BRAŃSZCZYK: Radosne 100 plus (foto)

Powiat

BRAŃSZCZYK: Radosne 100 plus (foto)

08.02.2018
autor: Tekst i fot. Maryla Puścian
Sto pierwsze urodziny Józefy Jechny, mieszkanki Nowej Wsi w gminie Brańszczyk, stały się asumptem do zasięgnięcia wiedzy o tzw. matuzalemowych latach i średniej długości życia w Polsce i na całym świecie. Ale przede wszystkim do poinformowania, że we wtorek 6 lutego 2018 roku Szacowną Jubilatkę odwiedzili w jej rodzinnym domu, by złożyć życzenia, wójt Mieczysław Pękul, kierownik USC Teresa Kasprowicz, przewodniczący rady gminy Sławomir Gałązka, radny wojewódzki Marian Krupiński oraz proboszcz parafii Białebłoto ks. Tomasz Tymiński.
 
Pani Józefa wraz z córką Aliną serdecznie powitała gości, którzy, składając gratulacje i życzenia, ciesząc się, że zastali Ją w dobrej kondycji, gratulowali tak wspaniałego wieku i życzyli przede wszystkim zdrowia i jeszcze wielu lat życia w otoczeniu troskliwej rodziny.
Ks. Tomasz Tymiński przekazał Dostojnej Jubilatce różaniec z Ziemi Świętej, życząc wielu łask bożych, zaś przedstawiciele władz samorządowych i wojewódzkich okolicznościowe listy gratulacyjne i prezenty rzeczowe, które Pani Józefa Jechna przyjęła na stojąco, dziękując i słodko się uśmiechając.
W trakcie smacznego obiadu, którym rodzina podjęła gości, rozmawiano o sposobach na długowieczność, bowiem statystyki, wydają się potwierdzać fakt, że liczba ludzi długowiecznych (żyjących dłużej, niż wynosi spodziewana długość wieku) – wraz z poprawą warunków życia, włącznie z podniesieniem poziomu higieny, rozwojem medycyny oraz upowszechnieniem wynalazków – ciągle wzrasta. Można byłoby sądzić, że to właśnie wygodne życie służy jakby jego przedłużaniu. Jednak nasza Jubilatka, która w trudnych warunkach przeżyła II wojnę światową i doświadczyła wielu nieszczęść (więcej: w miesięczniku Lokalne Wieści Gminne 257/2017), zapewne ma swój własny sposób na długowieczność. I mimo badań naukowych, szeroko zakrojonych na całym świecie, owa długowieczność jednostek nadal stanowi uroczą tajemnicę i wzbudza zachwyt wśród ludzi, którzy spotykają na swojej drodze tak wyjątkowe osoby.
Pod koniec uroczystości urodzinowej wszyscy życzyli Pani Józefie ponownego spotkania za rok na 102. urodzinach, a kto wie, może nawet na Jubileuszu Superstulatki.
Warto dodać, że szacuje się, iż w Polsce liczba stulatków wzrosła przez 10 lat prawie trzykrotnie, osiągając w 2010 r. liczbę ok. 3 tys. 
Dobrze jest też wiedzieć, że nasza gmina (klimat i warunki) również sprzyja długowieczności. 
Office Expert
Komentuj, logując się przez Facebooka, Google+, Twittera, Disqus LUB pisz jako gość
SOMIANKA: Zwycięstwo sołectwa Wólka Somiankowska (foto)

SOMIANKA: Zwycięstwo sołectwa Wólka Somiankowska (foto)

VIII Festiwal Aktywności Społecznej i Kulturalnej Sołectw pod honorowym patronatem Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi odbył się w sobotę 9 września 2017r. w Jabłonnie. Uczestniczyło w nim 6 sołectw. Gminę Somianka reprezentowali mieszkańcy Wólki Somiankowskiej. Wygrali w kategorii prezentacja stoiska, III miejsce wywalczyli swoim występem na scenie.
zobacz więcej
BRAŃSZCZYK: Jubileusz 90-lecia Ochotniczej Straży Pożarnej w Trzciance

BRAŃSZCZYK: Jubileusz 90-lecia Ochotniczej Straży Pożarnej w Trzciance

Służba na straży ludzkiego życia wymaga ogromnej odwagi. To nie tylko piękny mundur i sztandar u boku, ale przede wszystkim zaufanie, jakim obdarzamy Was podczas wielu losowych tragedii. Matki bądźcie dumne, że macie takich synów. Żony bądźcie dumne, że macie takich mężów. Serca nasze są pełne trwogi, gdy wyruszacie na akcję i radują się, kiedy wracacie. To właśnie my czekamy na Was, pełne obaw, kiedy wrócicie i czy Wam nic się nie stało. Kochamy Was bardzo!” Henryka Rowińska w imieniu matek i żon strażaków.
zobacz więcej
ZABRODZIE: Młynarze dają i proszą

ZABRODZIE: Młynarze dają i proszą

– Będziemy wdzięczni, jeśli rada gminy łaskawie będzie spoglądała na naszą miejscowość – na grudniowej sesji o potrzebach Młynarzy mówił Tomasz Babańczyk. Uważa, że wieś zasługuje na inwestycje ze względu na środki, które przekazuje do kasy gminy. – Wydatki wsi są duże, ale są wioski z większymi, a niedużo dostały – odpowiedział radny Janusz Pakuła.   
zobacz więcej
SOMIANKA: Usuwanie azbestu do 2032 roku

SOMIANKA: Usuwanie azbestu do 2032 roku

Został przygotowany Program usuwania wyrobów zawierających azbest dla Gminy Somianka na lata 2017 – 2032. Szacuje się koszty jego realizację na ponad 10 mln zł, rozłożone na 15 lat.  
zobacz więcej
mrówka - nowe godziny
mrówka - nowe godziny
Bricomarche

Sonda

3.67% (58 głosów)
3.48% (55 głosów)
27.99% (442 głosów)
2.91% (46 głosów)
2.60% (41 głosów)
4.50% (71 głosów)
29.89% (472 głosów)
3.93% (62 głosów)
2.28% (36 głosów)
2.60% (41 głosów)
16.15% (255 głosów)