BRAŃSZCZYK: Święto szkoły w Porębie (foto)

Powiat

BRAŃSZCZYK: Święto szkoły w Porębie (foto)

26.11.2016
autor: Na podst. tekstów: Maryli Puścian i Samorządu Uczniowskiego
Społeczność szkoły w Porębie w listopadzie obchodziła 7. rocznicę nadania imienia Publicznemu Gimnazjum im. Obrońców Ojczyzny.
Szkolne świętowanie rozpoczęła w kościele Msza św., którą odprawili proboszcz ks. Andrzej Grzybowski i wikariusz ks. Marcin Kaczyński. 
Święto szkoły, jak powiedział ks. proboszcz, jest świętem wszystkich, którzy pracowali i uczyli się w tej szkole, także tych, którzy już odeszli do wieczności. – Zapraszamy na to święto naszych patronów: Marszałka Piłsudskiego i Obrońców Ojczyzny. Razem z nimi chcemy ten dzisiejszy, radosny dzień przeżywać i od nich uczyć się, co to znaczy kochać szkołę. Od nich też chcemy uczyć się miłości do Ojczyzny – podkreślił kapłan. 
Homilię wygłosił ks. Marcin Kaczyński, nawiązał w niej do listopadowego święta narodowego.
- Rozważając postawę patriotyzmu, czyli odpowiedzialności za naszą Ojczyznę, zadajmy sobie również kilka pytań: Jak rozumiemy wolność, którą otrzymaliśmy dzięki niepodległości i jak ją realizujemy? Czy jesteśmy wdzięczni za ten dar i czy wiemy, komu za to powinniśmy być wdzięczni? Czym jest miłość do Ojczyzny? – mówił. – Miłość Ojczyzny to najpierw pamięć o tych wszystkich, którym tak wiele zawdzięczamy. Wiele pokoleń pracowało, poświęcało się, tworzyło kulturę narodową, tworzyło ojczyste dzieje, abyśmy mogli podjąć to całe dziedzictwo i budować jeszcze lepszą przyszłość. 
Kapłan, kończąc kazanie, zachęcał do wrażliwości na sprawy społeczne i narodowe. 
Po nabożeństwie delegacje złożyły kwiaty przed tablicą upamiętniającą mjr. Henryka Dobrzańskiego „Hubala” oraz w miejscach upamiętniających bohaterów poległych w obronie ojczyzny.
 
Znają obrońców Ojczyzny
Druga część uroczystości odbyła się w szkole. Dyrektor ZPO Agnieszka Pękul w swoim wystąpieniu podkreśliła, jak ważną rolę pełni patron. Po części oficjalnej krótką część artystyczną, przedstawiła młodzież. 
W konkursach kolejne miejsca zajęli: 
- wiedzy o Józefie Piłsudskim dla klas V-VI: Kamila Jachna, Marlena Samowska (kl. VI), Natalia Uzdowska, Wiktoria Uzdowska, Karol Sitek (Vb), Katarzyna Kędzierska, Aleksandra Pieńkowska, Weronika Sitek (Va); 
- w konkursie wiedzy o Hubalu dla gimnazjum: Kamil Hartman, Agnieszka Piórkowska, Marek Rytelewski (IIa), Aleksandra Knap, Dawid Ponichtera, Bartłomiej Prabucki (IIIb), Maja Chmielewska, Barbara Kimula, Julia Olbryś (kl. I);
- w konkursie plastycznym „Nasz Patron Józef Piłsudski – Obrońcą Ojczyzny” dla kl. 0-III: Wiktoria Gałązka (kl. III b) ex aequo z Angeliną Durską (kl. II), Oskar Prabucki (kl. I) ex aequo z Gabrielą Łapińską i Nikolą Wojciechowską (kl. III a), Lena Brejnak i Kacper Bogdan (oddział przedszkolny), wyróżnienia: Zuzanna Szydlik i Aleksandra Łapińską (kl. IIIa) 
Nagrody i dyplomy zostały zakupione ze środków szkoły. Dla laureatów I miejsc z gimnazjum nagrody przekazał ks. Andrzej Grzybowski (szkice Piotra Karszni, współautora muralu w Porębie).
Uroczystość uwieńczył koncert żołnierskich i patriotycznych pieśni w wykonaniu Orkiestry „Darmanista” pod batutą Dariusza Pieńkosa.
 
MajsterPlus728x240
Komentuj, logując się przez Facebooka, Google+, Twittera, Disqus LUB pisz jako gość
Zitcom
Zitcom