BRAŃSZCZYK: Tutaj wszystko się zaczęło (foto)

Powiat

BRAŃSZCZYK: Tutaj wszystko się zaczęło (foto)

06.06.2017
autor: Elżbieta Borzymek
Uroczystość zorganizowana 27 maja z okazji 100-lecia nauczania w Trzciance i Ojcowiźnie oraz 70-lecia szkoły w Trzciance była wydarzeniem nie tylko dla szkoły świętującej jubileusz, ale całej miejscowości. Bo to jej mieszkaniec i budowniczy drewnianej szkoły – Piotr Kulasiński – patronuje obecnej, pięknej, nowoczesnej, murowanej. Jubileusz był doskonałą okazją do wspomnień, spotkań z dawnymi przyjaciółmi, kolegami z klasy, pedagogami. 
Świętowanie rozpoczął bieg  absolwentów ku czci patrona szkoły. Gdy biegacze dotarli do szkoły, uczniowie z dyrektor Honoratą Pękul oraz delegacje m.in. władz samorządowych, zaprzyjaźnionych szkół, środowiska żołnierzy AK, złożyli kwiaty i zapalili znicze pod pomnikiem patrona szkoły. 
W biegu, który rozpoczął się na cmentarzu w Brańszczyku, gdzie znajduje się grób Piotra Kulasińskiego, wzięli udział: Filip Zawistowski, Jakub Wróbel, Jakub Jechna, Marzena Błońska, Dorota Budnicka (Pawłowska), Justyna Zawadzka (Czarnecka) wraz z mężem.
Nad bezpieczeństwem biegaczy czuwali funkcjonariusze Komendy Powiatowej Policji w Wyszkowie oraz strażacy z Ochotniczej Straży Pożarnej w Trzciance na czele z prezesem OSP w Trzciance Bogdanem Zdziarstkiem.
Mszę św. koncelebrowali proboszcz ks. Paweł Stachecki oraz absolwent szkoły ks. Jerzy Zając, który wygłosił homilię. – Robimy sobie przystanek, jadąc ekspresem, któremu na imię życie – zwrócił się do obecnych.. – Ile wspomnień mamy, tu uczyliśmy się pisać, czytać, liczyć. Rodziły się dobre relacje, przyjaźnie. „Tutaj wszystko się zaczęło”. A nasi nauczyciele chcieli, żebyśmy byli dobrzy, mądrzy. Tu zawsze czuję się dzieckiem. Wspomnienia z dzieciństwa łączą się ze szkołą.
- Mówi się o globalizacji, a w naszej szkole naszym całym światem była nasza wieś – wpsominał. - Żyliśmy małą historią, codziennymi sprawami. 
- Dzień ten jest doskonałą okazją do spotkań ze szkolnymi przyjaciółmi i kolegami – zauważyła dyr. Honorata Pękul - do wspomnień po latach, przypomnieniem ważnych chwil z życia szkoły, które są także częścią życia każdego z nas: absolwentów, uczniów, emerytowanych i obecnych nauczycieli, dyrektorów szkoły, zawsze podających pomocną dłoń rodziców, rodziny patrona i przyjaciół szkoły.  
Przypomniała historię nauczania na tym terenie. Jego początek datuje się na koniec XIX wieku, ale dzieci uczyły się wtedy w Brańszczyka.  W 1916 r. Koło Polskiej Macierzy Szkolnej zorganizowało pierwsze szkoły w Trzciance i Komisarce (Ojcowiźnie), wynajmując lokale od rolników.  Na początku 1918 r. w szkołach tych uczyło się 283 dzieci. W roku 1922 zlikwidowano szkołę w Ojcowiźnie, a otwarto 2-klasową o trzech oddziałach w Trzciance. Jej kierownikiem był Bolesław Szulkowski. W roku szkolnym 1927/28 zastąpił go Franciszek Karłowski, który zainicjował budowę budynku szkoły. Jednak powstał on od dopiero po wojnie w 1946 r. 
- Dzięki zaangażowaniu  mieszkańców w czynie społecznym, w rekordowo krótkim czasie od marca do lipca 1946 r. pobudowano drewniany budynek szkoły – podkreśliła pani dyrektor. - Szczególne zasługi  w budowie poniósł Piotr Kulasiński, który był  duszą  całego przedsięwzięcia i według wspomnień mieszkańców Trzcianki, to  w dużej mierze dzięki niemu pobudowano poprzednią szkołę.    
- W listopadzie 1995 r. nastąpiło uroczyste otwarcie budynku, w którym obecnie się znajdujemy - kontynuowała. - Uroczystość otwarcia uświetnił swoją obecnością ówczesny Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Lech Wałęsa.
Ciąg dalszy za tydzień
Fotobudka star - poziom
Komentuj, logując się przez Facebooka, Google+, Twittera, Disqus LUB pisz jako gość
BRAŃSZCZYK: Radosne 100 plus (foto)

BRAŃSZCZYK: Radosne 100 plus (foto)

Sto pierwsze urodziny Józefy Jechny, mieszkanki Nowej Wsi w gminie Brańszczyk, stały się asumptem do zasięgnięcia wiedzy o tzw. matuzalemowych latach i średniej długości życia w Polsce i na całym świecie. Ale przede wszystkim do poinformowania, że we wtorek 6 lutego 2018 roku Szacowną Jubilatkę odwiedzili w jej rodzinnym domu, by złożyć życzenia, wójt Mieczysław Pękul, kierownik USC Teresa Kasprowicz, przewodniczący rady gminy Sławomir Gałązka, radny wojewódzki Marian Krupiński oraz proboszcz parafii Białebłoto ks. Tomasz Tymiński.
zobacz więcej
RZĄŚNIK: Zachęcam do wprowadzania danych na mapę

RZĄŚNIK: Zachęcam do wprowadzania danych na mapę

Gośćmi sesji rady gminy byli komendant powiatowy policji Michał Toporkiewicz i powiatowy koordynator Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa Tomasz Marcinkiewicz. Zachęcali do współtworzenia internetowej mapy i udzielali instrukcji, jak to robić. 
zobacz więcej
BRAŃSZCZYK: Malarsko o szopkach (foto)

BRAŃSZCZYK: Malarsko o szopkach (foto)

Na przedostatnim w tym roku spotkaniu koła plastycznego w Gminnym Domu Kultury tematem zajęć plastycznych z Adamem J. Karpińskim była szopka betlejemska.
zobacz więcej
SOMIANKA: Emocje, miłość, akcja sensacyjna, wątki kryminalne, thriller w jednym (foto)

SOMIANKA: Emocje, miłość, akcja sensacyjna, wątki kryminalne, thriller w jednym (foto)

Agnieszka Lingas-Łoniewska  ze swoimi czytelniczkami, wśród nich nie zabrakło fanek w klubowych czerwonych koszulkach Sekty Agnes, spotkała się w GOK w Somiance w sobotę 21 maja. Na rynku wydawniczym działa zaledwie od 2009 r., a wydała już 19 swoich książek i pojawiła w trzech antologiach. Jej kolejne powieści stają się bestsellerami. Mówi się, że uprawia literaturę kobiecą, ale ona się z tym nie zgadza.
zobacz więcej
Odwiedź naszą stronę www Odwiedź nas na facebooku
Odwiedź naszą stronę www Odwiedź nas na facebooku
Odwiedź naszą stronę www Odwiedź nas na facebooku