BRAŃSZCZYK: Radosne 100 plus (foto)

Powiat

BRAŃSZCZYK: Radosne 100 plus (foto)

08.02.2018
autor: Tekst i fot. Maryla Puścian
Sto pierwsze urodziny Józefy Jechny, mieszkanki Nowej Wsi w gminie Brańszczyk, stały się asumptem do zasięgnięcia wiedzy o tzw. matuzalemowych latach i średniej długości życia w Polsce i na całym świecie. Ale przede wszystkim do poinformowania, że we wtorek 6 lutego 2018 roku Szacowną Jubilatkę odwiedzili w jej rodzinnym domu, by złożyć życzenia, wójt Mieczysław Pękul, kierownik USC Teresa Kasprowicz, przewodniczący rady gminy Sławomir Gałązka, radny wojewódzki Marian Krupiński oraz proboszcz parafii Białebłoto ks. Tomasz Tymiński.
 
Pani Józefa wraz z córką Aliną serdecznie powitała gości, którzy, składając gratulacje i życzenia, ciesząc się, że zastali Ją w dobrej kondycji, gratulowali tak wspaniałego wieku i życzyli przede wszystkim zdrowia i jeszcze wielu lat życia w otoczeniu troskliwej rodziny.
Ks. Tomasz Tymiński przekazał Dostojnej Jubilatce różaniec z Ziemi Świętej, życząc wielu łask bożych, zaś przedstawiciele władz samorządowych i wojewódzkich okolicznościowe listy gratulacyjne i prezenty rzeczowe, które Pani Józefa Jechna przyjęła na stojąco, dziękując i słodko się uśmiechając.
W trakcie smacznego obiadu, którym rodzina podjęła gości, rozmawiano o sposobach na długowieczność, bowiem statystyki, wydają się potwierdzać fakt, że liczba ludzi długowiecznych (żyjących dłużej, niż wynosi spodziewana długość wieku) – wraz z poprawą warunków życia, włącznie z podniesieniem poziomu higieny, rozwojem medycyny oraz upowszechnieniem wynalazków – ciągle wzrasta. Można byłoby sądzić, że to właśnie wygodne życie służy jakby jego przedłużaniu. Jednak nasza Jubilatka, która w trudnych warunkach przeżyła II wojnę światową i doświadczyła wielu nieszczęść (więcej: w miesięczniku Lokalne Wieści Gminne 257/2017), zapewne ma swój własny sposób na długowieczność. I mimo badań naukowych, szeroko zakrojonych na całym świecie, owa długowieczność jednostek nadal stanowi uroczą tajemnicę i wzbudza zachwyt wśród ludzi, którzy spotykają na swojej drodze tak wyjątkowe osoby.
Pod koniec uroczystości urodzinowej wszyscy życzyli Pani Józefie ponownego spotkania za rok na 102. urodzinach, a kto wie, może nawet na Jubileuszu Superstulatki.
Warto dodać, że szacuje się, iż w Polsce liczba stulatków wzrosła przez 10 lat prawie trzykrotnie, osiągając w 2010 r. liczbę ok. 3 tys. 
Dobrze jest też wiedzieć, że nasza gmina (klimat i warunki) również sprzyja długowieczności. 
Office Expert
Komentuj, logując się przez Facebooka, Google+, Twittera, Disqus LUB pisz jako gość
Odwiedź naszą stronę www Pobierz najnowszą gazetkę promocyjną Odwiedź nas na facebooku
Odwiedź naszą stronę www Pobierz najnowszą gazetkę promocyjną Odwiedź nas na facebooku
Odwiedź naszą stronę www Pobierz najnowszą gazetkę promocyjną Odwiedź nas na facebooku

Sonda

Kto, Twoim zdaniem, wygrał debatę kandydatów na burmistrza?
(Materiały z debaty na naszej stronie www i naszym kanale YT)
22.14% (188 głosów)
29.09% (247 głosów)
6.95% (59 głosów)
6.95% (59 głosów)
34.86% (296 głosów)
manhattan