BRAŃSZCZYK: Wielki powrót „Balladyny” (foto)

Powiat

BRAŃSZCZYK: Wielki powrót „Balladyny” (foto)

08.09.2020
autor: Elżbieta Borzymek
Brańszczyk ochoczo włączył się do Narodowego Czytania, podczas którego cała Polska czytała w tym roku „Balladynę”. Dla niektórych mieszkańców była to okazja do wspomnień, bowiem właśnie to dzieło Juliusza Słowackiego wystawiane było przed laty przez miejscowe koło teatralne „Piątaki”.
 
Do wspólnego czytania i słuchania „Balladyny” Urząd Gminy i Gminna Biblioteka Publiczna zaprosili w niedzielę 6 września do skansenu. Kwestie Balladyny czytała Teresa Uchal, Kikora – Piotr Depta, Aliny – Anna Bauer, Wdowy – Sylwia Podolecka-Iwańska, Goplany – Kamilla Depta, Grabca – Wiesław Przybylski, Skierki – Hubert Ginko, Chochlika – Marta Gołębiewska.
Skąd pomysł na takie Narodowe Czytanie?
Dyrektor biblioteki Marta Gołębiewska opowiedziała, że pomysł narodził się podczas, jak na razie jedynego, wspólnego wyjazdu  do teatru: – Od słowa do słowa jeden z uczestników, Hubert Ginko, zaczął recytować „Balladynę”. Okazało się, że w szkole w Brańszczyku, wiele, wiele lat temu działało koło teatralne „Piątaki”, bo to było w piątej klasie. Działało kilka lat, do 1995r. „Balladynę” grali w 1992 r. Opiekunami były panie Renata Baure i Maria Kuś (reżyseria, scenografia, kostiumy). Darzę tę grupę wielkim sentymentem, bo to jest też mój rocznik.
Zostały nawet pokazane zdjęcia (z występu w DPS) z tamtej „Baladyny”, która wystawiana była nie tylko kilkakrotnie na scenach Brańszczyka, ale też w Ostrołęce. Poszukiwane jest nagranie VHS tego spektaklu.
Gotowość ponownego udziału w „Balladynie” wyraziło 100% ówczesnych aktorów, ale, niestety, nie wszyscy mogli się pojawić.
 
MajsterPlus728x240
Komentuj, logując się przez Facebooka, Google+, Twittera, Disqus LUB pisz jako gość
Zitcom