BRAŃSZCZYK: Upowszechniamy historię Białegobłota (foto)

Powiat

BRAŃSZCZYK: Upowszechniamy historię Białegobłota (foto)

22.11.2017
autor: Anna Gałązka
Stowarzyszenie Inicjatywa Białebłoto we współpracy z PSP im. Papieża Jana Pawła II w Białymbłocie zorganizowało spotkanie z Jackiem Żukowskim, pracownikiem naukowym UW, etnografem, etnologiem, pasjonatem kultury ludowej oraz Piotrem Karsznią, rysownikiem, twórcą murali, autorem książek, znawcą historii militarnej, regionalistą. Była to interesująca lekcja historii dla każdego, i młodego, i dorosłego słuchacza, opowiedziana przez pana Jacka i namalowana przez pana Piotra. 
Dzieje naszej miejscowości, ukazane pod względem historycznym, przyrodniczym, społecznym na tle regionu Kurpie – Puszcza Biała, do którego należymy, pokazały, jak ta nasza mała ojczyzna bardzo się zmieniała. Nasi goście zachęcali do poznawania historii własnych rodzin, miejsc, w których mieszkamy. Mając obok siebie seniorów – prababcie, pradziadków, babcie, dziadków – rozmawiajmy z nimi, korzystajmy z ich wiedzy, prośmy o ciekawe historie. Oni są prawdziwą skarbnicą wiedzy o czasach, które możemy poznawać z książek, rodzinnych albumów, filmów. 
Podczas spotkania, 26 października, obserwowaliśmy, jak słowa wypowiadane przez Jacka Żukowskiego stawały się inspiracją do tworzenia obrazu przez Piotra Karsznię. Powstała piękna praca przedstawiająca zagrodę wiejską w Puszczy Białej. Uczniowie na pamiątkę otrzymali kartki z pracami rysownika i cierpliwie czekali na jego autograf.
Na skwerze przy obelisku posadowiliśmy jedną z trzech planowanych tablic, na których popularyzujemy historię miejscowości.
Stowarzyszenie Inicjatywa Białebłota realizuje projekt „Działaj Lokalnie X”, dofinansowany ze środków Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności, Akademię Rozwoju Filantropii w Polsce i LGD „Równiny Wołomińskiej”.
WTBS - wynajem garażu
Komentuj, logując się przez Facebooka, Google+, Twittera, Disqus LUB pisz jako gość
Odwiedź naszą stronę www Odwiedź nas na facebooku
Mrówka - styczeń - luty 2020
Mrówka - styczeń - luty 2020