BRAŃSZCZYK: Urny przezroczyste – większe zaufanie

Powiat

BRAŃSZCZYK: Urny przezroczyste – większe zaufanie

20.07.2016
autor: Ewa Elward
W gminie jak w całym kraju będą nowe urny wyborcze, przezroczyste. Zmiany dotyczące urn do Kodeksu wyborczego wprowadzono w ubiegłym roku. 
11 urn dla obwodowych komisji wyborczych w gminie dostarczy forma Vivenge z Siedlec za 6.017 zł brutto. W postępowaniu oferty złożyło aż 13 firm. Nowe urny mają być całkowicie przezroczyste, bez symboli narodowych. O wymianie urn poinformował wójt na czerwcowej sesji rady gminy.
– Były zarzuty o fałszowanie wyborów. Teraz urny będą przezroczyste, dzięki temu będzie większe zaufanie – skomentował.
Zgodnie z prawem, urny takie będą wykorzystywane w wyborach, referendach ogólnokrajowych i lokalnych. Zapisano to w nowelizacji Kodeksu wyborczego w 2015 r. Z uwagi na wysokie koszty i konieczność przeprowadzenia przetargów przepis ten wchodzi w życie dopiero w tym roku. Wzory urn mieli pozytywnie skonsultować specjaliści. Obowiązek zapewnienia nowych urn spoczywa na gminach. 
Urny mają być powszechnie używane we wszystkich lokalach wyborczych w kraju, za granicą i na polskich statkach morskich. Kartę wrzucać się będzie do urny w kopercie. Koperty mają zapewnić władze samorządowe.  Zmiany w Kodeksie wyborczym zostały zainicjowane po kontrowersjach związanych z wyborami samorządowymi w 2014 r.
MajsterPlus728x240
Komentuj, logując się przez Facebooka, Google+, Twittera, Disqus LUB pisz jako gość

Najczęściej komentowane