gminy Zabrodzie wraca do dyskusji. Ponownie została wyłożona do publicznego wglądu jego część.  Władze gminy przygotowują nowy projekt studium, w którym zmiany nie obejmują spornego obszaru. A jest nim teren przy trasie S8 objęty wnioskiem, który radni jako jedyny uwzględnili podczas październikowego głosowania nad projektem studium.
zobacz więcej
SOMIANKA – Wrocław - Praga

SOMIANKA – Wrocław - Praga

Gminny Ośrodek Kultury w Somiance zaprasza miłośników turystyki na wycieczkę Wrocław - Praga, która odbędzie się w dniach 6 - 9 października (czwartek - niedziela). Zapisy trwają, liczba miejsc ograniczona (40 osób). Koszt wyjazdu – 750 zł/osobę.
zobacz więcej
ZABRODZIE: Zdolne i zaangażowane (foto)

ZABRODZIE: Zdolne i zaangażowane (foto)

Etiuda, przygotowana za pomocą lalki teatralnej, była zwieńczeniem warsztatów teatralnych, które przez 5 dni, od 24 do 28 lipca odbywały się w Gminnym Ośrodku Kultury w Zabrodziu. W podróż do krainy teatru, bajek, aktorów i lalek zaprosił dzieci Paweł Kołodziejski, absolwent Studium Aktorskiego przy Teatrze im. Stefana Jaracza w Olsztynie, aktor Teatru Lalek „Igraszka”.
zobacz więcej
Mrówka grudzień2 2017
Mrówka grudzień2 2017
ITAMED