BRAŃSZCZYK: Upamiętniają księży orionistów (foto)

Powiat

BRAŃSZCZYK: Upamiętniają księży orionistów (foto)

29.08.2018
autor: Maryla Puścian
25 sierpnia 2018 r., podczas IV turnusu „Drabiny Jakubowej” w Centrum Księdza Orione i Domu Emeryta w Brańszczyku, odsłonięto i poświęcono tablice upamiętniające wybitnych księży orionistów: ks. Józefa Wojciechowskiego i ks. Mariusza Zanatta FDP.
Aktu odsłonięcia i poświęcenia tablic pamiątkowych dokonali JE ks. Bp Tadeusz Bronakowski i prowincjał Zgromadzenia Księży Orionistów ks. dr Krzysztof Miś.
Ks. Mariusz Zanatta FDP, jak zapisano na tablicy, był pierwszym gospodarzem turnusów dla chorych, niepełnosprawnych i starszych już w maju 1963 r., pierwszym proboszczem i budowniczym kościoła w Łaźniewie, z pochodzenia Włochem. Jego Małe Dzieło Boskiej Opatrzności kontynuowane jest w Brańszczyku od lat przez turnusy pod nazwą „Drabina Jakubowa” (turnusy rekolekcyjne dla niepełnosprawnych).
Ks. Józef Wojciechowski, budowniczy Domu Emeryta w Brańszczyku (1998 r.) i wieloletni jego dyrektor (do 2015 r.) był doskonale znany mieszkańcom naszej gminy i okolic i bardzo przez nich kochany. Zmarł w ubiegłym roku, mając 80 lat. Był też wikariuszem we wspomnianym Łaźniewie i tam spoczywa na cmentarzu parafialnym.
Dla wielu z nas, którzy znaliśmy dobrze ks. Józefa, to wielka radość, że została odsłonięta tablica ku Jego pamięci. Wspominamy Go z serdecznością i szczególną wdzięcznością za Jego posługę.
Cieszyła też obecność JE ks. bp. Tadeusza Bronakowskiego, który podczas Mszy św. dla chorych i niepełnosprawnych podczas turnusu rekolekcyjnego „Drabiny Jakubowej” mówił w homili: - Każdego dnia musimy wzbudzać w sobie na nowo prawdziwą wyobraźnię miłosierdzia, o którą prosił nas tak usilnie św. Jan Paweł II, abyśmy przemieniali nasze serca na wzór Chrystusa i stawali się zdolni do najwspanialszej miłości, tej bezwarunkowej, której źródłem jest sam Bóg.
Przywołał też słowa z listu papieża Franciszka, że czas spędzony obok chorego jest czasem świętym. Podziękował wszystkim, którzy biorą udział w „Drabinie Jakubowej” w Brańszczyku. Przypomniał postać śp. ks. Józefa: - Przed rokiem do Pana w niebie odszedł założyciel tego wspaniałego miejsca ks. Józef Wojciechowski. Odszedł, gdy miał 80 lat, spośród których 50 lat poświęcił posłudze kapłańskiej. W roku 15-lecia istnienia tego ośrodka w Brańszczyku upamiętniamy tego, który przyniósł nam na tę nadbużańską ziemię wielkie przesłanie radosnej i ofiarnej miłości. Przesłanie odnowienia wszystkiego w Chrystusie. Ks. Józef Wojciechowski wcześniej te same wartości przekazywał w Łaźniewie i Zduńskiej Woli, tam tworzył i rozbudowywał ośrodki orionistów i organizował wczaso-rekolekcje, takie jak odbywają się teraz w Brańszczyku. Dzisiaj więc, wspominając osobę, która kochając Maryję, całkowicie poświęciła się pokornej pracy dla innych, a przez tę pracę pokazywała, że miłość Chrystusa wszystko zwycięży, dziękujemy za piękne życie i świadectwo ks. Józefa Wojciechowskiego. Cieszymy się, że jego misja jest tak pięknie rozwijana i kontynuowana. Niech o tym wspaniałym kapłanie zawsze przypomina nam tablica pamiątkowa, którą dzisiaj poświęcimy.
Na zakończenie homilii ks. bp Bronakowski przytoczył modlitwę św. Matki Teresy z Kalkuty, pytając, czy my też umiemy tak się modlić, czy jesteśmy  gotowi służyć i pomagać z miłością innym? Czy jesteśmy zdolni podążać za Chrystusem?  
Uczestnicy uroczystości zostali zaproszeni na obiad, podczas którego wójt Pękul, dyrektor szkoły w Trzciance Honorata Pękul i dyrektor GDK Maryla Puścian na ręce ks. dyr. Łukasza Mikołajczyka złożyli serdeczne życzenia i gratulacje.
Office Expert
Komentuj, logując się przez Facebooka, Google+, Twittera, Disqus LUB pisz jako gość
Odwiedź naszą stronę www Odwiedź nas na facebooku
Odwiedź naszą stronę www Odwiedź nas na facebooku
Odwiedź naszą stronę www Odwiedź nas na facebooku

Sonda

Kto, Twoim zdaniem, wygrał debatę kandydatów na burmistrza?
(Materiały z debaty na naszej stronie www i naszym kanale YT)
21.41% (207 głosów)
30.40% (294 głosów)
7.24% (70 głosów)
8.17% (79 głosów)
32.78% (317 głosów)