BRAŃSZCZYK: Upowszechniamy historię Białegobłota (foto)

Powiat

BRAŃSZCZYK: Upowszechniamy historię Białegobłota (foto)

22.11.2017
autor: Anna Gałązka
Stowarzyszenie Inicjatywa Białebłoto we współpracy z PSP im. Papieża Jana Pawła II w Białymbłocie zorganizowało spotkanie z Jackiem Żukowskim, pracownikiem naukowym UW, etnografem, etnologiem, pasjonatem kultury ludowej oraz Piotrem Karsznią, rysownikiem, twórcą murali, autorem książek, znawcą historii militarnej, regionalistą. Była to interesująca lekcja historii dla każdego, i młodego, i dorosłego słuchacza, opowiedziana przez pana Jacka i namalowana przez pana Piotra. 
Dzieje naszej miejscowości, ukazane pod względem historycznym, przyrodniczym, społecznym na tle regionu Kurpie – Puszcza Biała, do którego należymy, pokazały, jak ta nasza mała ojczyzna bardzo się zmieniała. Nasi goście zachęcali do poznawania historii własnych rodzin, miejsc, w których mieszkamy. Mając obok siebie seniorów – prababcie, pradziadków, babcie, dziadków – rozmawiajmy z nimi, korzystajmy z ich wiedzy, prośmy o ciekawe historie. Oni są prawdziwą skarbnicą wiedzy o czasach, które możemy poznawać z książek, rodzinnych albumów, filmów. 
Podczas spotkania, 26 października, obserwowaliśmy, jak słowa wypowiadane przez Jacka Żukowskiego stawały się inspiracją do tworzenia obrazu przez Piotra Karsznię. Powstała piękna praca przedstawiająca zagrodę wiejską w Puszczy Białej. Uczniowie na pamiątkę otrzymali kartki z pracami rysownika i cierpliwie czekali na jego autograf.
Na skwerze przy obelisku posadowiliśmy jedną z trzech planowanych tablic, na których popularyzujemy historię miejscowości.
Stowarzyszenie Inicjatywa Białebłota realizuje projekt „Działaj Lokalnie X”, dofinansowany ze środków Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności, Akademię Rozwoju Filantropii w Polsce i LGD „Równiny Wołomińskiej”.
Office Expert
Komentuj, logując się przez Facebooka, Google+, Twittera, Disqus LUB pisz jako gość
BRAŃSZCZYK: Tutaj wszystko się zaczęło

BRAŃSZCZYK: Tutaj wszystko się zaczęło

W Brańszczyku w niedzielę 13 sierpnia odbędą się obchody 100-lecia nominacji sędziego Stanisława Srzednickiego herbu Pomian, urodzonego 8 maja 1840 r. w Brańszczyku, na stanowisko Pierwszego Prezesa Sądu Najwyższego w Warszawie. Nominację otrzymał 27 sierpnia 1917 r. Stanowisko to piastował do 1922 r. W uroczystości weźmie udział praprawnuczką sędziego Agnieszka Battelli (poetka, pieśniarka, artystka kabaretowa).
zobacz więcej
RZĄŚNIK: Jesień malowana słowem i pędzlem

RZĄŚNIK: Jesień malowana słowem i pędzlem

„Zobacz, ile jesieni! Pełno  jak w cebrze wina!” – można było powtórzyć za Julianem Tuwimem, uczestnicząc w podsumowaniu konkursu w PSP w Porządziu. 28 października społeczność szkolna wysłuchała recytacji pięknych wierszy o tematyce jesiennej. Mimo że za oknem szarugi, w sali szkolnej choć na chwilę zapanowała złota polska jesień.
zobacz więcej
BRAŃSZCZYK: Trzeciomajowy koncert (foto)

BRAŃSZCZYK: Trzeciomajowy koncert (foto)

Piękny koncert „Niepodległej ballady i pieśni” w 227. rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja dali w Brańszczyku Arleta Lemańska i Wojciech Bardowski. Jako support wystąpili Monika Andrzejewska i akompaniujący jej Kamil Pałubiński, zwycięzcy II Powiatowego Przeglądu Pieśni Legionowej, którzy w dniach 12-13 maja będą reprezentować powiat podczas Ogólnopolskiego Przeglądu Pieśni Legionowej w Zielonce. 
zobacz więcej
RZĄŚNIK: Świetlica, która ma integrować (foto)

RZĄŚNIK: Świetlica, która ma integrować (foto)

Piknikiem rodzinnym „Wesołe Lato” zainaugurowała w niedzielę 31 lipca swoje istnienie świetlica wiejska w Wielątkach Nowych. Zaadaptowane  w budynku byłej szkoły pomieszczenia i odnowione przez gminę poświęcił ks. proboszcz Tadeusz Suchta. – Mieszkańcom tej świetlicy gratuluję – zwrócił się do obecnych. – Taka świetlica potrzebna jest w każdej wsi. – Myślę, że ta świetlica powinna wszystkich zjednoczyć, połączyć – dodał wójt Paweł Kołodziejski. 
zobacz więcej
Odwiedź naszą stronę www Pobierz najnowszą gazetkę promocyjną Odwiedź nas na facebooku
mrówka - nowe godziny
Odwiedź naszą stronę www Pobierz najnowszą gazetkę promocyjną Odwiedź nas na facebooku
manhattan
manhattan