BRAŃSZCZYK: Urodziny biblioteki (foto)

Powiat

BRAŃSZCZYK: Urodziny biblioteki (foto)

22.08.2019
autor: Marta Gołębiewska, fot. Łukasz Obrębski
Gminna Biblioteka Publiczna w Brańszczyku obchodzi w tym roku 70. urodziny. Świętowanie trwa cały rok, ponieważ wszystkie imprezy organizowane przez Bibliotekę są częścią projektu „Urodziny Biblioteki”.
 
Historia Biblioteki na terenie Gminy Brańszczyk sięga 1949 roku, kiedy to utworzono Gromadzką Bibliotekę Publiczną. Kilkakrotnie zmieniała swoją siedzibę. Początkowo mieściła się w jednej z sal Szkoły Podstawowej, później w budynku prywatnym po drugiej stronie ulicy. Następnie Biblioteka zajęła budynek gminny, który mieścił się naprzeciwko Urzędu Gminy. W 1973 roku, już Gminna Biblioteka Publiczna w Brańszczyku, została przeniesiona do nowego budynku Ochotniczej Straży Pożarnej, w którym działa do dziś.
Pierwszym kierownikiem Biblioteki była Jadwiga Śliwowska, a później kolejno Danuta Przybylska, Hanna Sienicka, Janina Potęga, Teresa Archacka, Wanda Suwałkiewicz. Przez 42 lata kierownikiem Biblioteki była Bożena Głowacka – bibliotekarz z powołania, całym sercem wspierająca Bibliotekę i koleżanki bibliotekarki - również obecnie. Od marca 2018 roku dyrektorem jest Marta Gołębiewska.
Gminna Biblioteka Publiczna w Brańszczyku obchodzi w tym roku 70. urodziny. Świętowanie trwa cały rok, ponieważ wszystkie imprezy organizowane przez Bibliotekę są częścią projektu „Urodziny Biblioteki”. Dużo dzieje się nie tylko w Bibliotece Głównej, ale też w naszych czterech Filiach Bibliotecznych.
W trakcie „XVI Ogólnopolskiego Tygodnia Bibliotek” uczniowie szkół podstawowych uczestniczyli w 8 spotkaniach autorskich w szkołach Gminy Brańszczyk. Dzieci bardzo licznie i aktywnie brały też udział w zajęciach „Ferie Fanaberie” i „Wakacyjnej Akademii Bibliomaniaka”.
W sobotę 17 sierpnia na terenie Skansenu im. Marii Żywirskiej w Brańszczyku wyświetlono kolejny film w ramach projektu „Kino letnie dla wszystkich” realizowanego przez Stowarzyszenie BOCIAN KRiS oraz Stowarzyszenie Na Rzecz Osób Niepełnosprawnych i Niezaradnych Życiowo „Zawsze Razem”. Tym razem mieszkańcy Brańszczyka (i nie tylko) obejrzeli film pt. „Był sobie pies”. Wybór akurat tego filmu, który jest ekranizacją książki W. Bruce’a Camerona, nie był przypadkowy.
Seans poprzedziła niespodzianka przygotowana przez bibliotekarzy - tort z okazji 70. urodzin Biblioteki. Klub Seniora zaśpiewał Szanownej Jubilatce „Sto lat”. Minikonkurs z wiedzy o Bibliotece pokazał, że najmłodsi poznali jej niemal wszystkie tajemnice.
A to nie koniec atrakcji. Dzięki projektowi  Instytutu Książki „Mała książka – wielki człowiek” do najmłodszych już jesienią trafi 150 wyprawek czytelniczych. 8 września Biblioteka i Parafia Św. Jana Chrzciciela w Brańszczyku zapraszają na „Narodowe Czytanie”, które będzie miało miejsce na skwerze Jana Pawła II. W październiku Grupa Rekonstrukcji Historycznej „Bluszcz” będzie gościć z pokazem mody wojennej. Biblioteka wyszła też z inicjatywą zbiórki zdjęć archiwalnych Brańszczyka i okolic, fotografii wciąż przybywa. W przyszłym roku planujemy wystawę plenerową, przy której tworzeniu chcemy wykorzystać zebrane materiały.
Serdecznie dziękujemy organizatorom „Kina letniego dla wszystkich” za wspólne świętowanie.
Projekt „Urodziny Biblioteki” jest realizowany dzięki wsparciu finansowemu Wójta Gminy Brańszczyk, Nadleśnictwa Wyszków oraz Banku Spółdzielczego w Ostrowi Mazowieckiej.
MajsterPlus728x240
Komentuj, logując się przez Facebooka, Google+, Twittera, Disqus LUB pisz jako gość