BRAŃSZCZYK: Rękodzieła Stanisława Kądzieli (foto)

Powiat

BRAŃSZCZYK: Rękodzieła Stanisława Kądzieli (foto)

01.11.2017
autor: Maryla Puścian, fot. GDK
Pasji tworzenia oryginalnych dzieł z przeróżnych tworzyw Stanisław Kądziela oddaje się od bardzo wielu lat. Zachwycają ustawione w w jego ogrodzie figurki ptaków i zwierząt, powszechny podziw budzą wymyślone przez niego i misternie wykonane niezwykłe wieńce dożynkowe, a ostatnio drewniane miniatury narzędzi rolniczych, w większości już nieużywanych.  
Pierwsze okazy rękodzieła artystycznego, zdobiące ogródek wokół jego domu w Niemirach, wzbudzały nie tylko zainteresowanie, ale przede wszystkim cieszyły oczy i zachwycały, bowiem ptaki i zwierzątka zrobione z dętek, sznurka, drutu, plastiku, drewna tworzyły jakby baśniowy kolorowy świat. Każdy, kto serdecznie i gościnnie był przyjmowany przez rodzinę Kądzielów (przez wiele lat odbywały się w Niemirach gminne i powiatowe turnieje piłki siatkowej na posesji Kądzielów) podziwiał talent p. Stanisława, dopytując, jak to zrobił? W odpowiedzi otrzymywał uśmiech i lakoniczne: „A, bo ja to lubię”. Po czym dopytujący otrzymywał szczegółowe informacje przekazywane z wielkim przejęciem i jakby uczuciem dla każdego wykonanego przedmiotu. Szczególną estymę p. Stanisław okazywał przygotowywanym własnoręcznie wieńcom dożynkowym. Wieńcom, które imponowały nie tylko okazałością, ale przede wszystkim misternym wykonaniem każdego detalu. Ten żniwny symbol dziękczynienia Bogu za plony corocznie przez p. Stanisława był dokładnie zaplanowany, począwszy od pomysłu, po konstrukcję, dobór odpowiednich kłosów i ziaren, a potem skrupulatne wykonanie. Z pasją, uczuciem i troską o każdy szczegół. 
Przez kilka lat te żniwne arcydzieła (m.in.: łódź 2007 r., Matka Boża 2010 r., Chrystus Król 2011 r., Święta Rodzina 2012 r., Chrystus w łodzi 2013 r.,  Matka Boża z Dzieciątkiem 2014 r.)/ wzbudzały taki podziw i były tak wyjątkowe, że znajdowały miejsce w katedrze w Łomży i Domu Ojców Orionistów w Brańszczyku.
Wrażliwość p. Stanisława na piękno w przyrodzie i rolniczej pracy, charakterystyczne dla polskiej wsi, zaowocowała kolejnym rewelacyjnym przedsięwzięciem. Podczas tegorocznych dożynek gminnych oraz uroczystości nadania Skansenowi w Brańszczyku imienia Marii Żywirskiej p. Stanisław (za namową, bowiem tego wspaniałego naszego gminnego twórcę ludowego cechuje niebywała skromność) zaprezentował wystawę miniaturowych narzędzi gospodarskich i rolniczych, począwszy od cepa po młockarnię, ba, żeby tylko. Tworząc, wzorował się na eksponatach przekazanych przez darczyńców do skansenu, wykonywał je na podstawie fotografii udostępnionych przez Gminny Dom Kultury, a zwłaszcza opiekunkę skansenu Katarzynę Bralewską. Miniaturowe, pięknie wykonane narzędzia są zrobione w odpowiedniej skali,  można wziąć je w dłonie, dokładnie obejrzeć i dowiedzieć się, czemu służyły,ponieważ już tak wiele z nich wyszło z użycia. Wystawę można oglądać w izbie pamięci poświęconej patronce skansenu. W planach GDK ma też wydanie albumu z opisem poszczególnych eksponatów.
Warto dodać, że Stanisław Kądziela przez cztery kadencje, w latach 1998-2014, był radnym Rady Gminy Brańszczyk. Jego dzieła powstawały z potrzeby serca, zupełnie bezinteresownie, bez oczekiwania jakichkolwiek korzyści. Tym bardziej działalność artystyczna i społeczna Stanisława Kądzieli  jest godna uznania, zasługująca na gratulacje i życzenia dalszej twórczej aktywności. Śmiało możemy powiedzieć, że Stanisław Kądziela jest ludowym artystą, który zasługuje na podziw i doskonale promuje naszą Gminę Brańszczyk.
Komentuj, logując się przez Facebooka, Google+, Twittera, Disqus LUB pisz jako gość
SOMIANKA: Pomocy od gminy oczekuję

SOMIANKA: Pomocy od gminy oczekuję

Ostatnia wichura wyrządziła wiele szkód. Najbardziej w naszym powiecie ucierpiał mieszkaniec Ostrów Cezary Tolak. Dopóki nie wzmocni konstrukcji dachu i szczytów ze względu na zagrożenie zawalenia się budynku nie może mieszkać w swoim domu. Wraz z najbliższymi mieszka więc u dalszej rodziny. Czeka na decyzję ubezpieczyciela i ewentualną pomoc z gminy.
zobacz więcej
ZABRODZIE: Patrole głównie w terenie

ZABRODZIE: Patrole głównie w terenie

Obsada Posterunku Policji w Zabrodziu jest zbyt mała, by mógł funkcjonować 7 dni w tygodniu i 24 godziny na dobę. Policjanci pełnią służbę w różnych godzinach. - Patrole są głównie w terenie, bo chyba chodzi o to, żeby reagować na ulicy, w środowisku, a nie o to, żeby siedzieć na krześle na posterunku – na ostatniej sesji do radnych i sołtysów zwrócił się kierownik posterunku asp. Zbigniew Kwieciński.
zobacz więcej
SOMIANKA: Jaka to samorządność, skoro podjęto decyzję za nas

SOMIANKA: Jaka to samorządność, skoro podjęto decyzję za nas

Na sesji 22 listopada radni przyjęli uchwały stwierdzające przekształcenia 6-klasowych szkół podstawowych oraz zespołów szkół, w skład których wchodzą 6-letnie szkoły podstawowe, w 8-letnie szkoły podstawowe. Chociaż była to właściwie formalność, bo szkoły te od 1 września 2017 r. funkcjonują na mocy ustawy sejmowej, wywołała dyskusje na komisjach rady gminy. Podczas głosowania niektórzy radni, m.in. przewodniczący rady, wstrzymali się od głosu lub w ogóle nie uczestniczyli w głosowaniu.
zobacz więcej
Na sportowo i ludowo (foto)

Na sportowo i ludowo (foto)

Na brak atrakcji nie mogli narzekać uczestnicy powiatowej, czwartej już, olimpiady osób niepełnosprawnych, która od kilku lat organizowana jest na terenie Domu Pomocy Społecznej w Brańszczyku z okazji Dnia Dziecka. Różnorodnym rozrywkom towarzyszyła piękna pogoda.
zobacz więcej
ITAMED
censor jpk
Odwiedź naszą stronę www Odwiedź nas na facebooku
manhattan