BRAŃSZCZYK: Święto pieśnią uczczone (foto)

Powiat

BRAŃSZCZYK: Święto pieśnią uczczone (foto)

15.11.2016
autor: Ewa Elward
W ramach obchodów Święta Niepodległości odbył się Konkurs Piosenki Żołnierskiej i Patriotycznej. Uroczystości gminne rozpoczęła Msza św. w kościele w Brańszczyku, zakończył wspólny poczęstunek. 
Mszę św. w intencji Ojczyzny odprawił i okolicznościowe kazanie wygłosił ks. Robert Ratomski. Zebranych powitał wójt Mieczysław Pękul.
- W ten szczególny dzień Polacy spotykają się w kościołach, na akademiach, w pochodach. To święto radosne, bo przywołujące pamięć o tych pięknych dniach, ale zmuszające także do zadumy i refleksji. Przywodzące na pamięć bolesną historię naszej ojczyzny, długie lata niewoli i wolność okupioną najwyższą ceną – stwierdził. – 11 listopada 1918 r. to dzień, który możemy uznać za ukoronowania drogi, w której sprawdziły się polskie elity, polscy przywódcy polityczni, w której sprawdzili się polscy intelektualiści i polscy żołnierze walczący na wszystkich wojennych frontach. 
Wójt nawiązał też do współczesnego wymiaru patriotyzmu, który nie wymaga już krwawych ofiar.
– Dla najmłodszych pokoleń Polaków, zniewolenie, konspiracja, walka o niepodległość to często pojęcia historyczne. Obecnie Ojczyzna stawia przed nami inne wyzwania. Dzisiaj patriotyzm i miłość do ojczyzny przejawia się w pracy, w nauce, w dążeniu do zdobywania wiedzy, w działalności społecznej i kulturalnej – wyliczał. – Manifestujmy dzisiaj nasz patriotyzm. Uczmy nasze dzieci miłości do ojczyzny. Uwierzmy, że dzięki temu będziemy państwem silnym i sprawiedliwym. A składając dziś hołd naszym przodkom za najcenniejszy dar, jakim jest wolność, pamiętajmy, że powinnością nas wszystkich jest zachowanie jej dla pomyślności obecnych i przyszłych pokoleń.
Po Mszy św. wszyscy udali się pod pomnik św. Jana Pawła II, a delegacja samorządowców złożyła kwiaty.
 
Śpiewali o ojczyźnie 
Zebrani przeszli następnie do remizy OSP. Tam przeprowadzono konkurs, w którym wystąpiło 58 uczniów. Oceniało jury w składzie: Janina Dąbkowska (nauczycielka muzyki i dyrygentka chóru), Anna Nasiadka (wiceprzewodnicząca komisji oświaty, kultury i promocji), Danuta Chmielewska (sekretarz gminy), Anna Pieńkos i Marek Szymański. Laureatami zostali
Kl. I-III: 1. Kornelia Żabik, Gabriela Zdziarstek, Wiktoria Urbaniak, Weronika Szerzeń („Dzień dobry biały ptaku”; op. Bożena Tarcicka, Trzcianka) oraz Julia Stankiewicz i Daniel Kulesza („Dziewczyna z granatem”; Elżbieta Puchalska, Knurowiec), 2. Nikola Rosińska, Maja Kraszewska, Emilia Mróz, Julia Pochmara, Aleksandra Korzybska („To nasza ojczyzna”; Olga Frankowska-Kędzior, Ewelina Bloch, Brańszczyk), 3. Paweł Sobiewski („Deszcze niespokojne”; Teresa Malińska, Turzyn) 
Kl. IV-VI: 1. Zuzanna Ginko („Niepodległość”; Michał Sitek, Brańszczyk) oraz Julita Bobowska, Weronika Sitek, Weronika Wyszyńska, Natalia Uzdowska, Wiktoria Uzdowska („O polski lesie”; Michał Sitek, Poręba), 2. Julia Napiórkowska („Niepodległa niepokorna”; Elżbieta Puchalska, Knurowiec), 3. Kamila Tomczak, Oskar Pakieła, Karolina Pyśk, Alicja Wieczorek, Karolina Urbanik („Powołanie”; Marzena Parobczyk, Białebłoto)
Gimnazja: 1. Agata Biedrzycka, Michał Laskowski, Marta Pałubińska, Monika Piórkowska, Karolina Piórkowska („Niepodległa niepokorna”; Michał Sitek, Brańszczyk) oraz Aleksandra Knap („Kolęda warszawska 1939”; Michał Sitek, Poręba), 2. Anita Bobowska, Julia Iwańska, Martyna Gałązka, Klaudia Przybyłowska, Weronika Waszczak („Gdzie jesteście, Rudy, Alku, Zośko?”; Michał Sitek, Poręba) oraz Łukasz Najmoła („Nim wstanie świt”; Michał Sitek, Brańszczyk)
Gościnnie pieśni żołnierskie zaśpiewali członkowie jury: Jana Dąbkowska, Anna Pieńkos i Marek Szymański oraz panie z Klubu Seniora z Turzyna „Turzyńska Senioriada”. Potem była gorącą grochówką, przygotowana przez strażaków z Białegobłota.
fot. Gminny Dom Kultury
MajsterPlus728x240
Komentuj, logując się przez Facebooka, Google+, Twittera, Disqus LUB pisz jako gość
ZABRODZIE: Gminny Konkurs Ortograficzny (foto)

ZABRODZIE: Gminny Konkurs Ortograficzny (foto)

Zespół Szkolno-Przedszkolny w Zabrodziu 14 marca zorganizował III Gminny Konkurs Ortograficzny DYKTANDO.
zobacz więcej
ZABRODZIE: Marszałek wręczył „Pro Masovia” (foto)

ZABRODZIE: Marszałek wręczył „Pro Masovia” (foto)

Podczas sesji Rady Gminy Zabrodzie, 12 listopada, marszałek Adam Struzik trzem samorządowcom – Tadeuszowi Michalikowi, Wiesławowi Gizie i Tadeuszowi Kiszelowi – wręczył medale „Pro Masovia”. – Dziś jest okazja, by podziękować wszystkim ludziom, którzy przez 28 ostatnich lat, a w samorządach powiatowych od 20 lat, pracują na rzecz naszej ojczyzny – podkreślił marszałek.
zobacz więcej
RZĄŚNIK: W podziękowaniu za służbę społeczeństwu (foto)

RZĄŚNIK: W podziękowaniu za służbę społeczeństwu (foto)

Gminne obchody Dnia Strażaka, w piątek 3 maja (w przeddzień święta patrona strażaków św. Floriana), rozpoczęła uroczysta Msza św., którą odprawił ks. proboszcz Robert Sulich w kościele pw. NMP Matki Kościoła w Rząśniku. – Chciałbym wam serdecznie podziękować za służbę społeczeństwu, za to, że uczestniczycie w uroczystościach, zawodach strażackich – zwrócił się do druhów wójt Paweł Kołodziejski podczas drugiej części święta, na terenie świetlicy OSP w Dąbrowie. 
zobacz więcej
ZABRODZIE: Wysypisko zamiast segregacji

ZABRODZIE: Wysypisko zamiast segregacji

W Mostówce działa zakład segregacji odpadów. Sposób jego funkcjonowania i przechowywania śmieci bulwersuje mieszkańców, którzy protestują przeciw temu i domagają się reakcji władz.  – Jestem duchem i ciałem z wami, ale na razie mam ręce związane – odpowiada wójt.
zobacz więcej
Zitcom