BRAŃSZCZYK: Upamiętniają księży orionistów (foto)

Powiat

BRAŃSZCZYK: Upamiętniają księży orionistów (foto)

29.08.2018
autor: Maryla Puścian
25 sierpnia 2018 r., podczas IV turnusu „Drabiny Jakubowej” w Centrum Księdza Orione i Domu Emeryta w Brańszczyku, odsłonięto i poświęcono tablice upamiętniające wybitnych księży orionistów: ks. Józefa Wojciechowskiego i ks. Mariusza Zanatta FDP.
Aktu odsłonięcia i poświęcenia tablic pamiątkowych dokonali JE ks. Bp Tadeusz Bronakowski i prowincjał Zgromadzenia Księży Orionistów ks. dr Krzysztof Miś.
Ks. Mariusz Zanatta FDP, jak zapisano na tablicy, był pierwszym gospodarzem turnusów dla chorych, niepełnosprawnych i starszych już w maju 1963 r., pierwszym proboszczem i budowniczym kościoła w Łaźniewie, z pochodzenia Włochem. Jego Małe Dzieło Boskiej Opatrzności kontynuowane jest w Brańszczyku od lat przez turnusy pod nazwą „Drabina Jakubowa” (turnusy rekolekcyjne dla niepełnosprawnych).
Ks. Józef Wojciechowski, budowniczy Domu Emeryta w Brańszczyku (1998 r.) i wieloletni jego dyrektor (do 2015 r.) był doskonale znany mieszkańcom naszej gminy i okolic i bardzo przez nich kochany. Zmarł w ubiegłym roku, mając 80 lat. Był też wikariuszem we wspomnianym Łaźniewie i tam spoczywa na cmentarzu parafialnym.
Dla wielu z nas, którzy znaliśmy dobrze ks. Józefa, to wielka radość, że została odsłonięta tablica ku Jego pamięci. Wspominamy Go z serdecznością i szczególną wdzięcznością za Jego posługę.
Cieszyła też obecność JE ks. bp. Tadeusza Bronakowskiego, który podczas Mszy św. dla chorych i niepełnosprawnych podczas turnusu rekolekcyjnego „Drabiny Jakubowej” mówił w homili: - Każdego dnia musimy wzbudzać w sobie na nowo prawdziwą wyobraźnię miłosierdzia, o którą prosił nas tak usilnie św. Jan Paweł II, abyśmy przemieniali nasze serca na wzór Chrystusa i stawali się zdolni do najwspanialszej miłości, tej bezwarunkowej, której źródłem jest sam Bóg.
Przywołał też słowa z listu papieża Franciszka, że czas spędzony obok chorego jest czasem świętym. Podziękował wszystkim, którzy biorą udział w „Drabinie Jakubowej” w Brańszczyku. Przypomniał postać śp. ks. Józefa: - Przed rokiem do Pana w niebie odszedł założyciel tego wspaniałego miejsca ks. Józef Wojciechowski. Odszedł, gdy miał 80 lat, spośród których 50 lat poświęcił posłudze kapłańskiej. W roku 15-lecia istnienia tego ośrodka w Brańszczyku upamiętniamy tego, który przyniósł nam na tę nadbużańską ziemię wielkie przesłanie radosnej i ofiarnej miłości. Przesłanie odnowienia wszystkiego w Chrystusie. Ks. Józef Wojciechowski wcześniej te same wartości przekazywał w Łaźniewie i Zduńskiej Woli, tam tworzył i rozbudowywał ośrodki orionistów i organizował wczaso-rekolekcje, takie jak odbywają się teraz w Brańszczyku. Dzisiaj więc, wspominając osobę, która kochając Maryję, całkowicie poświęciła się pokornej pracy dla innych, a przez tę pracę pokazywała, że miłość Chrystusa wszystko zwycięży, dziękujemy za piękne życie i świadectwo ks. Józefa Wojciechowskiego. Cieszymy się, że jego misja jest tak pięknie rozwijana i kontynuowana. Niech o tym wspaniałym kapłanie zawsze przypomina nam tablica pamiątkowa, którą dzisiaj poświęcimy.
Na zakończenie homilii ks. bp Bronakowski przytoczył modlitwę św. Matki Teresy z Kalkuty, pytając, czy my też umiemy tak się modlić, czy jesteśmy  gotowi służyć i pomagać z miłością innym? Czy jesteśmy zdolni podążać za Chrystusem?  
Uczestnicy uroczystości zostali zaproszeni na obiad, podczas którego wójt Pękul, dyrektor szkoły w Trzciance Honorata Pękul i dyrektor GDK Maryla Puścian na ręce ks. dyr. Łukasza Mikołajczyka złożyli serdeczne życzenia i gratulacje.
MajsterPlus728x240
Komentuj, logując się przez Facebooka, Google+, Twittera, Disqus LUB pisz jako gość
BRAŃSZCZYK: Wójt odwołał kierownika USC

BRAŃSZCZYK: Wójt odwołał kierownika USC

Teresa Kasprowicz, która od 30 lat jest kierownikiem USC w Brańszczyku, 31 stycznia otrzymała pismo z wypowiedzeniem dotychczasowych warunków pracy (co wiąże się dla niej z utratą dodatku funkcyjnego) i trzymiesięcznym okresem wypowiedzenia. – Dla mnie to wielkie zaskoczenie – nie kryła w rozmowie z „Nowym Wyszkowiakiem” – Wójt zapewniał mnie kilkakrotnie, że nie ma wobec mnie innych planów. 
zobacz więcej
DŁUGOSIODŁO: Zaczytaj się na wiosnę (foto)

DŁUGOSIODŁO: Zaczytaj się na wiosnę (foto)

Ulicami Długosiodła 16 maja przemaszerowała wielka parada z okazji Światowego Dnia Książki i Praw Autorskich oraz Dnia Bibliotekarza i Bibliotek. Transparenty, które nieśli uczestnicy, zachęcały do czytania:  „Czytam, więc jestem”, Czytanie jest dla umysłu tym, czym gimnastyka dla ciała”, „Książki to najlepsi twoi przyjaciele. Nie wyśmieją, nie zdradzą, a nauczą wiele”.
zobacz więcej
RZĄŚNIK: Znikną białe plamy

RZĄŚNIK: Znikną białe plamy

Kilkaset gospodarstw w ośmiu miejscowościach gminy Rząśnik zostało wytypowanych do podłączenia do światłowodu. Sprawdź, czy jesteś na liście.
zobacz więcej
BRAŃSZCZYK: II Gminny Konkurs na Szopkę Bożonarodzeniową

BRAŃSZCZYK: II Gminny Konkurs na Szopkę Bożonarodzeniową

GOK ogłasza konkurs na najpiękniejszą szopkę. Prace będą oceniane w 3 kategoriach, wykonane: rodzinnie,  zespołowo i indywidualnie. Szopki musza być wykonane własnoręcznie, z naturalnych materiałów (drewno, suszone rośliny, produkty spożywcze, masa solna) i produktów przemysłowych (ale nie może zawierać elementów gotowych np. figurek, lalek). 
zobacz więcej
Zitcom
Zitcom
Zitcom